Banjat e Dibrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e ambienteve të akomodimit të Dibrës Spa

Dibër Capa Spa është një qendër e njohur për rehabilitim, rekreacion dhe relaksim, me vendndodhjeDibër, Maqedoni perëndimore. Uji në këtë qendër spa është termo-mineral, me një temperaturë optimale për trupin e njeriut prej 38 gradë Celsius. Sipas hulumtimeve të bëra në 70 vitet e fundit të shekullit të kaluar, uji që rrjedh pranë Banjës së Dibrës së Capës, sipas shërimit dhe përmbajtjes minerale, renditet i pari në Evropë dhe i treti në botë.

Banjat e Dibrës Capa shpesh njihen me emrat e hoteleve: Banjishte dhe Kosovrasti.

Terapitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me ndihmën e terapive dhe ujit mineral termik, kjo qendër spa trajton dhe zbut sëmundje të tilla si:

  • Sëmundjet e aparatit lokomotor :
  • Sëmundjet e indeve të buta
  • Sëmundjet e sistemit nervor
  • Sëmundjet e sistemit gastrointestinal
  • Sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes
  • Sëmundjet e traktit të sipërm respirator
  • Sëmundjet e traktit urinar
  • Sëmundjet endokrine
  • Sëmundjet ortopedike dhe gjendjet e traumës
  • Sëmundjet e lëkurës

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Banjat e Dibrës.

41°31′56″N 20°34′39″E / 41.53222°N 20.57750°E / 41.53222; 20.57750