Banyoles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banyoles
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Banyoles is located in Spanjë
Banyoles
Banyoles

Koordinatat: 42°7′10″V 2°45′59″L / 42.11944°V 2.76639°L / 42.11944; 2.76639

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Pla de l'Estany
Kryetari i Bashkisë Miquel Noguer Planas (2007)
Partia CiU
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.1 km2
Lartësia 172 m (m.n.d.)
Popullsia 17917 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Banyolí
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17820
Koordinatat 42° 7′ 10″ Veri

2° 45′ 59″ Lindje

Faqja Zyrtare www.banyoles.cat


Banyoles është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Pla de l'Estany, të provincës Girona, në Komunitetin Katalonia. Banyoles ka 17917 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 11.1 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]