Jump to content

Barbi (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbi
Logoja e filmit
Regjia ngaGreta Gerwig
Shkruar nga
Bazuar nëBarbi nga Mattel
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRodrigo Prieto
MontazhiNick Houy
Muzika

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
Kohëzgjatja
114 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti$128–145 milion[2][3]
Fitimi$1.403 miliardë[4][5]

Barbi është një film komedi fantazi amerikan i vitit 2023 me regji nga Greta Gerwig nga një skenar që ajo shkroi me Noah Baumbach. [6] Bazuar në kukullat e modës Barbi nga Mattel, është filmi i parë i Barbi me veprim të drejtpërdrejtë pas shumë filmave televizivë të animuar me kompjuter, direkt në video dhe transmetim. Në film luajnë Margot Robbie në rolin e Barbi dhe Ryan Gosling në rolin e Kenit, të cilët shkojnë në një udhëtim të zbulimit të vetvetes pas dëbimit të tyre nga utopia Barbiland (shqip: Toka e Barbit), së bashku me një grup të madh kast që përfshin America Ferrera, Simu Liu, Kate McKinnon, Issa Rae, Rhea Perlman dhe Will Ferrell.

Një film veprim i drejtpërdrejtë Barbi u njoftua për herë të parë në shtator 2009 nga Universal Pictures me prodhimin e Laurence Mark, por zhvillimi filloi në prill 2014, kur Sony Pictures fitoi të drejtat e filmit për personazhin. Pas ndryshimeve të shumta të shkrimtarit dhe regjisorit dhe përzgjedhjes së Amy Schumer dhe më vonë Anne Hathaway në rolin titullar, Sony humbi të drejtat, të cilat iu transferuan Warner Bros. Fotot në tetor 2018, me Robbie duke u hedhur në 2019. Gerwig u shpall si regjisor dhe bashkë-skenar me Baumbach në 2021. Gosling dhe pjesa tjetër e kastit u njoftuan në fillim të vitit 2022. Xhirimet u zhvilluan kryesisht në Warner Bros. Studios, Leavesden në Angli nga marsi deri në korrik 2022.

Barbi u shfaq premierë në Auditori i Faltores në Los Anxhelos më 9 korrik 2023 dhe është shfaqur në kinema në Shtetet e Bashkuara më 21 korrik 2023, nga Warner Bros. Pictures., ndërsa në Shqipëri filmi është shfaqur në kinema më 20 korrik 2023. Filmi ishte subjekt i polemikave rreth një përshkrimi të supozuar të vijës me nëntë pika (në kontinentin e Azisë), që rezultoi në një ndalim e shfaqjes në Vietnam. Filmi ka marrë vlerësime kryesisht pozitive nga kritikët.

Posteri i filmit mund të shikohet këtu.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbie Stereotipike (thjesht "Barbi") dhe një gamë e gjerë Barbish të tjera banojnë në Barbiland, një shoqëri matriarkale ku të gjitha gratë janë të sigurta në vetvete, të vetë-mjaftueshme dhe të suksesshme. Ndërsa homologët e tyre Ken kalojnë ditët e tyre duke u angazhuar në aktivitete rekreative në plazh, Barbit mbajnë të gjitha pozicionet e rëndësishme të punës si mjeke, avokate dhe politikane. Keni Stereotip, i dashuri i Barbit, është i lumtur vetëm kur është me Barbin dhe kërkon një marrëdhënie më të ngushtë, por Barbi e kundërshton atë në favor të pavarësisë dhe miqësive femërore. Gjatë një feste kërcimi, Barbi Stereotipike befas goditet nga shqetësimet për vdekshmërinë e saj. Të nesërmen, ajo zbulon se nuk mund të kryejë më rutinën dhe aktivitetet e saj të zakonshme, dhe flokët dhe lëkura e saj nuk janë më pa njolla. Ajo takohet me Barbin e Çuditshme, një e dëbuar vendase, e cila i thotë asaj për të kuruar dhimbjen e saj misterioze, ajo duhet të udhëtojë në botën reale dhe të gjejë fëmijën që po luan me të.

Rrugës për në botën reale, Keni Stereotipik qëndron në kabriolin e Barbit Stereotipike. Duke mbërritur në Plazhin e Venecias përmes një portali, dyshja shkaktojnë telashe të shumta në zonë, duke alarmuar drejtorin ekzekutiv të Mattel, i cili urdhëron kapjen e tyre. Barbi Stereotipike gjurmon pronaren e saj, një vajzë e quajtur Sasha, e cila kritikon Barbin për inkurajimin e standardeve joreale të bukurisë dhe konsumizmit të cekët. Një Barbi e shqetësuar zbulon se Gloria, një punonjëse e Mattel, është katalizatori i krizës së saj ekzistenciale. Gloria filloi të luante me lodrat Barbi të Sashës ndërsa po përjetonte krizën e identitetit të saj, duke i transferuar pa dashje shqetësimet e saj te Barbi Stereotipike. Barbi Stereotip pothuajse kapet nga CEO i Mattel dhe vartësit e tij, por Gloria dhe Sasha e shpëtojnë atë dhe të tre udhëtojnë së bashku për në Barbiland.

Ndërkohë, Keni Stereotip mëson për sistemin patriarkal amerikan dhe ndjehet i rëndësishëm dhe i pranuar për herë të parë. Duke u kthyer në Barbiland, ai bind lehtësisht Kenët e tjerë për të "pushtuar" Barbiland-in. Barbit nënshtrohen me shpejtësi në role si shërbëtore, amvise dhe të dashura të këndshme. Me të mbërritur në Barbiland, Barbi Stereotipike përpiqet të bindë Kenin dhe Barbit që t'i kthejnë gjërat ashtu siç ishin, por vetëm për t'u refuzuar. Sasha frymëzon një Barbi të dëshpëruar duke pranuar kontradiktat e natyrshme të feminitetit amerikan. Me inkurajimin e Sasha, Gloria, Barbi e Çuditshme, Alan dhe linja të tjera lodrash të braktisura, Barbit çlirohen nga Kenët dhe manipulojnë Kenët për të luftuar mes tyre në plazhin Barbiland.

Pas një armëpushimi, Barbit rifitojnë shpejt fuqinë e tyre sistematike dhe si Barbi Stereotipik ashtu edhe Keni i kërkojnë falje njëri-tjetrit dhe secili pranon dështimet e tyre. Ken ankohet se ai nuk ka identitet apo qëllim pa Barbi, gjë që Barbi e inkurajon atë të nxisë një identitet autonom. Barbi Stereotipike, e cila mbetet e pasigurt për qëllimin dhe identitetin e saj, takohet me shpikësen e Barbi, Ruth Handler. Ruth shpjegon se historia e Barbi nuk ka një fund të caktuar dhe historia e saj gjithnjë në zhvillim e kalon atë të rrënjëve të saj. E shtyrë nga kjo, Barbie Stereotipike vendos të bëhet njeri dhe të kthehet në botën reale. Pak kohë më vonë, Gloria, bashkëshorti i saj dhe Sasha e çojnë Barbi, tani me emrin "Barbra Handler", te një gjinekologe për takimin e saj të parë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i një filmi të bazuar në linjën e lodrave Barbi filloi në shtator 2009, kur u njoftua se Mattel kishte nënshkruar një partneritet për të zhvilluar projektin me Universal Pictures dhe me Laurence Mark si producent, por asgjë nuk u realizua. Në prill 2014, Mattel u bashkua me Sony Pictures për të prodhuar filmin, i cili do të bënte që Jenny Bicks të shkruante skenarin dhe Laurie Macdonald dhe Walter F. Parkes të prodhonin përmes banerit Parkes+MacDonald Image Nation që ata krijuan. Xhirimet në atë kohë parashikohej të fillonin në fund të vitit. [25] Në mars 2015, Diablo Cody u fut në projekt për të rishkruar skenarin dhe Amy Pascal iu bashkua ekipit të producentëve. [26] Sony do të kishte bërë sërish rishkrime të skenarit më vonë atë vit, duke punësuar Lindsey Beer, Bert V. Royal dhe Hillary Winston për të shkruar drafte të veçanta. [27]

