Banja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Banja fillimisht ishte një banjë me avull me një sobë druri. Konsiderohet si një pjesë e rëndësishme e kulturës. [1] Banja bëhet në një dhomë ose ndërtesë të vogël të projektuar për seancat e nxehtësisë së thatë ose të lagësht. Avulli dhe nxehtësia e lartë i bëjnë ata që lahen të djersiten. Gjinitë ishin tradicionalisht të ndara në banja, me dhoma të veçanta për gjinitë. [2]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën ruse, fjala banja mund t'i referohet gjithashtu një banjë publike, më e famshmja historikisht është Sanduny (Sandunovskie bani).

Romakët e lashtë kishin një kult të banjës. Duke përshëndetur njëri-tjetrin thoshin: "Si po djersitni?" [3] Në banjë jo vetëm laheshin, por shoqëroheshin, pikturonin, lexonin poezi, këndonin dhe festonin. Banjat e tyre kishin dhoma të veçanta për masazh, palestra dhe biblioteka. Qytetarët e pasur shkonin në banjë dy herë në ditë. Si banjat private ashtu edhe ato publike dalloheshin nga luksi i jashtëzakonshëm - pishinat ishin prej mermeri të çmuar, argjendi dhe ari u përdorën për të dekoruar lavamanët. Në shekullin e parë para Krishtit kishte rreth 150 banja në Romë. Dhomat e avullit ngroheshin në të njëjtën mënyrë si banja ruse dhe saunat finlandeze: furra vendosej në qoshe, gurët vendoseshin në një kornizë bronzi mbi qymyr të kuq. Dhomat me avull të lagësht dhe të thatë ishin gjithashtu të disponueshme. Ajri i nxehtë vinte përmes një tubi nën dysheme. Struktura e termave ishte komplekse: kishte 5 dhoma: një dhomë për zhveshjen dhe pushimin pas larjes, një pishinë për larjen e parë, një dhomë për larje me ujë të ngrohtë dhe të nxehtë dhe në fund një dhomë për banjë me avull të thatë dhe të lagësht. [4]

Banja "Hamami" në Karachayevsk

Hamami (sauna/banjot turke) janë shpesh po aq magjepsëse sa banjat romake. Një vizitor që hyn në banjë e gjen veten në një sallë të gjerë, ku i lë rrobat dhe më pas zbret nga shkallët dhe përmes një korridori të gjatë të ngushtë drejt dhomës së sapunit. Në këtë dhomë ai sheh disa kamare për larje dhe tre dyer të ngushta që të çojnë në banjë me avull, në një dhomë më të freskët dhe në sallën për pushim. Ky është rendi i procedurës së larjes. Vetëm pasi të ketë përfunduar, shkon te një masazhator. Burimi i avullit është një vaskë gjigante me ujë brenda murit. Avulli kalon nëpër një vrimë në mur. Për më tepër, e gjithë banja nxehet nga ajri i nxehtë, duke ardhur përmes një tubi të veçantë të vendosur nën një dysheme mermeri. Larësi shtrihet mbi gurin e nxehtë dhe djersitet. Kur djersitja është e bollshme, fillon masazhi. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Banya: Russian steam bath, best Russian bath houses". www.visitrussia.com. Marrë më 2020-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Banya: The Russian essential in Photos". www.rbth.com. 30 tetor 2021. Marrë më 29 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "SaunaCommunity.com is for sale". HugeDomains. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b saunahistory.com, "The Russian Banya – Its Relatives"