Barcelonès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barcelonès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Barcelona
Komuna më e madhe Barcelona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143.1 km2
Popullsia 3,000,000 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Vendasit barceloní (m.)
barcelonina (f.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Barcelonès është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 3,000,000 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 143.1 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]