Në dhjetor 2016, Amy Schumer hyri në negociata për të luajtur në rolin kryesor me skenarin e Winston; Schumer ndihmoi në rishkrimin e skenarit me motrën e saj, Kim Caramele. [28] Në mars 2017, Schumer doli nga negociatat, duke fajësuar konfliktet e planifikimit me fillimin e planifikuar të xhirimeve në qershor 2017; në vitin 2023 ajo zbuloi se u largua nga projekti për shkak të dallimeve krijuese me producentët e filmit në atë kohë. [29] [30] Atë korrik, Anne Hathaway ishte në shqyrtim për rolin kryesor, me Sony që punësoi Olivia Milch për të rishkruar skenarin dhe iu afrua Alethea Jones për të drejtuar si një mjet për të interesuar Hathaway që të nënshkruante. [31] Jones iu bashkëngjit regjisë deri në mars 2018. [32] Megjithatë, skadimi i opsionit të Sony për projektin në tetor 2018 dhe transferimi i tij në Warner Bros. Fotografitë do të shihnin largimet e Hathaway, Jones, Macdonald, Parkes dhe Pascal. Margot Robbie do të fillonte bisedimet e hershme për rolin, me Patty Jenkins të konsideruar shkurtimisht për pozicionin e regjisorit. [33] Kastigu i Robbie u konfirmua në korrik 2019, me Greta Gerwig dhe Noah Baumbach tani duke shkruar skenarin. [7] Gerwig do të nënshkruante gjithashtu për të drejtuar filmin në korrik 2021. Robbie deklaroi se qëllimi i filmit është të përmbys pritshmëritë dhe t'i japë audiencës "gjënë që nuk e dinit se dëshironit".

Shkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gerwig dhe Baumbach iu dha liri e plotë krijuese në shkrimin e filmit. Ata bashkëpunuan për skenarin gjatë karantinave të pandemisë COVID-19 të 2020-2021 dhe e përshkruan procesin e shkrimit si "të hapur" dhe "falas". Trajtimi filmik i Gerwig përbëhej nga një poemë abstrakte mbi Barbie, e ndikuar nga Besimi i Apostujve. Për harkun narrativ, ajo u frymëzua pjesërisht nga libri jo-fiktiv i vitit 1994, Ringjallja e Ofelisë nga Mary Pipher, i cili tregon efektet e presioneve shoqërore mbi vajzat adoleshente amerikane. Ajo gjithashtu gjeti frymëzim në muzikalet klasike Technicolor si Këpucët e Kuqe (1948) dhe Çadrat e Cherbourg (1964), për të cilat ajo citohet duke thënë: "Ata kanë një nivel kaq të lartë të asaj që ne e quanim artificialitet autentik. Ju keni një qiell të pikturuar në një skenë zanore. I cili është një iluzion, por është gjithashtu me të vërtetë atje. Sfondi i pikturuar është vërtet aty. Prekshmëria e artificit është diçka që ne vazhduam t'i ktheheshim." Ajo u ndikua gjithashtu nga përvojat e saj të fëmijërisë me kukullën, pasi nëna e saj e kishte dekurajuar atë nga blerja e kukullave, por përfundimisht e lejoi atë. [34]

Gerwig e përshkroi filmin si anarkik, të palidhur dhe humanist. [34] Ajo ndjeu se filmi kishte origjinën nga "izolimi i thellë i pandemisë", duke menduar se linja në të cilën Margot Robbie thotë "A mendoni ndonjëherë të vdisni?" ilustron natyrën anarkike të filmit. Ajo gjithashtu gjeti se ideja që Barbi ishte "e kufizuar në turma" pasi "të gjitha këto gra janë Barbi dhe Barbi është e gjitha nga këto gra" ishte "e shqetësuar" dhe u ndje si rezultat, Barbi nuk kishte nevojë të kishte jetën e saj personale., pasi ajo ishte e përshtatur me mjedisin e saj. Ajo gjithashtu e përshkroi historinë si pasqyrim i udhëtimit të një vajze nga fëmijëria në adoleshencë, megjithëse nuk e konsideroi atë si një film të moshës së rritur dhe mendoi se filmi në fund "përfundon, me të vërtetë, në të qenit njeri". [34] Kryesisht, ajo e filloi shkrimin e saj duke interpretuar Barbie si të jetuar në një utopi dhe përfundimisht duke përjetuar realitetin, ku asaj do t'i duhej të "përballej me të gjitha gjërat që ishin të mbrojtura prej tyre në këtë vend [Barbiland]". Si e tillë, ajo zgjodhi të mbante një skenë ku shfaqej Barbi e Robbiet, t'i tregonte një gruaje më të vjetër se ajo ishte e bukur, pasi mendonte se skena kishte mishëruar "zemrën e filmit". Për më tepër, ajo gjithashtu dëshironte t'i jepte një "kundërargument" Barbit duke shfaqur një skenë në të cilën Barbi mëson se disa gra nuk e pëlqejnë atë dhe mendoi se i dha filmit "fuqi të vërtetë intelektuale dhe emocionale". Barbi gjithashtu eksploron pasojat negative të strukturave hierarkike të pushtetit, me Gerwig duke thënë se ajo kishte ekstrapoluar se "Barbitë sundojnë dhe Kens janë një klasë e ulët" dhe mendonte se ishte në kundërshtim me Planetin e Majmunëve. [35]

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2021, Ryan Gosling hyri në negociatat përfundimtare për të luajtur Kenin në film. [9] America Ferrera, Simu Liu dhe Kate McKinnon u shfaqën në shkurt 2022. [36] [37] Liu kaloi në audicion për filmin pasi agjenti i tij u përshëndet se skenari ishte një nga më të mirët që kishin lexuar ndonjëherë. [38] Në mars 2022, Ariana Greenblatt, Alexandra Shipp dhe Emma Mackey u zbuluan se ishin në kast. [39] [40] [41] Will Ferrell iu bashkua kastit në prill, së bashku me Issa Rae, Michael Cera, Hari Nef, Kingsley Ben-Adir, Rhea Perlman, Ncuti Gatwa, Emerald Fennell, Sharon Rooney, Scott Evans, Ana Cruz Kayne, Connor Ritudells dhe Jamie Demetriou . [42] [43] [44] [45] Në prill 2023, John Cena u shpall në film për trailerin që u publikua në të njëjtën ditë. Më vonë u zbulua se Cena i ishte bashkuar filmit pasi kishte paguar për ushqimin e Robbie në Londër gjatë prodhimit. [46]

Gjatë procesit të kasting-ut, Gerwig dhe Robbie kërkuan aktore me "energji Barbi" (e cila u përshkrua si "një kombinim i caktuar i pashprehur i bukurisë dhe bollëkut"). Mackey zbuloi në një intervistë të vitit 2022 me Empire se shumica e kastit mbështetës do të luanin përsëritje të ndryshme të Barbie dhe Ken. [41] Në një intervistë me Vogue në maj 2023, Robbie zbuloi se ajo donte që Gal Gadot të luante një Barbie në film, por Gadot nuk ishte e disponueshme për shkak të konflikteve të planifikimit. [47] Helen Mirren tregoi trailerin e filmit dhe gjithashtu filmoi një film të shkurtër për filmin. Gerwig donte që bashkëpunëtorët e saj të shpeshtë Timothée Chalamet dhe Saoirse Ronan të bënin paraqitje në skenë, por asnjëra nuk ishte e disponueshme. [48]

