Balzhinima Cirempilov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shigjetari Tysrempilov

Balzhinima Tsyrenzhapovich Tsyrempilov (Rusisht: Бальжинима́ Цыренжа́пович Цыремпи́лов), lindi më 9 prill, 1975 në Ulekchin Burjatia. Tysrempilov ishte shigjetari numri një nga Rusia.

Olimpiada Verore 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tsyrempilov konkuroi në Olimpiadën e Verës 2004 për meshkuj. Ai fitoi ndeshjen e tij të parë, dhe shkoi në raundin e 32. Në raundin e dytë të eliminimit, ai përsëri fitoi dhe shkoi në raundin e 16. Ndeshja e tretë, Tysrempilov humbi kundër Chen SZU-juan . Tsyrempilov vendoset në vendin e 14.

Kampionati Botëror 2007[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tysrempilov në kampionatin botëror 2007 fitoi medaljen e argjendë.

Olimpiada Verore 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në olimpiadën verore 2008 në Pekin, Tsyrempilov përfundoi raundin e tij të rangut me një total prej 671 pikë, tetë pikë prapa Juan René Serrano. Në kokurrencën e fundit, ai u përball me Daniel Pavlov në raundin e parë, duke mposhtur 112-102. Në raundin e dytë Tsyrennikov ishte pësëri kundër Chen SZU-juan, duke e mposhtur 109-101. Megjithatë, në turneun e tretë ishte e gjatë dhe Tysrempilovi nuk ishte në gjendje të mundë Ryuichi Moriya, 113-110.