Bajram Begaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjeneralmajor
Bajram Begaj
Major General Bajram Begaj.png
President i Republikës së Shqipërisë (11-ti)
Titullar
Në detyrë
24 korrik 2022
Paraprirë ngaIlir Meta
Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare
Në detyrë
29 korrik 2020 – 4 qershor 2022
PresidentiIlir Meta
Ministër i MbrojtjesNiko Peleshi
Paraprirë ngaBardhyl Kollçaku
Të dhëna vetjake
U lind më20 mars 1967
Rrogozhinë, Republika Popullore e Shqipërisë
Nënshtetësiashqiptar
Bashkëshortja/etArmanda Begaj
Fëmijët2
EdukimiFakulteti i Mjekësisë
PunësimiOficer Ushtarak
Shëbimi ushtarak
AleancaFlag of Albania.svg Republika e Shqipërisë (që nga viti 1998)
Dega/shërbimiForcat e Armatosura të Shqipërisë (që nga viti 1998)
Vite shërbimi1988 – 2022
GradaALB-Army-OF-7.svg Gjeneral i lartë

Bajram Begaj, i lindur më 20 mars 1967, është një ish-oficer ushtarak shqiptar, i cili shërbeu si Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare. Më 4 qershor 2022 është zgjedhur president i 9-të i Shqipërisë.[1]

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar me Armanda Begaj, ata kanë dy fëmijë të rritur.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Begaj është profesor i asociuar i mjekësisë.

Shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA-së[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, Bajram Begaj mori rolin e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare. Ai më parë shërbeu si Komandant i Komandës së Trajnimit dhe Doktrinës, Shef i Njësisë Mjekësore Ushtarake, Drejtor i Inspektoratit Shëndetësor dhe Kryeinspektor dhe Këshilltar i Inspektoratit Shëndetësor në Shtabin e Përgjithshëm të Forcës së Armatosur Shqiptare.

President i Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 qershor 2022, Begaj është propozuar nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste si kandidat për president. Në votimin e raundit të katërt që u krye në seancën plenare në Kuvend, morën pjesë 83 deputetë. Ai u zgjodh me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja elektronike zyrtare e Presidencës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bajram Begaj zgjidhet Presidenti i ri i Shqipërisë". euronews.al. Marrë më 5 qershor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)