Dizajni i setit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarah Greenwood dhe Katie Spencer shërbejnë si skenografi dhe dekoratore, respektivisht, në film. Për shtëpinë e ëndrrave Barbie, dyshja u frymëzuan nga arkitektura moderniste e mesit të shekullit të gjetur në Palmë Springs, duke përfshirë Shtëpinë e Shkretëtirës Kaufmann nga Richard Neutra, si dhe fotografinë e Slim Aarons. Gerwig dëshironte të kapte "atë që ishte kaq qesharake në lidhje me Shtëpitë e Ëndrrave", duke aluduar në modelet e saj të mëparshme dhe iu referua Aventura e Madhe e Pi-Wi, pikturave të Wayne Thiebaud dhe banesës së Gene Kelly-t në muzikalin Technicolor të vitit 1951, Një Amerikan në Paris. "Gjithçka duhej të ishte e prekshme, sepse lodrat janë, mbi të gjitha, gjërat që ju prekni", citohet të ketë thënë Gerwig për përdorimin e efekteve praktike në vend të CGI për të kapur qiellin dhe malet San Jacinto. Dizajni i skenës shquhet gjithashtu për përdorimin e tij të gjerë të një nuance specifike të bojës rozë, Pantone 219, e cila thuhet se rezultoi në një mungesë ndërkombëtare. [49] [50]

Kostumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajnerja e kostumeve Jacqueline Durran, e cila kishte bashkëpunuar më parë me Gerwig në Gratë e Vogla (2019), përdori një qasje praktike për të krijuar veshjet e Barbie: "Karakteristika përcaktuese e asaj që ajo vesh është se ku po shkon dhe çfarë po bën, [i] ka të bëjë me të qenit i veshur plotësisht për punën ose detyrën tuaj." Për t'iu përshtatur mjedisit të Barbilandit të filmit, Durran dhe ekipi i saj krijuan kostume të përbëra nga afërsisht pesëmbëdhjetë kombinime ngjyrash "që hoqën idenë e një plazhi të Rivierës Franceze në fillim të viteve 1960" dhe tërhoqën frymëzim nga aktorja Brigitte Bardot . Për veshjet e Ken-it, Durran kishte një pamje të përbërë nga veshje sportive shumëngjyrëshe të viteve 1980, ndërsa aktori Ryan Gosling sugjeroi një të brendshme të markës Ken për personazhin. Durran përshtati ngushtë veshjet nga përsëritjet e kaluara të kukullave Barbi, të tilla si kukullat "Western Stampin'" të vitit 1993 dhe kukullat "Hot Skatin'" të vitit 1994. Ajo vuri në dukje kukullat Barbi si "një mënyrë shumë të dobishme për të parë idetë e ndryshme të feminitetit: çfarë do të thotë kjo, kush e zotëron atë dhe kujt i drejtohet" dhe e pasqyroi këtë ide në mënyrën se si i veshi personazhet. Ndërsa shumica e veshjeve të paraqitura në film ishin me burim nga Durran dhe ekipi i saj, ata gjithashtu nxorrën pjesë nga arkivat e modës të Chanel . [51]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore filloi në mars 2022 në Warner Bros. Studios, Leavesden në Angli dhe përfundoi më 21 korrik 2022. [52] Ndër vendet e shquara të xhirimeve ishte Skateparku i plazhit të Venecias në Los Anxhelos, Kaliforni. [53] Rodrigo Prieto shërbeu si kinematograf. [54] Para xhirimeve, Gerwig kishte organizuar një kalim fjetjeje (sleepover) me pjesëtaret e kastit femra, në mënyrë që ato të krijonin marrëdhënie pozitive, duke ndjerë gjithashtu se "do të ishte mënyra më argëtuese për të nisur gjithçka". [34] Rishfaqjet u zhvilluan në Los Anxhelos në prill 2023. [55]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alexandre Desplat, i cili kishte bashkëpunuar me Gerwig në Little Women (2019), ishte vendosur të shënonte Barbi në fillim të shtatorit 2022. [56] Sidoqoftë, deri në maj 2023, Desplat ishte larguar nga projekti, me Mark Ronson dhe Andrew Wyatt që morën detyrat e shënimit. [57] Gjatë një viti, Ronson u ngarkua me kurimin e një kolone zanore që përputhej me vizionin e Gerwig për Barbi. Ndërsa filmi po modifikohej në post-produksion, Ronson dhe Gerwig u shfaqnin skena nga filmi artistëve që dëshironin në kolonën zanore.

Kolona zanore e filmit, Barbi: Albumi, është publikuar më 21 korrik 2023. Albumi do të përfshijë këngë nga artistët Ava Max, Charli XCX, Dominic Fike, Fifty Fifty, Gayle, Haim, Ice Spice, Kali, Karol G, Khalid, Sam Smith, Lizzo, Nicki Minaj, Billie Eilish, PinkPantheress , Kid Laroi dhe anëtarët e kastit Ryan Gosling dhe Dua Lipa. "Dance the Night" (shqip: Vallëzo Gjithë Natën) nga Dua Lipa u publikua si singulli kryesor i albumit më 26 maj 2023. [58] Ajo u pasua nga "Watati" nga Karol G më 2 qershor 2023. "Angel" (shqip: Ëngjëll) nga PinkPantheress u publikua më 9 qershor 2023. [59] "Barbie World" (shqip: Bota Barbi) nga Nicki Minaj dhe Ice Spice u publikua si singulli i katërt i albumit më 23 qershor 2023. Kënga e pestë e albumit, "Speed Drive" (shqip: Makinë me Shpejtësi) nga Charli XCX u publikua më 30 qershor 2023. Më 6 korrik 2023, u publikua kënga e gjashtë e albumit, "Barbie Dreams" (shqip: Ëndrrat e Barbit) nga Fifty Fifty dhe Kaliii. Më 10 korrik 2023, Warner Bros. publikoi një klip paraprak të Ryan Gosling duke kënduar "I'm Just Ken" (shqip: Unë jam thjesht Keni). [60] Kënga e shtatë e albumit, "What Was I Made For?" (shqip: Për Çfarë U Krijova?) nga Billie Eilish, u publikua më 13 korrik 2023.

Pavarësisht pritjeve të fansave që kënga "Barbie Girl" e vitit 1997 nga grupi pop Aqua të shfaqet në film, Ulrich Møller-Jørgensen, menaxher i këngëtares kryesore të Aqua Lene Nystrøm, tha se ajo nuk ishte përdorur. Variety spekuloi se kjo ishte për shkak të marrëdhënieve të këqija midis Mattel dhe MCA Records, botuesi amerikan i këngës, i cili u angazhua në një seri padish mbi këngën nga viti 1997 deri në 2002. [61] "Barbie World", një ripërpunim i këngës, në vend të kësaj do të shfaqet në film. [62] Ka mostra "Barbie Girl"; [63] Aqua vlerësohet si interpretues dhe bashkë-shkrimtar në pistë. [63] [64] Pavarësisht se nuk u përfshi në kolonën zanore zyrtare, Spotify përfshiu "Barbie Girl" në listën e saj zyrtare të luajtjes Barbi.

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logo e përdorur në mallrat lidhëse; vini re praninë e nëntitullit Filmi më poshtë.

Barbi u promovua me një fushatë të gjerë marketingu. Në muajt para publikimit të filmit, Mattel hyri në disa partneritete dhe bashkëpunime promovuese me temë Barbie me marka të ndryshme duke përfshirë Airbnb, [65] Aldo, [66] Bloomingdale's, [67] Chi Haircare,[68] Forever 21,[69] Gap,[70] Tema e Nxehtë (Hot Topic),[71] Krispy Kreme Filipine,[72] Primark,[73] Spirit Halloween,[74] Ulta, [75] dhe Xbox.[76] Për më tepër, kompania mëmë e studios Warner Bros. Discovery e promovoi filmin përmes kanaleve të tij televizive, duke përfshirë një seri konkursi të realitetit të rinovimit të HGTV të titulluar Sfida Shtëpia e Ëndrrave të Barbit, bashkëprodhuar nga Mattel Television, i cili ishte caktuar të jepte premierë pak para publikimit të filmit. [77]

