Banyuls-sur-Mer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banyuls-sur-Mer
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Banyuls-sur-Mer is located in Franca
Banyuls-sur-Mer
Banyuls-sur-Mer
49°38′33″V 0°46′39″L / 49.6425°V 0.7775°L / 49.6425; 0.7775Koordinatat: 49°38′33″V 0°46′39″L / 49.6425°V 0.7775°L / 49.6425; 0.7775
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Pyrénées-Orientales
Qarku Arrondissement Céret
Kantoni Côte Vermeille
Ndërbashkësia Communauté de communes des Albères et de la Côte Vermeille
Kryetari Jean-Michel Solé
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.34 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
INSEE 66016


Banyuls-sur-Mer është një komunëFrancë. Banyuls-sur-Mer bën pjesë në departamentin Pyrénées-Orientalesrajonit Languedoc-Roussillon. Komuna ka një popullsi prej 4652 banorë dhe sipërfaqe 42.34 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]