Bangtan Boys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


BTS (Koreanisht: 방탄소년단, Bangtan Sonyeondan, Bangtan Boys, perkthyer "Djemtë e padepërtueshëm nga plumbi ose Djemtë skautistë anti-plumb), është një grup djemsh nga Korea e Jugut, i formuar nga Big Hit Entertainment.

Ata debutuan më 12 qershor, 2013, me këngën "No More Dream" (shqip: S'ka më ëndrra) nga albumi i tyre i parë, 2 Cool for Skool. Cmimin e tyre të parë e kanë marrë me këngën I NEED U (Kam nevojë për ty). Kanë fituar disa çmime; nje prej tyre "New Artist of the Year" (Artisti i Ri i Vitit ) në ndarjen e cmimeve Melon Music Awards 2013, Golden Disc Awards 2013 dhe Seoul Music Awards 2014. Grupi vazhdoi të rritej me albumet e tij vijuese si Dark & Wild dhe The Most Beautiful Moment in Life, Part 1, The Most Beautiful Moment in Life, Part 2 dhe The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever (2016) me të cilin hynë dhe në Billboard 200. The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever fitoi çmimin "Album of the Year" (Albumi i Vitit) në 2016 në Melon Music Awards.

BTS
BTS on the red carpet of Korean Popular Culture & Arts Awards on October 24, 2018 (3)

Nga e majta në të djathtë: V, Jin, Jungkook, RM, Suga, Jimin & J-Hope
Informacione
PrejardhjaSeoul, Korea e Jugut
ZhanriK-pop, hip hop, R&B, EDM
LabelBig Hit Entertainment
Vite aktiv2013-Tani
Anëtarët
Jin
Suga
J-Hope
RM (lider)
Jimin
V
Jungkook
Webfaqja
bts.ibighit.com

Albumi i tyre i dytë, Wings (2016) arriti vendin e 26 në Billboard 200, gjë e cila shënoi arritjen më të madhe të grupeve të K-POPit ndonjëherë. Në Korean e Jugut, "Wings" i cili u bë albumi më i shitur në historinë e Gaon Album Chart. Albumi vazhdoi të shitej deri në 1.5 milionë kopje, duke u bërë albumi i parë "million seller" i BTS, dhe grupit më pas iu dha çmimi "Artist of the Year" në 2016 Mnet Asian Music Awards.

Nxjerrja e albumit tjetër Love Yourself: Her (2017) i siguroi BTS vendin e shtatë ne Billboard 200, duke shënuar arritjen më të lartë në të gjithë historinë e artistëve Aziatikë. Grupi gjithashtu arriti të shkonte edhe në Billboard 100 në vendin e 85 duke u ngjitur deri në vendin 67. Albumi u shit deri në 1.2 milionë kopje në Gaon Album Chart muajin e parë, duke marrë titullin si albumi më i shitur në historinë e album charts dhe duke u bërë albumi më i shitur Korean në 16 vjet, i dyti pas albumit të G.O.D në 2001. BTS mori çmimin "Artist of the Year"Mnet Asian Music Awards në 2017, për herë të dytë rradhazi. Që nga debuti i tyre në 2013, llogariten 5 milionë albume të shitur.

Të njohur për prezencën e tyre në rrjetet sociale, BTS u listua nga Forbes si artisti me më shumë retweets në Twitter në Mars të vitit 2016. Me këtë, Twitter lancoi emoji-t e para të ndonjë artisti të K-Pop me grupin BTS. Në 2017, BTS theu rekordin Guinness për angazhimet më të shumta për një grup muzikor. Gjithashtu në 2017, BTS fitoi çmimin "Top Social Artist"Billboard Music Awards. Në Qershor të 2017, revista Time e quajti BTS si një nga 25 artistët me ndikim më të madh në internet. Arritjet e BTS bënë që të zinin vend në listën e të famshmëve më të fuqishëm dhe me ndikim më të madh në Korean e Jugut nga Forbes. Por arritjet e legjendave muzikore nuk ndalojen ketu.Me 18 maj grupi nxorri vazhdimin e serise Love Yourself: Tear.Ne kete album ne 6 maj doli kenga solo e V (Kim Taehyung)Singularity. Kenga u pelqye dhe u klikua nga te gjithe fansat.Ne 18 maj doli albumi i plote ku kenga kryesore e albumit Fake Love theu rekordin e numrave me te larte te klikimeve brenda 24 oreve duke lene pas Taylor Swift me kengen Look what you made me do.Fama dhe suksesi i BTS vazhdoi te rritej e te pelqehej.Seria Love yourself vazhdoi ku ne muajin gusht BTS nxorren albumin Love yourself:Answer.Ne te cilen kete here artisti me solo ishte Jin me epiphany .Krnga kryesore e albumit Idol ne bashkepunim me Nicki Minajin theu shume rekorde.Madje nisi dhe sfida e kercimit Idol (Idol challenge).BTS vazhduan turneun e tyre boteror.Ne te cilat erdhen dhe ne France ,Gjermani etj.BTS fituan artistin e vitit e shume cmime te tjera ne shume ndarje cmimesh qe u zhvilluan ne kore.Pasi mbaroi seria Love yourself BTS nisen serin Map of the soul :Persona ne te cilen erdhen ne bashkepunim me kengetaren Halsey.Dhe kete here artisti solo ishte Namjoni me kengen Persona.Super fare I swear .Dhe gjithe albumi ishte fantastik.BTS u ftuan ne shume programe amerikane.Performuan ne Britain Got Talent ,America got talent ,Good morning amerika e shume te tjera .BTS shkuan dhe ne Billboard dhe ne Grammy.Ne Billboard ishin nominuar per dy kategori dhe i fituan ndersa ne grammy ishin nominuar por nk fituan gjithsesi vl dmth.BTS jane legjenda .C dreqin jane Bitellsat kur ke BTS.Army kijin qejf te 7 antarer dhe duajini sepse e meritojne.Ahhh Pastaj shipni jikook.Jimini eshte i martuar me Jungkookin pik.Byee shipni dhe Vmin dhe sope dhe namjin e te gjitha.Purple you