Një pamje e parë e filmit u zbulua gjatë një prezantimi të Warner Bros në CinemaCon në prill 2022. I publikuar për publikun më 27 prill 2022, imazhi pa Margot Robbie si Barbi, e ulur pas timonit të Chevrolet Corvette-s së saj ikonë rozë të vitit 1956. [78]Collider komplimentoi Robbien në imazh, duke thënë: "Kjo foto është vetëm një provë tjetër që Robbie ishte bërë për të luajtur këtë rol. Ajo thjesht duket si një kukull Barbi që ka ardhur në jetë - është pothuajse e çuditshme". [79] Më 15 qershor 2022, u lirua një sekondë që ende shfaqte Ryan Gosling si Ken. Pavarësisht se ka vërejtur ngjashmëri midis pamjes së tij në imazh dhe roleve të tij të mëparshme, The Guardian pohoi se "ekziston një shans shumë i madh që ky të jetë roli përcaktues i [Gosling]". [80]

Një stendë kushtuar Barbi u hap në ngjarjen CCXP 2022 në São Paulo, Brazil. [81] Traileri i parë ngacmues për filmin debutoi gjatë shfaqjeve paraprake të Avatari: Rruga e Ujit në dhjetor 2022. Ai paraqiste një parodi të sekuencës hapëse "Dawn of Man" në filmin e Stanley Kubrick të vitit 1968 2001: Një Odise në Hapësirë, në të cilin Robbie (e veshur me veshjen origjinale të Barbit të vitit 1959) imiton një monolit alien, ndikimi i të cilit në historinë e kukullave rrëfehet. nga Mirren. [82] Së bashku me një poster teatrale, traileri ngacmues u publikua për publikun më 16 dhjetor 2022. [83] Rolling Stone vlerësoi homazhin e 2001 dhe ngjyrat e gjalla të trailerit dhe vuri në dukje përshkrimin e tij të paqartë të komplotit: "Dikush duhet të pyesë veten se kur, ose më mirë akoma se si, të gjitha do të tronditen".

Më 4 prill 2023, njëzet e katër postera me personazhe të disa Barbies dhe Kens të paraqitura në film – secili i etiketuar me përshkrime të shkurtra – u shpërndanë në llogaritë e mediave sociale të Barbi. [84] Empire vërejti: "Ju mund të kishit menduar se ethet Multiverse do të kufizoheshin përgjithësisht në filmat e librave komikë dhe kurrë nuk do t'i quanin fituesit e Oskarit [Gjithçka Kudo Përnjëherë]. Por [...] duket se edhe filmi Barbi e Greta Gerwig do të vërshojë ekranin me variante, këtë herë kukulla plastike Barbi dhe Ken”. Një trailer i dytë ngacmues u zbulua menjëherë pas publikimit të posterave. Ai paraqiti një interpretim të këngës së surf rock të Beach Boys të vitit 1964 "Fun, Fun, Fun". [85] Washington Post vuri në dukje se ngacmimi "vizualisht i mrekullueshëm" dhe "polisemik" mahniti demografi të shumta për shkak të humorit, paletës së ngjyrave dhe tërheqjes së kukullës Barbi për breza. [86] Një traileri zyrtar për filmin u publikua më 25 maj 2023. [87] Kritikët shquheshin për tonin e tij ekzistencial të vendosur kundër muzikës optimiste. [88] [89] [90] [91] Ben Travis i Empire tha: "Ka shumë për të diskutuar këtu - jo më pak, se duket vizualisht i patëmetë" dhe spekuloi vëmendjen e Academy Awards për prodhimin e tij dhe dizajnin e kostumeve. [92]

Një paradë u shfaq në Paradën e Krenarisë WeHo 2023 në Los Anxhelos për të promovuar filmin. Dy nga anëtarët e kastit të LGBTQ+, Alexandra Shipp dhe Scott Evans, ishin të pranishëm gjatë ngjarjes. [93]

Në qershor 2023, një poster francez i Barbi u bë viral duke përfshirë etiketën "Elle peut tout faire. Lui, c'est juste Ken.", që fjalë për fjalë përkthehet në "Ajo mund të bëjë gjithçka. Ai është thjesht Keni”. Megjithatë, Ken është termi zhargon verlan për "qij" në frëngjisht, dmth përmbysja fonologjike e nique, ndërsa c'est ("ai është") është një homofon për sait ("ai e di se si"), që do të thotë se etiketa mund të lexohet si "Ajo mund të bëjë gjithçka. Ai thjesht di të qij." Analistët arritën në përfundimin se ka të ngjarë që lojë fjalësh të ishte e qëllimshme, pasi termi zhargon është i njohur në mesin e folësve francezë, megjithëse Warner Bros as nuk do ta konfirmonte dhe as nuk do ta mohonte nëse ishte kështu.

Përpara publikimit, tabelat rozë, të zbrazëta përveç datës së publikimit të filmit, janë shfaqur në mbarë botën dhe një "Shtëpia e Ëndrrave të Barbi" në botën reale në Malibu, Kaliforni u bë e disponueshme për t'u marrë me qira përmes Airbnb. [94]

Më 14 korrik 2023, SAG-AFTRA, një sindikatë amerikane e punës së aktorëve të filmit, televizionit dhe zërit, shpalli një aksion grevë, duke ndaluar në mënyrë efektive çdo ngjarje promovuese që përfshin çdo anëtar të repartit. [95] Robbie tregoi mbështetjen e saj në aksion. [96]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbi pati premierën e saj botërore në Auditori i Faltores në Los Anxhelos më 9 korrik 2023, [97] e ndjekur nga premiera evropiane në Cineworld Leicester Square në Londër më 12 korrik 2023. [98] Është planifikuar të dalë në skenë në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar më 21 korrik 2023, ndërsa në Shqipëri më 20 korrik 2023. [99] Përsëritjet e mëparshme të projektit u caktuan për 2 qershor 2017; [100] 12 maj 2017; [101] 29 qershor 2018; [102] 8 gusht 2018; [103] dhe 8 maj 2020. [104]

Filmi është vendosur të dalë në të njëjtën ditë me Openhajmer, një film biografik për J. Robert Openhajmer, shkruar dhe drejtuar nga Christopher Nolan bazuar në librin Prometeu Amerikan, dhe shpërndarë nga Universal Pictures. Për shkak të kontrastit tonal dhe zhanër midis dy filmave, shumë përdorues të mediave sociale janë marrë me meme dhe postime ironike se si të dy filmat përfaqësojnë audiencë të ndryshme, [105] dhe se si të dy filmat duhet të shihen si një tipar i dyfishtë. [106] Trendi është quajtur "Barbenhajmer". [107] Në një intervistë me La Vanguardia, ylli i Openhajmer, Cillian Murphy e miratoi fenomenin, duke thënë: "Këshilla ime do të ishte që njerëzit të shkojnë t'i shohin të dyja, në të njëjtën ditë. Nëse janë filma të mirë, atëherë ky është fitimi i kinemasë.” [108]

Polemika me nëntë viza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Polemika mbi paraqitjen e pretenduar të linjës nëntë-dash (një kufi detar që kalon përmes Detit të Kinës Jugore i vendosur dhe i pretenduar nga Qeveria e Republikës Popullore të Kinës) në film filloi kur autoriteti i censurës së filmit të Vietnamit e ndaloi filmin për gjoja shfaqje linja të tilla. Në të kundërt, homologu filipinas kërkoi që linjat në fjalë të mjegulloheshin. Të dy vendet i kanë ndaluar filmat Abominable (2019) dhe E Paeksploruar (2022) për paraqitjen e linjës aktuale me nëntë viza. [109] [110] Linja me nëntë pika është e diskutueshme për shkak të mosmarrëveshjeve të kufirit detar midis Kinës, Vietnamit, Tajvanit, Malajzisë, Bruneit dhe Filipineve. [111]

