Balenat e bardha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Balenat e bardha
Ilustrim i belugës dhe narvalit
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Familja:
Gray, 1821
Llojet

Delphinapterus leucas, beluga
Monodon monoceros, narvali

Famila e cetaceve Monodontidae përfshin dy të lloj të pazakontë të balenavenarvalin, ku mashkulli ka çatall të gajtë, dhe belugën, pa pendë shpinore eme ngjyrë të pastër të bardhë. Ata njihen edhe si balenat e bardha. Ata janë vendor në rajonet bregdetare rreth Arktikut. Belugat mund të gjenden në veriun e largët të Atlantikut dhe Paqësorit; shpërndarja e narvalëve është e kufizuar në Arktik dhe Atlantik.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënrendi Odontoceti

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]