Jump to content

Barbara Liskov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbara Liskov
Liskov në vitin 2010.
U lind në
Barbara Jane Huberman

(1939-11-07) nëntor 7, 1939 (84 vjeç)
Kaliforni
KombësiaAmerikane
Shkollimi
Njohur për
Çmimet
Karriera shkencore
FushatShkencat kompjuterike
InstitucionetMassachusetts Institute of Technology
TezaA Program to Play Chess End Games (1968)
Këshilltarët e doktoraturësJohn McCarthy[1]
Studentët e doktoraturësAtul Adya, Sameer Ajmani, Russel Atkinson, Valdis Berzins, Toby Bloom, Winnie Cheng, Sheng-Yang Chiu, James Cowling, Mark Day, Sanjay Ghemawat, Robert Gruber, Maurice Herlihy, Deborah Hwang, Deepak Kapur, Rivka Ladin, Mark Laventhal, Ben Leong, Umesh Maheshwari, J. Eliot Moss, Andrew C. Myers, Brian Oki, Miguel Oom Temudo de Castro, Dan Ports, Rodrigo Rodrigues, Justin Schaffert, David Andrew Schultz, Alan Snyder, Benjamin Vandiver, William Weihl

Barbara Liskov (e lindur më 7 nëntor 1939 si Barbara Jane Huberman) është një shkencëtare e kompjuterit amerikane[2] e cila është një profesore në Massachusetts Institute of Technology dhe Ford Profesor e Inxhinierisë në departamentet e inxhinierisë elektrike dhe shkencave kompjuterike të Shkollës së Inxhinierisë.[3] Ajo është një fituese e Çmimit Turing dhe ka zhvilluar Parimin e zëvendësimit Liskov.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liskov ka lindur në vitin 1939 Kaliforni, fëmija më i madh nga katër të Jane dhe Moses Huberman.[4] Ajo mori diplomën BA në matematikë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley në vitin 1961. Në vitin 1968 ajo u bë një nga gratë e para në Shtetet e Bashkuara që kishte marrë titullin Ph. D. nga një departament i shkencave kompjuterike kur ajo u mori diplomën nga Stanford University.[5][6] Tema e saj e doktoraturës ishte një program kompjuterik për të luajtur shah.[7] Në vitin 1970, ajo u martua me Nathan Liskov, dhe djali i tyre, Moses Liskov, lindi në vitin 1975.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Barbara Liskov at the Mathematics Genealogy Project
  2. ^ Barbara Liskov - A.M. Turing Award Winner
  3. ^ Barbara Liskov, Programming Methodology Group, MIT.
  4. ^ "Jane Siegel: Obituary". San Francisco Chronicle (via Legacy.com). 24 janar 2010. Marrë më 2014-11-18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |newspaper= (Ndihmë!)
  5. ^ "Barbara Liskov -- Engineergirl". Marrë më 2007-09-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "UW-Madison Computer Science Ph.D.s Awarded, May 1965 - August 1970". Marrë më 2010-11-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Huberman (Liskov), Barbara Jane (1968). "A program to play chess end games". Stanford University Department of Computer Science, Technical Report CS 106, Stanford Artificial Intelligence Project Memo AI-65. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2014. Marrë më 14 mars 2016. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]