Më 3 korrik 2023, gazeta vietnameze Tuổi Trẻ citoi Vi Kiến Thành [vi], kreu i Departamentit të Kinemasë, duke njoftuar se Barbi do të ndalohej në Vietnam sepse përmbante "imazhin fyes të linjës me nëntë pika". [112] [113] Gazeta Tiền Phong raportoi se rreshti me nëntë pika "shfaqet shumë herë në film". [114] [115] Duke folur për Zërin e Amerikës, Trịnh Hữu Long (themeluesi i grupit kërkimor Legal Initiatives for Vietnam) tha "Censorët madje do të lavdërohen për reagimin e tepruar ndaj hartës së paqartë, si nga eprorët e tyre ashtu edhe nga publiku, sepse ndjenja kundër Kinës është e thellë. në kulturën politike të vendit" dhe se "Qeveria me siguri po përdor arsyetimin legjitim nacionalist për të forcuar të gjithë sistemin e saj të censurës", ndërsa Michael Caster në grupin e shprehjes së lirë Neni 19 tha "Hartat janë politike dhe kufijtë shpesh mbajnë plagë historike, por në vend që të sigurojë diskutim të lirë dhe të hapur, reagimi i ngutshëm ndaj censurës rrallëherë mbështet drejtësinë historike ose tranzicionale”. [116] Duke folur për Vox, profesori i UC Berkeley Peter Zinoman tha se ndërsa vija me nëntë pika për kinezët nënkupton pretendimet e tyre legjitime ndaj Detit të Kinës Jugore, ndaj vietnamezëve, ajo "simbolizon një akt të pacipë të ngacmimit imperialist që ngre interesin kombëtar kinez mbi një më të vjetër. grupin e përbashkët të interesave të vëllazërisë socialiste”, ndërsa profesori i Harvardit Hue-Tam Ho Tai tha meqenëse producentët e filmit synonin tregun e PRC me shpresën se do të ishte një sukses, “ata janë gati të pranojnë pikëpamjen e PRC për gjeografia. Dezinformimi funksionon duke përsëritur.” [117] Profesori i NYU, Kevin Li tha: "Për mendimin tim, ndalimi i [Barbi] ishte një gjë pa mend." [117] Filmi fillimisht ishte planifikuar të dilte në Vietnam më 21 korrik. [118]

Kur lajmi për ndalimin e Vietnamit mbërriti në Filipine, senatori Francis Tolentino, nënkryetar i Komitetit të Senatit Filipine për Marrëdhëniet me Jashtë, i tha CNN Filipineve se Barbi gjithashtu mund të ndalohet në vend sepse "denigron" sovranitetin filipinas. [119] Senatori Jinggoy Estrada bëri thirrje që filmi të ndalohej për shkak të përfshirjes së pretenduar të linjës me nëntë pika; Senatorja e opozitës Risa Hontiveros u tall me "filmi është fiksion, dhe po ashtu është edhe vija me nëntë pika", dhe sugjeroi që filmit t'i shtohej një mohim përgjegjësie në vend që të ndalohej publikimi i tij. [120] Senatori Robin Padilla, kryetar i komitetit të mediave të Senatit, sugjeroi që producentët e filmit duhet të modifikojnë referencat për vijën me nëntë pika ose rrezikojnë që filmi të ndalohet. [121] Më 11 korrik, Bordi i Rishikimit dhe Klasifikimit të Filmit dhe Televizionit të Filipineve (MTRCB) i dha filmit vlerësimin PG, duke e lejuar atë të shfaqej në vend, por i kërkoi Warner Bros të "mjegullonte linjat e diskutueshme për të shmangur keqinterpretimet e mëtejshme". . [122] [123] Bordi zbuloi gjithashtu se rreshti në film ishte "jo në formë U" dhe kishte "tetë pika ose viza" në vend të nëntë. [124] Senatori Tolentino tha se ai respektoi vendimin e MTRCB, por shprehu shqetësimin e tij për atë që doli një ditë përpara 7-vjetorit të vendimit të Gjykatës së Përhershme të Arbitrazhit që deklaroi se vija me nëntë pika nuk kishte bazë ligjore më 12 korrik 2016. [125] [126] Filmi është caktuar të dalë në Filipine më 19 korrik 2023. [126]

Me shqetësimet në rritje për paraqitjen e pretenduar të vijës me nëntë pika, disa media vunë në dukje një vizatim të një harte botërore që shfaqet në një trailer të filmit. [127] [128] Los Angeles Times e përshkroi imazhin e veçantë si një "hartë të 'botës reale' [e cila] duket sikur është vizatuar me shkumësa me ngjyra nga një fëmijë" me një vijë vijash "përgjatë bregut të asaj që duhet të jetë Kina". [127] Më 6 korrik 2023, Warner Bros lëshoi një deklaratë duke shpjeguar se harta në imazhin në fjalë është një "vizatim me shkumësa me ngjyra si fëmijë", me vija të ndërprera që përshkruajnë udhëtimin e Barbie nga Toka Barbie në botën reale dhe "nuk kishte për qëllim të bëni çdo lloj deklarate”. [129] [130] Deklarata tërhoqi kritika në një artikull nga Instituti Australian Lowy, i cili tha se hartat kishin kuptime dhe "që Hollywood i ka dhënë njëfarë besueshmërie vizatimore vijës me nëntë pika do të konfirmojë për Partinë Komuniste Kineze suksesin e ndjekjes së tyre të pamëshirshme për legjitimitetin e saj". [131]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Barbi u shfaq së bashku me Oppenheimer dhe parashikohet të fitojë 90-125 milionë dollarë nga 4,243 kinema në fundjavën e hapjes, me Warner Bros. që parashikon një debutim prej 75 milionë dollarësh. Javën e publikimit të tyre, AMC Theaters njoftuan se mbi 40,000 anëtarë të AMC Stubs kishin prenotuar biletat për të dy filmat në të njëjtën ditë. Filmi fitoi 22.3 milionë dollarë nga pamjet paraprake të së mërkurës dhe të së enjtes mbrëma, totali më i mirë i vitit 2023 (duke kaluar 17.5 milionë dollarë të Guardians of the Galaxy Vol. 3).

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, 90% e 117 komenteve të kritikëve janë pozitive, me një vlerësim mesatar prej 8.3/10. Metacritic, i cili përdor një mesatare të ponderuar, i caktoi filmit një rezultat prej 81 nga 100, bazuar në 48 kritikë, duke treguar "lavdërim universal".

Në një përmbledhje pozitive për Chicago Tribune, Michael Philips e quajti Barbi "një shembull i mrekullueshëm, i çuditshëm me imagjinatë të zgjerimit të markës dhe komercializmit të papërpunuar e të pandërprerë", përshëndeti modelin e prodhimit dhe përmblodhi: "Partneriteti vendimtar këtu është ai midis regjisorit dhe interpretuesit., Gerwig dhe Robbie; çdo gjë që kërkon skenari verbalisht i shkathët i Gerwig dhe Baumbach, nga pika e parë e lotit të Barbie deri në vijën e fundit të grushtit, Robbie e trajton me saktësi të pagabueshme". [132] Duke shkruar për The Hollywood Reporter, Lovia Gyarke e quajti Barbi një "akt të ndërlikuar balancues të besnikërisë dhe përmbysjes së korporatës" duke lavdëruar drejtimin e Gerwig, skenografinë, kostumet, kolonën zanore dhe performancat kryesore, por duke kritikuar "politikën e ngatërruar dhe uljen e sheshtë emocionale". [8] Në komponentin VultureNju Jorkut, Allison Willmore lavdëroi interpretimet kryesore, veçanërisht atë të Robbie, të cilin ajo e karakterizoi se është "po aq i aftë për seriozitet të thellë sa humori, dhe që ndonjëherë pa mundim i arrinte të dyja menjëherë", por u ankua për temat e film, duke menduar se "në fund të fundit nuk dëshiron të bëjë shumë më tepër sesa të flasë vetë në rrethe për këto tema". [133]

Peter Bradshaw i The Guardian i dha Barbi 3 nga 5 yje, duke e përshkruar atë si një "dashamirës, por të vetëdijshëm" dhe "ndoshta një reklamë gjigante dy-orëshe për një produkt". Ai veçoi performancën e Gosling si vjedhës i skenës. [134] Kritiku i Variety Peter Debruge vlerësoi gjithashtu humorin dhe Gosling, por arriti në përfundimin se filmi është një "një përvojë intelektuale, jo emocionale, e bazuar kryesisht në nostalgjinë e audiencës". [135]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbi fitoi Teaserin më të mirë në Golden Trailer Awards 2023. [136] Ajo fitoi filmin më të pritur në Çmimet e Filmit të 6-të të Shoqatës së Kritikëve të Hollivudit Midseason Film Awards. [137]

