Banana split

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bananan split

Banana split është një ëmbëlsire që për bazë ka akulloren. Për herë të parë është pregatitur nga David E. Strickler më 1904.

Ëmbëlsira i pregatitur nga David E më 1904 përbëhej nga 3 sfera të akullores të vendosura në mes të një banane të ndarë në dyshe. Sferat e akullores ishin të vaniljes, dredhëzës dhe çokollatës, mbi to hidhej pak sose me shije të përkatëse.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]