Balada e Kurbinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


BALADA E KURBINIT
Arkivi i filmit
Origjinali Balada e Kurbinit
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1990
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 98'
Zhanri Dramë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kujtim Çashku
Autori Vath Koreshi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Reshat Arbana
Timo Flloko
Besa Imami
Ndrek Luca
Aktorët tjerë
Matilda Makoçi

Balada e Kurbinit është një film dramatik me metrazh të gjatë prodhuar në Shqipëri më 1990 nga Kinostudio Shqipëria e Re. Është një realizim filmik i novelës me të njëjtin titull me autor Vath Koreshin, i cili i përgatiti skenarin. Muzika e filmit iu bë nga Feim Ibrahimi.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi flet per fatin e ushtarëve që nisen në luftë si mercenarë dhe kthehen të vdekur. Vajzat e fshatit presin e presin te fejuarit per t'u kthyer nga lufta dhe më në fund martohen me të tjerë. Një vezir (e Perandorisë Osmane) mundohet të martohet me një grua të re e të bukur, e cila është e lodhur nga pritja e gjatë dhe burrit ushtar.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]