Analiza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistencializmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barbi është karakterizuar si eksploruese e temave të ekzistencializmit. Lucy Bord nga GQ shkroi se filmi "përsiat vetë idenë e asaj që na bën njerëz, idenë e 'tjetrit', nëse ekziston vërtet një gjë e tillë si autonomia ose nëse të gjithë jemi thjesht pengje që duhen marrë dhe asgjësuar kur nuk jemi më të dobishëm". Bord vërejti se, filmi, Barbi dhe Ken shkojnë në udhëtime "të kundërta, por të barabarta" të zbulimit të vetvetes, pasi kanë dalë në botën reale dhe kanë mësuar se është një shoqëri patriarkale shtypëse në krahasim me utopinë matriarkale që është Barbieland, dhe "kapen në pikën e të qenit i ndjeshëm, vullneti i lirë dhe vullneti i lirë për t'u vendosur me dikë tjetër. shko dhe si të veprosh". Në Vogue India, Varya Srivastava aplikoi konceptet Beauvoirian të ekzistencializmit dhe individualizmit për Barbi, duke argumentuar se "individualizmi të bën të vësh në dyshim normat dhe pritshmëritë shoqërore [...] Edhe për Barbi, kjo ka qenë gati për një kohë. Ajo është përpjekur të jetë gjithëpërfshirëse dhe përfaqësuese. Ajo është përpjekur të jetë kritike dhe përfaqësuese, si presidenti dhe jominist, një mjek. Por barra e të qenit një model në një botë që vë në pikëpyetje moralin dhe përqafon shumëfishimin është e madhe. Ekzistencializmi lulëzon në atë hendek midis asaj që është dhe asaj që duhet të jetë.