Emri i grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i grupit, BTS, qëndron për shprehjen koreane Bangtan Sonyeondan (Hangul: 방탄소년단; Hanja: 防彈少年團), që do të thotë "Djemtë e parashikueshëm nga plumbi" apo "Djemtë skautë anti-plumb". Sipas anëtarit J-Hope, emri përfaqëson dëshirën e grupit që të bllokojnë stereotipet, kritikat dhe pritjet e të tjerëve që "targetojnë adoleshentët si plumba", dhe të mbrojnë vlerat dhe idealet e adoleshentëve të sotëm. Në Japoni janë të njohur si Bōdan Shōnendan (防弾少年団) që gjithashtu përkthehet ngjashëm. Në korrik të vitit 2017, BTS njoftoi se përveç Bangtan Sonyeondan ose Bulletproof Boy Scouts (përthkthimi vjen nga anglishtja), emri gjithashtu qëndron për "Beyond The Scene" (shqip: Përtej Skenës) si pjesë e identitetit të tyre të ri. Kjo e shpreh emrin e tyre në kuptimin "BTS në rritje të të rinjve, grup i cili po shkon përtej realiteteve me të cilat ballafaqohen dhe vazhdimisht po shkojnë përpara."

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jin (진); emri i lindjes: Kim Seok-jin (김석진) – vokalist, kërcimtar, fytyra e grupit
 • Suga (슈가); emri i lindjes: Min Yoon-gi (민윤기) – reper
 • J-Hope (제이홉); emri i lindjes: Jung Ho-seok (정호석) – kërcimtar, reper
 • RM; emri i lindjes: Kim Nam-joon (김남준) – reper, lideri i grupit
 • Jimin (지민); emri i lindjes: Park Ji-min (박지민) – vokalist, kërcimtar
 • V (뷔); emri i lindjes: Kim Tae-hyung (김태형) – vokalist, kërcimtar
 • Jungkook (정국); emri i lindjes: Jeon Jung-kook (전정국) – vokalist, kërcimtar

Diskografi[redakto | redakto tekstin burimor][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korean-language studio albums
 • Dark & Wild (2014)
 • Wings (2016)
 • Love Yourself: Tear (2018)
Japanese-language studio albums
 • Wake Up (2014)
 • Youth (2016)
 • Face Yourself (2018)

Filmografi[redakto | redakto tekstin burimor][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[redakto | redakto tekstin burimor][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Role Ref.
2018 Burn the Stage: The Movie Vetja e tyre

Television[redakto | redakto tekstin burimor][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Network Note(s) Ref.
2013 Rookie King: Channel Bangtan SBS MTV BTS-bazuar ne reality show, 8 Episode
2014 American Hustle Life Mnet
BTS GO! Mnet America BTS-bazuar ne reality show, Episodi 7
2018 Burn the Stage YouTube Premium Dokumentar on BTS' Wings tour, 8 Episode

Variety shows on V Live[redakto | redakto tekstin burimor][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title Note(s) Ref.
2015 BTS Bokbulbok 5 Episode
2015-17 BTS GAYO 15 Episode
2015-18 (on hiatus) Run BTS! 56 Episode
2016-18 BTS: Bon Voyage (Season 1-3) Cdo Sezon 8 Episode (Vlive+)