Banesa e Ismail Kadaresë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Ismail Kadaresë
2011 Gjirokastra, Były dom Ismaila Kadare.JPG
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Koordinatat 40°04′34″V 20°08′11″L / 40.076194°V 20.136278°L / 40.076194; 20.136278Koordinatat: 40°04′34″V 20°08′11″L / 40.076194°V 20.136278°L / 40.076194; 20.136278
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 615.01.1963
Nr. i referencës GJ006
Tipologjia Banesë
Banesa e Ismail Kadaresë is located in Shqipëria
Banesa e Ismail Kadaresë
Banesa e Ismail Kadaresë në hartë

Banesa e Ismail Kadaresë është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "615.01.1963".

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2015. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Banesa e Ismail Kadaresë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale