Ballotiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ballotiqi
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Komuna Komuna e Rozhajës
Lartësia 1468 metra (m.n.d.)
Demografia
Popullsia 916 banorë

Ballotiq, (malazezisht: Балотићи/Balotići) është vendbanim në Komunën e RozhajësMal të Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balotiqi shtrihet në lindje të Rozhajës,është fshat tipik alpin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vendbanim është i banuar me boshnjak dhe shqiptarë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Lëvizja e pop. gjat shek. të XX-të
1948 772
1953 862
1961 909
1971 735
1981 886
1991 971
2003 916

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]