Banesa e Langareve (Kryegjatë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banesa e Langareve (Kryegjatë)
Banesa e Langareve (Kryegjatë) is located in Shqipëria
Banesa e Langareve (Kryegjatë)
Banesa e Langareve (Kryegjatë) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Krygjatë, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°42′38″V 19°28′59″L / 40.710622°V 19.483056°L / 40.710622; 19.483056Koordinatat: 40°42′38″V 19°28′59″L / 40.710622°V 19.483056°L / 40.710622; 19.483056
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 10.06.1973
Nr. i referencës FR005
Tipologjia Banese

Banesa e Langareve (Kryegjatë) është një monument i trashëgimisë kulturore në Krygjatë, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banesa është dy kat, me gurë dhe breza dërrase, mbulesa është me tjegulla vendi. Banesa ka pamje panoramike te bukur, ku duket Pojani edhe Hoxhara.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]