Ballë për ballë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


BALLË PËR BALLË
Arkivi i filmit
Skeda:Filmi Ballë për ballë.jpg
Titulli shqip Ballë për Ballë
Origjinali Ballë për Ballë
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1979
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Piro Milkani
Kujtim Çashku
Pëllumb Dërvishi - ass. i parë regjie
Flamur Metushi - ass. i dytë regjie
Autori Ismail Kadare
Muzika e filmit Feim Ibrahimi
Xhevat Behri - operues zëri
Drejtori artistik Vladimir Bizhga
Namik Prizreni
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Haxhi Dersha - producent
Robert Gjoni - ass.
Natasha Lako - producent linjor
Kasem Seferi - ass.
Ilia Terpini - kinematografia
Aktorë kryesorë
Katerina Biga
Bujar Lako
Rajmonda Bulku
Sulejman Pitarka
Aktorët tjerë
Timo Flloko
Agim Shuke
Arben Imami
Thimi Filipi
Arben Imami
Kadri Roshi
Mevlan Shanaj

Ballë për ballë është film artistik i metrazhit të gjatë, prodhuar në Shqipëri më 1979 nga kinostudio Shqipëria e Re. Regjia: Kujtim Çashku, Piro Milkani, Skenari: Ismail Kadare, Muzika: Feim Ibrahimi.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekranizim i romanit të Isamil KadaresëDimri i madh”. Besnik Bermema ishte përkthyes në konferencën e partive komuiste të mbajtur në Moskë në vitin 1961. Ai ishte dëshmitar i thyerjes më të madhe midis dy partive komuniste që i përkisnin respektivisht një kombi të madh dhe një kombi të vogël. Ngjarjet dramatike në konfliktin ushtarak ndodhin në një bazë detare në territorin Shqiptar në Pashaliman të cilën Sovjetikët nuk arrtitën ta përvetësonin.

Realizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ballë për ballëInternet Movie Database


Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.