Bad Neuenahr-Ahrweiler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bad Neuenahr-Ahrweiler
Stema zyrtare e Bad Neuenahr-Ahrweiler
Popullsia
 • Gjithsej28,468
{{{postal_code_type}}}
53474
TargatAW
Faqja zyrtarewww.bad-neuenahr-ahrweiler.de

Bad Neuenahr-Ahrweiler është një qytet i njohur hidrotermale në njësin federative gjermaneRheinland-Pfalz që shërben si kryeqyteti i rrethit Ahrweiler. AutostradaA61 lidh qytetin me të tjerë si Këlnin dhe Majncin.

Qyteti u formua nga bashkimi i qyteteve (tani rrethe) të Bad Neuenahr dhe Ahrweiler në vitin 1969, Bad Neuenahr-Ahrweiler përbëhet nga 11 rrethe të tilla.