Jump to content

Bajram Begaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bajram Begaj
Begaj në 2023
President i Shqipërisë
Titullar
Në detyrë
24 korrik 2022
KryeministriEdi Rama
Paraprirë ngaIlir Meta
26 Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare
Në detyrë
29 korrik 2020 – 4 qershor 2022
PresidentiIlir Meta
MinistriOlta Xhaçka
Niko Peleshi
Paraprirë ngaBardhyl Kollçaku
Pasuar ngaArben Kingji
Të dhëna vetjake
U lind më (1967-03-20) 20 mars 1967 (57 vjeç)
Rrogozhinë, Shqipëri
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etArmanda Begaj
Fëmijët2
ShkollimiFakulteti i Mjekësisë
PunësimiOficial militar
Shërbimi ushtarak
Aleanca Albania
Dega/shërbimiUshtria Popullore Shqiptare
Forcat e Armatosura Shqiptare
Vite shërbimi1988–2022
Grada Gjeneral i lartë

Bajram Begaj (lindur më 20 mars 1967) është një politikan shqiptar dhe oficer ushtarak në pension, i cili aktualisht shërben si president i Shqipërisë që nga 24 korriku 2022. [1] Me një karrierë të gjatë në ushtrinë shqiptare, ai shërbeu si Shefi i 26-të i Shtabit të PërgjithshëmForcave të Armatosura Shqiptare nga korriku 2020 deri në qershor 2022. [2] [3] [4]

Edhe pse i pavarur politikisht, më 3 qershor 2022, Begaj u propozua zyrtarisht nga Partia Socialiste në pushtet si kandidat për raundin e katërt të zgjedhjeve presidenciale 2022. Begaj është presidenti i pestë në historinë e Shqipërisë me formim ushtarak, pas Ahmet Zogut, Ramiz Alisë, Alfred Moisiut dhe Bujar Nishanit. [5]

Jeta e hershme dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Begaj ka lindur më 20 mars 1967, në Rrogozhinë. Ai u diplomua në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë në vitin 1989 dhe u bë mjek aktiv në vitin 1998. Pasi ka përfunduar doktoraturën profesionale mban titullin “Profesor i Asociuar” në Mjekësi.

Gjatë karrierës së tij ushtarake 31-vjeçare, Begaj ka marrë pjesë në seminare të shumta trajnimi dhe ka përfunduar kurse në Siguri dhe Mbrojtje, Shkollën e Avancuar Pasuniversitare të Mjekësisë, Specializim Pasuniversitar në Gastrohepatologji, Kursin e Menaxhimit Spitalor dhe Kursin Strategjik të Udhëheqjes Mjekësore në Shtetet e Bashkuara, një kurs specializimi në mjekësi dhe një kurs shëndetësor në Greqi. [2] [3]

Begaj ka shërbyer më parë si Komandant i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes në Forcat e Armatosura Shqiptare. Ai ka mbajtur poste të tjera të ndryshme duke përfshirë: Shef i Njësisë Mjekësore Ushtarake dhe Zëvendës Drejtor Ushtarak i USHT-së, Drejtor i Spitalit Ushtarak, Drejtor i Inspektoriatit Shëndetësor etj. U emërua Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare në korrik 2020. dhe mori detyrën më vonë atë muaj. [6]

Presidenca (2022–tani)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Begaj u zgjodh nga Kuvendi i Shqipërisë për rolin e presidentit më 4 qershor 2022, me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim. 57 deputetë të opozitës bojkotuan votimin, duke pretenduar se procesi i emërimit të kandidatëve ishte i parregullt. [7] Begaj u betua më 24 korrik 2022.

Begaj është i martuar me Armanda Begajn, me të cilën ka dy djem, Dorianin dhe Klajdin. [8] [9]

  1. ^ "Me 78 vota pro, Bajram Begaj zgjidhet Presidenti i 8-të i Shqipërisë | RTSH Lajme". lajme.rtsh.al (në anglisht). Marrë më 2022-06-04.
  2. ^ a b "Bajram Begaj, Chief of Defence of Albania". NATO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto" defined multiple times with different content
  3. ^ a b "Major-General-Bajram-Begaj-appointed-as-the-new-Chief-of-the-General-Staff-of-the-Albanian-Armed-Forces". mod.gov.al (në anglisht). Marrë më 2021-07-04. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto1" defined multiple times with different content
  4. ^ "Head-of-Albanian-Armed-Forces-Emphasizes-Importance-Of-'Defender-Europe-21'". albaniandailynews.com (në anglisht). Marrë më 2021-07-04.
  5. ^ "Kush është kandidati për President i shumicës socialiste". Euronews. Marrë më 3 qershor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "U dekretua gjeneral major nga presidenti Meta, kush është komandanti Bajram Bega?". BalkanWeb. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Albania Elects Top General as Country's New President". VOA (në anglisht). Marrë më 2022-06-09.
  8. ^ "Nga zyrat e KLSH-së drejt titullit Zonjë e Parë, njihuni me Armanda Begajn, gruan e presidentit". www.dosja.al. 5 qershor 2022. Marrë më 10 prill 2023.
  9. ^ "Pasuritë milionëshe të presidentit të ri, Bajram Begaj". www.kumtari.al. 20 qershor 2022. Marrë më 10 prill 2023.