Bandung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bandung
Qytet
Njohur si Qyteti i luleve
Parisi i Javës
Motoja Gemah Ripah Wibawa Mukti
noform
Stema_figura
Emblema
Municipal Flag of Bandung, Indonesia.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bandung is located in Indonezia
Bandung
Bandung

Koordinatat: 6°55′03″J 107°37′09″L / 6.91750°J 107.61917°L / -6.91750; 107.61917

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Java Perëndimore
Kryetari i Bashkisë Muhammad Solihin
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 2,490,622 banorë (2016[1])
Të dhëna të tjera
Themelimi 25 shtator 1810
Zona Kohore WIB (UTC+7)
Prefiksi (+62) 22
Targa D
Koordinatat 6° 55′ 03″ Jug

107° 37′ 09″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bandung.go.id

Bandung është qytet në provincën Java Perëndimore, Indonezi. Ndodhet 154 kilometra në juglindje të Xhakartës. Bandung është qyteti i tretë më i madh sipas popullsisë. Gjatë kolonizmit holandezë, emri i qytetit ishte Bandoeng.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1906, sipërfaqja e qytetit ishte 19,22 kilometra katrorë dhe nga viti 1967 u zgjerua 167.2965 km2.[2] Administrata e qytetit ndahet në 30 distrikte dhe ka 139 fshatra.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandung ndahet në 30 distrikte[3], dhe më poshtë janë të rradhitura sipas popullsisë më 2010:[4]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas statistikave, qyteti ka pasur 2,470,802 banorë në vitin 2014.[5] Shumica e banorëve të qytetit janë me prejardhje sudaneze.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sudanishtja folet shumë dhe zakonisht folet në rrugë, shkollë, punë dhe shitore.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandung ka me qindra shkolla private dhe publike. Të paktën ka 16 universitete - tre prej tyre janë të shtetit. Në mesin e universiteteve që ndodhen në Bandung janë: Instituti i Teknologjisë, Universiteti Padjadjaran, Universiteti Katolikë Parahyangan, Universiteti Krishterë Marantha, Universiteti Islamik, Universiteti Islamik Nusantara, Universiteti i Edukimit, Institui i Teknologjisë Telkom

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kota Bandung Dalam Angka 2017"[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  2. ^ Bureau of Statistics (2003), http://www.bandung.go.id/index.php?fa=download.category&id=1&startpage=1&offset=0 (in id), <http://www.bandung.go.id/index.php?fa=download.category&id=1&startpage=1&offset=0>. Retrieved on 15 janar 2007 
  3. ^ ": DATA KECAMATAN DI LINGKUNGAN PEMERINTAH KOTA BANDUNG: Berdasarkan PERDA 2008" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 tetor 2017. Marrë më 13 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Biro Pusat Statistik, Jakarta, 2011.
  5. ^ "Jumlah Pendududuk Menurut Jenis Kelamin Dan Kecamatan Di Kota Bandung 2011-2014". Badan Pusat Statistik Kota Bandung. Badan Pusat Statistik Kota Bandung. Marrë më 5 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Fort Worth". Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 11 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Braunschweigs Partner und Freundschaftsstädte" [Braunschweig – Partner and Friendship Cities]. Qyteti i Braunshvajgit. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-01. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "A second sister city for PJ". starproperty.my. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2012. Marrë më 2012-08-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)