Alissa Wilkinson nga Vox e krahasoi Barbiland me Kopshtin biblik të Edenit, me Barbi dhe Ken si paralele të përmbysura të Adamit dhe Evës. Ajo e pa përshtypjen e parë të Barbi dhe Kenit "se ata papritmas janë të vetëdijshëm dhe të vetëdijshëm për t'u parë" në Botën reale si versionin e filmit të mëkatit origjinal.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie (12A)". British Board of Film Classification. 3 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 3 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Deadline-Previews
 3. ^ a b Paskin, Willa (11 korrik 2023). "Greta Gerwig's 'Barbie' Dream Job". The New York Times Magazine. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2023. Marrë më 11 korrik 2023. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 5. ^ Stampa:Cite The Numbers
 6. ^ Rubin, Rebecca (25 prill 2023). "Greta Gerwig, Margot Robbie and Ryan Gosling Bring Plastic, Fantastic 'Barbie' to CinemaCon". Variety. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2023. Marrë më 25 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b N'Duka, Amanda (15 korrik 2019). "Greta Gerwig, Noah Baumbach To Script Warner Bros' Live-Action Barbie Film". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Gyarke, Lovia (18 korrik 2023). "'Barbie' Review: Margot Robbie and Ryan Gosling in Doll Comedy From Greta Gerwig That Delivers the Fun but Fudges the Politics". The Hollywood Reporter. Marrë më 13 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "thrreview" defined multiple times with different content
 9. ^ a b Kroll, Justin (22 tetor 2021). "Ryan Gosling To Play Ken Opposite Margot Robbie In Barbie Movie From Warner Bros, LuckyChap & Mattel". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Kroll, Justin (9 shkurt 2022). "America Ferrera Joins Margot Robbie In Barbie Movie From Warner Bros, Mattel And LuckyChap". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2022. Marrë më 9 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kroll, Justin (11 prill 2022). "Barbie: Will Ferrell Latest To Join Margot Robbie In Warner Bros., Mattel And LuckyChap Film". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2022. Marrë më 11 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kroll, Justin (16 shkurt 2022). "Barbie: Kate McKinnon Latest To Join Margot Robbie In Warner Bros, Mattel And LuckChap Film". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2022. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c d e f g h i j k l Massoto, Erick (4 prill 2023). "'Barbie' Character Posters: Margot Robbie's Dollhouse Is Full". Collider. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b c d e f g h i Kroll, Justin (15 prill 2022). "Barbie: Kingsley Ben-Adir, Rhea Perlman, Emerald Fennell, Scott Evans, Others, Rounding Out Cast Of Warner Bros. Mattel and LuckyChap Pic". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2022. Marrë më 15 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Davis, Clayton (18 mars 2022). "Tick, Tick ... Boom! Star Alexandra Shipp Joins Greta Gerwig's Barbie (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2022. Marrë më 18 mars 2022. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Clark, Rebekah (22 mars 2022). "Emma Mackey Joins Margot Robbie and Ryan Gosling In New Barbie Film". Grazia. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2022. Marrë më 26 mars 2022. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Dua Lipa joins the cast of Greta Gerwig's Barbie film alongside Margot Robbie and Ryan Gosling". Official Charts. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b Stampa:Cite tweet
 19. ^ Kit, Borys; Galuppo, Mia (11 shkurt 2022). "Simu Liu Joins Margot Robbie in Warner Bros.'s Barbie (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2022. Marrë më 11 shkurt 2022. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "BARBIE: John Cena Reveals That Landing The Role Of Merman Ken Was A "Happy Accident"". 17 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2023. Marrë më 25 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Barbie: John Cena Debuts His 'Kenmaid' Look in Blonde Wig and Shell Necklace from Margot Robbie's Upcoming Film (View Pic) | 🎥 LatestLY". 13 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2023. Marrë më 13 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "BARBIE: More Jewish than you ever imagined". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Kroll, Justin (1 mars 2022). "Barbie: Ariana Greenblatt Joins Margot Robbie In Warner Bros., Mattel And LuckyChap Pic". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. Marrë më 1 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Hiatt, Brian (3 korrik 2023). "The Brain Behind 'Barbie': Inside the Brilliant Mind of Greta Gerwig". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2023. Marrë më 3 korrik 2023. {{cite magazine}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 4 korrik 2023 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Fleming, Mike Jr (23 prill 2014). "Sony Pictures Teams With Mattel To Fashion Film Franchise Based On Barbie Toyline". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Fleming, Mike Jr. (4 mars 2015). "Diablo Cody Set To Rewrite 'Barbie'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Fleming, Mike Jr. (15 dhjetor 2015). "'Barbie' Movie: Sony Trying Three Poses With Three Scripts". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2020. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Fleming, Mike Jr. (2 dhjetor 2016). "Amy Schumer Playing Barbie". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Hipes, Patrick (23 mars 2017). "Amy Schumer Says Bye-Bye To Barbie". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Sharf, Zack (9 qershor 2023). "Amy Schumer Dropped Out of Barbie Because Original Script Wasn't "Feminist and Cool" Enough: "There's a New Team Behind It" Now". Variety. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2023. Marrë më 10 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Busch, Anita (24 korrik 2017). "Anne Hathaway Circling Barbie At Sony". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ N'Duka, Amanda (23 mars 2018). "Female Directors Scorecard: Sony's Barbie, Charlie's Angels And More". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ D'Alessandro, Anthony (5 tetor 2018). "Barbie Zooming From Sony To Warner Bros; Margot Robbie In Early Talks". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2018. Marrë më 22 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ a b c d Moshakis, Alex (9 korrik 2023). "'It had to be totally bananas': Greta Gerwig on bringing Barbie to life". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 35. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :1
 36. ^ Kroll, Justin (9 shkurt 2022). "America Ferrera Joins Margot Robbie In 'Barbie' Movie From Warner Bros, Mattel And LuckyChap". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Galuppo, Mia (16 shkurt 2022). "Kate McKinnon Joining Margot Robbie's 'Barbie' Movie". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2023. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Sharf, Zack (16 maj 2022). "Simu Liu Chose Margot Robbie's 'Barbie' After an Agent Said It's One of the Best Scripts Ever". Variety. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2023. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Kroll, Justin (1 mars 2022). "'Barbie': Ariana Greenblatt Joins Margot Robbie In Warner Bros., Mattel And LuckyChap Pic". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Davis, Clayton (18 mars 2022). "'Tick, Tick … Boom!' Star Alexandra Shipp Joins Greta Gerwig's 'Barbie' (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ a b Sharf, Zack (5 korrik 2022). "All of the Barbies in Margot Robbie's 'Barbie' Movie Got Together for a Sleepover Before Filming". Variety. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2023. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Sharf" defined multiple times with different content
 42. ^ Kit, Borys (11 prill 2022). "Will Ferrell Joins Margot Robbie in Greta Gerwig's 'Barbie'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2023. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Issa Rae and Michael Cera Join Margot Robbie 'Barbie' Movie | Entertainment Tonight". www.etonline.com. 14 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Donnelly, Matt (14 prill 2022). "Margot Robbie's 'Barbie' Casts 'And Just Like That' Actor Hari Nef (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Kroll, Justin (15 prill 2022). "'Barbie': Kingsley Ben-Adir, Rhea Perlman, Emerald Fennell, Scott Evans, More Round Out Cast Of Warner Bros, Mattel And LuckyChap Pic". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2022. Marrë më 24 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "John Cena Agreed to Barbie Casting After Paying for Margot Robbie's Meal in London". 11 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2023. Marrë më 13 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Lenker, Maureen Lee (24 maj 2023). "Margot Robbie tried to get Gal Gadot to play a Barbie in the 'Barbie' movie". EW.com. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "'Barbie' Director Greta Gerwig Planned Cameos For Timothée Chalamet & Saoirse Ronan After Working With Them In 'Lady Bird' & 'Little Women'". 11 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2023. Marrë më 11 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Inside the Barbie Dreamhouse, a Fuchsia Fantasy Inspired by Palm Springs". Architectural Digest. 30 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2023. Marrë më 30 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Bhaimiya, Sawdah (2 qershor 2023). "Barbie movie set used so much pink paint it caused a world shortage". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2023. Marrë më 2 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Exclusive: Barbie Costume Designer Jacqueline Durran On Vintage Chanel, Ken's Pants And Styling The Film Of The Summer". British Vogue. 12 qershor 2023. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2023. Marrë më 12 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Hayes, Dade (21 korrik 2022). "Mattel Speeds Past Wall Street's Q2 Estimates On Same Day Barbie Wraps Shooting". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2022. Marrë më 21 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Keane, Daniel (28 qershor 2022). "Margot Robbie and Ryan Gosling rollerskate down Venice Beach while filming 'Barbie' in Los Angeles". Evening Standard. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2023. Marrë më 29 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "UK shoot begins on Margot Robbie's Barbie". The Knowledge. 22 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2022. Marrë më 26 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Picou, Sabrina (17 prill 2023). "Margot Robbie Dresses As Cowboy Barbie In Reshoots Of Highly Anticipated Film". Hollywood Life. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2023. Marrë më 18 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Ruimy, Jordan (5 shtator 2022). "Alexandre Desplat is Scoring 'Barbie'". World of Reel. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2022. Marrë më 5 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Mark Ronson & Andrew Wyatt Scoring Greta Gerwig's 'Barbie'". FilmMusicReporter. 25 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Ackroyd, Stephen (22 maj 2023). "Dua Lipa is dropping a new song, 'Dance The Night', on Friday". Dork. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 22 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Gómez, SHIRLEY (2 qershor 2023). "Karol G releases 'Watati' part of the 'Barbie' Movie soundtrack". ¡Hola!. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2023. Marrë më 8 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Sharf, Zack (10 korrik 2023). "Ryan Gosling Sings His Heart Out in 'Barbie' Music Video for 'I'm Just Ken': He Was 'Psyched and Satisfied' by the Power Ballad". Variety. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2023. Marrë më 10 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Yossman, K. J. (29 prill 2022). "Aqua's 'Barbie Girl' Song Won't Appear in the Margot Robbie Barbie Movie". Variety. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2023. Marrë më 13 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Chelosky, Danielle (25 maj 2023). "Nicki Minaj & Ice Spice Will Unite For A 'Barbie Girl' Remake". Uproxx. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2023. Marrë më 25 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ a b Singh, Surej (12 qershor 2023). "Ice Spice and Nicki Minaj confirm release date for 'Barbie World'". NME. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2023. Marrë më 22 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Corrine, Amber (12 qershor 2023). "Nicki Minaj And Ice Spice Announce "Barbie World" Collab Release Date". Vibe. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2023. Marrë më 22 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Nowakowski, Teresa (5 korrik 2023). "You Can Rent Barbie's DreamHouse on Airbnb". Smithsonian Magazine. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2023. Marrë më 10 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "BARBIE™ x ALDO Collection | Women's Barbie Shoes, Handbags & Accessories | ALDO US". www.aldoshoes.com. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Tingley, Anna (20 qershor 2023). "Barbie Goes to Bloomingdale's: The Luxury Retailer Announces Barbie-Themed Collections, Pop-Up Shops Ahead of Greta Gerwig Film". Variety. