Bagdad, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bagdad
Qytezë e braktisur
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kalifornia
Qarku San Bernardino
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 230 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1883
1970-72 (u braktis)
Zona Kohore UTC-8 (PST)
Verore UTC-7 (PDT)
Kodi Postal 92304
Prefiksi 442/760

Bagdad është një qytet i braktisurshkretëtirën Mojave, San Bernardino, Kaliforni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bagdad ndodhet përgjatë rrugës historike të U.S. Route 66, në lindje të Barstow dhe Ludlow, dhe në perëndim të Amboy dhe Needles.[1]

Qyteti u themelua në vitin 1883 kur u ndërtua linja hekurudhore Atchison, Topeka dhe Santa Fe midis Barstow dhe Needles.

Bagdadi ishte një qytet i lulëzuar përgjatë National Old Trails Road rrugën e famshme Route 66. Ajo u anashkalua nga hapja e Interstate 40 në veri më 1973, dhe humbi biznesin e udhëtarëve dhe popullsinë rezidente.

Ndërtesat e mbetura u shkatërruan në vitin 1991, duke lënë pak gjurmë të qytetit.[1]

Bagdadi mban rekordin e të qenurit vendi më i thatë në historinë e Shteteve të Bashkuara me 767 ditë të drejtpërdrejta pa shi, nga 3 tetor 1912 deri më 8 nëntor 1914.[2] Është në jug të Maleve Granite dhe Mojave National Preserve, dhe në veri të Malet Bullion.

Një fushë e vogël ajrore e njohur si Bagdad Intermediate Field u ndërtua në jug të qytetit, menjëherë në jug të Interstate 66. Ajo ishte operacionale në vitin 1932, me braktisjen midis 1954-1958.

Bagdad Café[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i njohur si vendosja e trilluar e një romani dhe një film të quajtur Bagdad Cafe.

Filmi u xhirua në kafenë Sidewinder në Newberry Springs aty pranë, i cili që nga ajo kohë është riemëruar "Bagdad Café".

Në 1990, CBS drejtoi një seri televizive Bagdad Cafe, për një sezon.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Randall, Guy. "Amboy Area". www.theroadwanderer.net. Marrë më 15 maj 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "U.S. towns named Bagdad drawing attention". USA Today. 4 prill 2003. Marrë më 24 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)