Bashkimi Paneuropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bashkimi Ndërkombëtar Paneuropian i njohur edhe si Lëvizja Pan-Europiane dhe Lëvizja Pan-Europa, është një organizatë ndërkombëtare dhe lëvizja më e vjetër e bashkimit evropian . Filloi me botimin e manifestit Paneuropa të Kontit Richard von Coudenhove-Kalergi (1923), i cili paraqiste idenë e një shteti të bashkuar evropian . Sekretariati i Përgjithshëm i Unionit ndodhet në Mynih, por ka degë në të gjithë Evropën.

Që nga viti 2004, President i Unionit është Alain Terrenoire, ish-deputet i Parlamentit në Francë dhe deputet dhe drejtor i Paneuropa-Union Francez. Otto Habsburg u bë President Nderi Ndërkombëtar i Unionit Ndërkombëtar Paneuropian në 2004. Nënkryetari aktual është Walburga Habsburg Douglas, një ish-deputete e Parlamentit Suedez . [1]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coudenhove-Kalergi, një anëtar i familjes Bohemiane Coudenhove-Kalergi dhe djali i një diplomati austro-hungarez dhe një nëne japoneze, ishte figura qendrore dhe presidenti i organizatës deri në vdekjen e tij në 1972. Organizata u ndalua nga Gjermania naziste në vitin 1933 dhe u themelua përsëri pas Luftës së Dytë Botërore . [2] Winston Churchill lavdëroi punën e lëvizjes për një Evropë të bashkuar para luftës në fjalimin e tij të famshëm të Cyrihut në 1946. Dega franceze u themelua nga Georges Pompidou dhe Louis Terrenoire, më pas President i Francës dhe Ministër për Informacionin përkatësisht, me mbështetjen e Charles de Gaulle . Otto von Habsburg, kreu i dinastisë Habsburge dhe ish Princi i Kurorës së Austro-Hungarisë, u përfshi në Unionin Paneuropian në vitet 1930, u zgjodh Zëvendës President i tij në 1957 dhe u bë President i tij Ndërkombëtar në 1973, pas vdekjes së Coudenhove.

Organizata u fye shumë nga regjimet komuniste të Bllokut Lindor . Organizata u bë e njohur për rolin e saj në organizimin e Piknikut Pan-Evropian, një ngjarje e rëndësishme gjatë Revolucioneve të 1989-ës .

Që nga viti 2023, Grupi Parlamentar i Bashkimit Paneuropian në Parlamentin Evropian përbëhet nga mbi 120 anëtarë nga pothuajse të gjitha Shtetet Anëtare të BE-së dhe takohet rregullisht gjatë seancave të Parlamentit në Strasburg. [3]

Ideologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizata beson në një Evropë të fortë, të bashkuar politikisht dhe ushtarakisht, duke mbështetur vlerat humaniste dhe të krishtera . EPU është e përkushtuar për bashkimin e popujve të ndryshëm të Evropës, promovimin e paqes, lirisë dhe sundimit të ligjit, dhe për zhvillimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut më të fortë në të gjithë Evropën. Organizata mbështet zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe inkurajon të gjitha vendet evropiane për anëtarësim të plotë në BE . EPU mbron BE-në që të bëhet një superfuqi e pavarur, e vetë-mjaftueshme dhe paqësore. EPU beson gjithashtu në ruajtjen e një Politike të Përbashkët Evropiane të Sigurisë dhe Mbrojtjes, dhe krijimin e një ushtrie evropiane së bashku me bashkëpunimin e fortë me NATO-n . [3] [4]

Organizatat anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga korriku 2023, Unioni Paneuropian përbëhet nga organizata anëtare në 32 vende në të gjithë Evropën: [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Walburga Habsburg Douglas (M) - Riksdagen". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kövics, E.; Boros-Kazai, Mary (1979). "Coudenhove-Kalergi's Pan-Europe Movement on the Questions of International Politics during the 1920s". Acta Historica Academiae Scientiarum Hungaricae. 25 (3/4): 233–266. JSTOR 42555262. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Paneurope". www.international-paneuropean-union.eu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Grundsätze". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Member Organisations". Paneurope. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)