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Barkho, Gabriela (22 qershor 2023). "'There's Barbie fever and people are catching it': How Barbie collaborations took over retail marketing". Modern Retail. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "Forever 21 Just Dropped the Cutest Barbie Collection". Teen Vogue. 18 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Gap and Mattel Announce New Partnership". Gap Inc. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "OFFICIAL Barbie Shirts & Merch | Hot Topic". www.hottopic.com. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Vibal, Leane (30 qershor 2023). "Complete Your Barbie-Girl Aesthetic With These Sparkly Sweet Treats From Krispy Kreme". Spot.ph. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "Primark Launches New Capsule Collection to Celebrate Barbie The Movie". Primark Corporate. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Mattel Announces Licensing Partnerships Ahead of 'Barbie' Film | License Global". www.licenseglobal.com. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "EXCLUSIVE: 'Barbie' Collaborates With Moon on New Electric Toothbrush". WWD. 13 qershor 2023. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Skrebels, Joe (26 qershor 2023). "Game in Style with Exclusive "Barbie" Content for Xbox and Forza Horizon 5". Xbox Wire. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2023. Marrë më 26 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Maas, Jennifer (21 mars 2023). "HGTV Orders 'Barbie Dreamhouse Challenge' Series as Part of Cross-Network Summer Promo for Greta Gerwig's 'Barbie' Movie (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2023. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Ryan, Patrick (27 prill 2022). "First look: Margot Robbie's 'Barbie,' Timothée Chalamet's 'Wonka' reimagine classic characters". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2022. Marrë më 4 prill 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Romanchick, Shane (27 prill 2022). "Margot Robbie Is 'Barbie' in First Image Revealed at CinemaCon". Collider. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2022. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "Ryan Gosling as Ken in the new Barbie film is a masterstroke of casting | Movies | The Guardian". amp.theguardian.com. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2023. Marrë më 14 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ "'Barbie' Movie Booth at CCXP Invites Fans to Live a Fantastic Life on Plastic". Collider. 30 nëntor 2022. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023. Marrë më 23 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ McPherson, Christopher (15 dhjetor 2022). "First 'Barbie' Trailer Is Playing Before Screenings of 'Avatar: The Way of Water'". Collider. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2022. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Kile, Meredith B. (16 dhjetor 2022). "'Barbie' Trailer: Watch Margot Robbie and Ryan Gosling". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2022. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ Sharf, Zack (4 prill 2023). "'Barbie' Posters Unveil Every Barbie and Ken Actor in Margot Robbie's Film: Dua Lipa, Simu Liu and More". Variety. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ Amin, Arezou (4 prill 2023). "New 'Barbie' Trailer Takes Fans Inside Greta Gerwig's Mattel World". Collider. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2023. Marrë më 4 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ "Why we can't look away from the 'Barbie' movie's fever-dream-like trailer". Washington Post. ISSN 0190-8286. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2023. Marrë më 14 prill 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "New Barbie Trailer With Stars Margot Robbie and Ryan Gosling". Gizmodo. 25 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 88. ^ "Barbie trailer finds Margot Robbie dancing, singing, and having an existential crisis". Polygon. 25 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ Bergeson, Samantha (25 maj 2023). "'Barbie' New Trailer: Margot Robbie's Best Day Ever Is Ruined by an Existential Crisis". IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "'Barbie' Trailer Teases an Existential Doll Crisis Alongside New Dua Lipa Single". The Hollywood Reporter. 25 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ Cills, Hazel (26 maj 2023). "Dua Lipa's 'Dance the Night' puts a disco sparkle on Barbie's existential dread". NPR. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ "Margot Robbie's Barbie And Ryan Gosling's Ken Go To The Real World In New Trailer". Empire. 2023. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 26 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 93. ^ "These LGBTQ+ Barbie cast members attended a Pride parade in the campest way". 7 qershor 2023. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 5 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Barbie movie: How the marketing campaign has got everyone talking". BBC News (në anglishte britanike). 13 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2023. Marrë më 13 korrik 2023.
 95. ^ Sperling, Nicole (14 korrik 2023). "Strike Prevents Actors From Promoting Films at Premieres or Festivals". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2023. Marrë më 18 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 96. ^ "Margot Robbie says she is 'absolutely' prepared to join actors' strike". Sky News. 13 korrik 2023. Marrë më 18 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ Mahler, Matthew (27 qershor 2023). "Attend the World Premiere of Barbie in LA with Charity Auction and Party with the Cast". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2023. Marrë më 30 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ Lee, Sarah (12 korrik 2023). "It's a Barbie world: film fans queue for London premiere – in pictures". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2023. Marrë më 13 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ D'Alessandro, Anthony (26 prill 2022). "Barbie Heads To Summer 2023 – CinemaCon". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2022. Marrë më 26 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ Chitwood, Adam (5 gusht 2015). "Bad Boys 3: Release Dates Set for 2 Sequels, Dark Tower". Collider. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2015. Marrë më 23 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ Fleming, Mike Jr. (5 mars 2016). "Sony Flush With 2017 Franchises With The Dark Tower, Bad Boys 3, Barbie & Maybe MIB23 Slotted". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2019. Marrë më 23 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ "Barbie Release Date Set for Summer 2018". ComingSoon.net. 10 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2016. Marrë më 23 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 103. ^ Gallagher, Brian (12 gusht 2017). "Bad Boys 3 Delayed Indefinitely, Silver and Black Gets a New Release Date". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2017. Marrë më 23 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ Fuster, Jeremy (23 janar 2018). "Sony Pushes Barbie Release Date to May 2020". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2018. Marrë më 23 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ Frank, Jason P. (29 qershor 2023). "Barbenheimer Memes Are Blowing Up". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2023. Marrë më 18 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 106. ^ Ankers-Range, Adele (30 qershor 2023). "The Internet Embraces 'Barbenheimer' With Memes, Mashups, and More". IGN. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2023. Marrë më 1 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 107. ^ Moses, Claire (28 qershor 2023). "Mark Your Calendars: 'Barbenheimer' Is Coming". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2023. Marrë më 2 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 108. ^ Rodríguez, Rafael (9 korrik 2023). "Cillian Murphy, 'Oppenheimer' contra 'Barbie': "Ni héroes ni villanos; me interesan las sombras"". La Vanguardia (në spanjishte evropiane). Marrë më 14 korrik 2023.
 109. ^ Frater, Patrick (3 korrik 2023). "'Barbie' Banned in Vietnam Over Disputed Map Scene". Variety. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 110. ^ Tartaglione, Nancy (5 korrik 2023). "Philippines Deliberating Permit For 'Barbie'; Senators Alternately Call For Ban, Disclaimer Over South China Sea Map Scene". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 111. ^ Young, Jin Yu (4 korrik 2023). "How 'Barbie' Landed in Hot Water in Vietnam". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 112. ^ Nguyen, Phuong (3 korrik 2023). "Vietnam bans 'Barbie' movie over South China Sea map". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2023. Marrë më 3 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ "Phim Barbie bị cấm chiếu ở Việt Nam vì có hình ảnh 'đường lưỡi bò'". Tuổi Trẻ (në vietnamisht). 3 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 6 korrik 2023.
 114. ^ "Bye bye 'Barbie': Vietnam bans new movie over South China Sea map". Agence France-Presse. 3 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023 – nëpërmjet France 24. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 115. ^ "Việt Nam cấm chiếu phim 'Barbie' vì có đường lưỡi bò". Tiền Phong (në vietnamisht). 3 korrik 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023.
 116. ^ Scott, Liam (8 korrik 2023). "No Barbie Girl in Vietnam's World". Voice of America. U.S. Agency for Global Media. Marrë më 14 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ a b "How Hollywood appeases China, explained by the Barbie movie". Vox. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 118. ^ Shackleton, Liz (3 korrik 2023). "'Barbie' Banned In Vietnam Over Map Showing China's Claims In South China Sea". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ Brzeski, Patrick (5 korrik 2023). "The Philippines Threatens to Join Vietnam in Banning 'Barbie'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 120. ^ Cayabyab, Marc Jayson (5 korrik 2023). "Senators want 'Barbie' film banned over 9-dash-line scenes". The Philippine Star. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 5 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 121. ^ Beatrice Pinlac (5 korrik 2023). "Padilla suggests cutting China's 9-dash line scene from 'Barbie' film". Philippine Daily Inquirer. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2023. Marrë më 5 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ Garner, Jom (11 korrik 2023). "MTRCB greenlights showing of 'Barbie' in Phl". Daily Tribune. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 123. ^ Bacelonia, Wilnard (11 korrik 2023). "MTRCB to solon: No basis to ban 'Barbie' movie". Philippine News Agency. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ Abarca, Charie Mae (11 korrik 2023). "MTRCB allows screening of controversial 'Barbie' film in PH cinemas". Philippine Daily Inquirer. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 125. ^ Villaruel, Jauhn Etienne (11 korrik 2023). "MTRCB allows 'Barbie' screening in PH amid 9-dash line controversy". ABS-CBN News. Marrë më 11 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ a b Cayabyab, Marc Jayson (12 korrik 2023). "MTRCB allows 'Barbie' screening". The Philippine Star. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 127. ^ a b Valdez, Jonah (3 korrik 2023). "How 'Barbie' crossed a line in Vietnam's dispute with China and ended up banned". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2023. Marrë më 4 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 128. ^ Hollingworth, Adam (4 korrik 2023). "(video report)". Newshub. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 129. ^ Donnelly, Matt (6 korrik 2023). "'Barbie' Map Controversy: Warner Bros. Explains the Drawing That Got the Film Banned in Vietnam". Variety. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 130. ^ Broadway, Danielle; Richwine, Lisa (7 korrik 2023). Milliken, Mary (red.). "Warner Bros defends 'Barbie' film's world map as 'child-like'". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2023. Marrë më 7 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 131. ^ Rothwell, Donald. "It might be plastic fantastic, but Barbie lends cartoonish credibility to China's nine-dash line". Lowy Institute. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ ""Barbie" review: A doll's life is richly imagined". Chicago Tribune. 18 korrik 2023. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ Willmore, Alison (18 korrik 2023). "We Shouldn't Have to Grade Barbie on a Curve". Vulture (në anglishte amerikane). Marrë më 19 korrik 2023.
 134. ^ "Barbie review – Ryan Gosling is plastic fantastic in ragged doll comedy | Barbie | The Guardian". amp.theguardian.com. Marrë më 19 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ Debruge, Peter (18 korrik 2023). "'Barbie' Review: Margot Robbie and Ryan Gosling Compete for Control of High-Concept Living Doll Comedy". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 19 korrik 2023.
 136. ^ Pedersen, Erik (29 qershor 2023). "Golden Trailer Awards: Cocaine Bear, Only Murders In The Building & Oppenheimer Among Top Winners – Full List". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2023. Marrë më 30 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 137. ^ Anderson, Erik (30 qershor 2023). "Hollywood Critics Association 2023 Midseason HCA Awards: Spider-Man: Across the Spider-Verse, Past Lives, Air are Top Winners". AwardsWatch. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2023. Marrë më 2 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)