Bashkim Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bashkim Hoxha
Fotoporteti
Emri Bashkim
Mbiemri Hoxha
Lindur më 1954
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar
Mirënjohje
Mjështër i madh, Qytetar Nderi - Durrës

Bashkim Hoxha është shkrimtar shqiptar i lindur në 1954.

Nga dora e shkrimtarit Bashkim Hoxha kanë dalë një radhë veprash si :"Kronikat e Mjegulles" "Gruaja e shiut", "Heronjte e Viagres", "Romance ne diten e krimit", "Lakuriq", "Ground Zero" ( "Dëshmitari i Shkretëtirës"), "Hotel Ballkan", "Mbreti i Vesës", "Mot i keq për dashuri", "Fjalë të ndyra dashurie", "Njeriu tjetër", "Një lolo dhe një mbret", "Unë dhe Mefistofeli" (dramë), "Ftesë për gjyq", "Këngë dashurie dhe korba", "Qyteti pa dashuri". Romani "Balkan Hotel" dhe romani "Ground Zero"jane botuar edhe ne anglisht nga Wheatmark (Arizona, USA). Bashkim Hoxha ne krijimtarine e tij shquhet per gjetje origjinale dhe kendveshtrime interesante. Nje tipar i rendesishem eshte nderthurja e teknikave teatrale e filmike me letersine. Nga kritika letrare eshte cilesuar si nje shkrimtar qe i perket postmodernizmit.

Po ashtu Bashkim Hoxha është i njohur për emisonin e tij të mëngjesit "Koha per t'u zgjuar", në të cilin komunikon me nje pjese teleshikuesish për probleme ne pergjithesi që nga viti 1997.

Me 30 qershor 2010 Presidenti i Republikes z. Bamir Topi i akordoi titullin MJESHTER I MADH ne nje ceremoni ku u dha edhe premiera e komedise se tij "Udhetimi pa vize i nje alieni".

Bashkim Hoxha eshte fitues i disa cmimeve te medha:

 • 1988 cmimi "Aleksander Moisiu" per dramen UNE DHE MEFiSTOFELI
 • 1997 cmimi "Akesander Moisiu" per dramen KENGE DASHURIE ME KORBA
 • 2015 cmimi i pare "Katarina Josipi" per dramen ASKUSHI
 • 2017 cmimi romani me i mire me GRUAJA E SHIUT ne panairin e librit Fier
 • 2019 cmimi "Rexhai Surroi" (Prishtine) romani me i mire KRONIKAT E MJEGULLES

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Kronikat e Mjegulles”
 • Tag (komedi)
 • "Nje dite si Skenderbeu"
 • "Askushi (drame)
 • "Gruaja e shiut"
 • "Missing"
 • "Heronjte e viagres"
 • "Romance ne diten e krimit"
 • "Sakrifica"
 • "Lakuriq"
 • "Ground Zero" https://www.amazon.com/Ground-Zero-Bashkim-Hoxha/dp/1587369397
 • "Dëshmitari i Shkretëtirës"
 • "Hotel Ballkan" https://www.amazon.com/Balkan-Hotel-Bashkim-Hoxha/dp/1587361795
 • "Mbreti i Vesës"
 • "Mot i keq për dashuri"
 • "Fjalë të ndyra dashurie"
 • "Njeriu tjetër"
 • "Një lolo dhe një mbret"
 • "Unë dhe Mefistofeli" (dramë)
 • "Ftesë për gjyq"
 • "Këngë dashurie dhe korba" (drame)
 • "Qyteti pa dashuri"
 • "Ne te gjithe kenduam Margariten"(komedi)
 • "Udhetimi pa vize i nje alieni" (komedi)

Ka sjell ne filma keto skenare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]