Bahar Şahin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bahar Şahin
U lind4 maj 1997

Bahar Şahin (lindi më 4 maj 1997) është një aktore turke.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bahar Şahin ka lindur në Ankara më 1997. Familja e saj është me origjinë nga Artvin. Kur ishte 12 vjeç, ajo u vendos me familjen e saj në Stamboll dhe vazhdoi shkollimin dhe jetën e saj të trajnimit atje. Ajo u bashkua me klasat e teatrit gjatë viteve të shkollës. Şahin bëri debutimin e saj televiziv në serialin O Hayat Benim. Më vonë, ajo mori pjesë në filma të tillë si Yol Arkadaş, Yol Arkadaşım 2 dhe İyi Oyun dhe u xhirua në një seri serish si Lise Devriyesi dhe Servet. Midis 2019-2020, ajo u ngrit në spikatje duke luajtur personazhin e Xhherenit në serialin Zalim İstanbul]], për të cilën mori një nominim të Golden Butterfly Award për aktoren më të mirë.[1][2][3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Yol Arkadaşım 2017 Xhemre
Yol Arkadaşım 2 2018 Xhemre
İyi Oyun 2018 Naz
Oha Diyorum 2017 Bahar
Serialet
title Viti Roli
O Hayat Benim 2015 Myge Atahan
Lise Devriyesi 2017 Ishël Jëllmaz
Kayıt Dışı 2017 Inxhi
Servet 2018 Ferah Feza
Zalim İstanbul 2019-2020 Xheren Jëllmaz Karaçaj

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zalim İstanbul'un yayın tarihi belli oldu!". ranini.tv (në turqisht). 23 mars 2019. Marrë më 10 korrik 2020.
  2. ^ "Bahar Şahin kimdir? Bahar Şahin nereli ve kaç yaşında?". Sözcü (në turqisht). 16 prill 2019. Marrë më 10 korrik 2020.
  3. ^ "Bahar Şahin kimdir, kaç yaşında? Genç oyuncu magazinin gündeminde!" (në turqisht). CNN Türk. 24 qershor 2020. Marrë më 10 korrik 2020.