Jump to content

Serbia dhe Mali i Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bashkimi Shtetëror i Serbisë dhe Malit të Zi)
Republika Federale e Jugosllavisë
(1992–2003)
Савезна Република Југославија
Savezna Republika Jugoslavija
Bashkësia Shtetërore e Serbisë e Malit të Zi
(2003–2006)

Државна Заједница Србија и Црна Гора
Državna Zajednica Srbija i Crna Gora
1992–2006
Flag of Serbia dhe Mali i Zi
Flamuri
Himni: "Хеј, Словени" / "Hej, Sloveni"
"Hej, Sllavë"Stampa:Parabr
Harta e RF Jugosllavia (e gjelbër) më 2003
Harta e RF Jugosllavia (e gjelbër) më 2003
GjendjaRump state of SFR Yugoslavia
Kryeqyteti
dhe qyteti më i madh
Beogradi
Gjuhët zyrtareSerbokroacisht (1992–1997)
Serbisht (1997–2006)
Gjuhët e njohuraShqip · Hungarisht
NofkaJugosllavë (deri më 2003)
Serbë · Malazezë (prej vitit 2003)
Qeveria
Lloji i qeverisjesRepublikë federale (1992–2003)
republikë kushtetuese e konfederuar (2003–2006)
Kreu i shtetit 
• 1992–1993 (i pari)
Dobrica Qosiq[a]
• 1997–2000
Sllobodan Millosheviq[a]
• 2003–2006 (i fundit)
Svetozar Maroviq[b]
Kreu i qeverisë 
• 1992–1993 (i pari)
Milan Paniq[c]
• 2003–2006 (i fundit)
Svetozar Maroviq[d]
KuvendiAsambleja Federale
(1992–2003)
Asambleja Federale (Parlament)
(2003–2006)
Dhoma e Republikës
Dhoma e Qytetarëve
Historia 
27 prill 1992
1992–1995
1998–1999
5 tetor 2000
1 nëntor 2000
4 shkurt 2003
3 June 2006
5 qershor 2006
Sipërfaqja
• Gjithsej
102,173 km2 (39,449 sq mi)
Popullsia
• Përllogaritje 2006
10,832,545
Ekonomia
PBB (PFB)Përllogaritje 1995 
• Gjithsej
Increase $11.6 miliardë[1]
• Për kokë banori
Increase $2,650[1]
MonedhaSerbia: Mali i Zi:
  1. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura HDI
Të dhëna të tjera
IZHNJ (1996)Steady 0.725[1]
i lartë · 87-të
Zona kohoreUTC+1 (CET)
• Verës 
UTC+2 (CEST)
Ana e drejtimit të makinësdjathtas
Prefiksi telefonik+381
Kodi i internetit TLD.yu
Paraprirë nga
Pasuar nga
RSF Jugsollavia
RS Serbia
RS Mali i Zi
Serbia
Mali i Zi
Sot pjesë eSerbia
Mali i Zi
Kosova
  1. ^ "Human Development Report Yugoslavia 1996" (PDF). undp.org (në anglisht). Marrë më 22 qershor 2021.
  1. ^ Pas vitit 2003, asnjë qytet nuk ishte kryeqyteti zyrtar, por institucionet legjislative dhe ekzekutive mbetën të vendosura në Beograd. Podgorica shërbeu si seli e Gjykatës së Lartë.
  2. ^ Anëtarësimi si Republika Federale e Jugosllavisë.
  3. ^ Monedhat de facto të përdorura në Mal të Zi dhe në pjesët shqiptare të Kosovës.
  4. ^ Statusi politik i Kosovës është i diskutueshëm. Pasi ka shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, ajo është njohur zyrtarisht si shtet i pavarur nga 97 shtete anëtare të OKB-së (me 15 të tjera që e kanë njohur atë në një moment, por më pas kanë tërhequr njohjen), ndërsa Serbia vazhdon ta pretendojë atë si pjesë të territorit të saj sovran.
  5. ^ Flamuri i ri nuk u miratua kurrë, përkundrazi, të dyja palët përdorën flamujt e tyre.

Serbia dhe Mali i Zi (serbisht: Cрбија и Црна Гора, Srbija i Crna Gora), të njohur zyrtarisht si Bashkësia shtetërore e Serbisë e Malit të Zi (serbisht: Државна Заједница Србија и Црна Гора, Državna Zajednica Srbija i Crna Gora) ose thjeshtë Republika Federale e Jugosllavisë, ishte lidhje shtetërore në mes të dy shteteve që ndodhen në pjesën jugore të Evropës, në perëndim të Ballkanit. Kjo lidhje shtetërore, që ekziston vetëm në letër kufizohet nga: në perëndim nga Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina; në veri nga Hungaria, në lindje nga Rumania, Bullgaria dhe në jug nga Maqedonia, Shqipëria/Kosova e administruar nga Kombet e Bashkuara. Shteti i trazirave ballkanike ka një dalje prej afro 100 km në detin Adriatik.

Historia e kësaj lidhje shtetërore që ekziston në letër fillon me ndërhyrjen e Bashkimit Evropian (BE) konkretisht e karrierist Haver Solana i cili kishte për qëllim krijimin e një krijesa artificiale në Ballkan për qëllime prezentimit të suksesit të tij dhe për tu krahasuar me veprimtarin e Bashkësisë Evropiane Romano Prodin. Përndryshe kjo lidhje "e dhunëshme" nuk ka ndonjë histori përpos në letrat e shpekulantëve.

Politikë të të përbashkët të këtyre dy vendeve nuk ka. Në fakt duke e shikuar nga pikëpamja juridike dhe në jetën e përditëshme, marrëdhëniet politike janë të ngjashme si ato Kosovë dhe Metohi - Serbi.

Lidhja shtetërore në mes të këtyre dy shteteve sovrane (sovraniteti i tyre nuk është i bazuar në ndonjë ligj ndërkombëtar) të dalura nga RSFJ-ja, është vetëm në disa nivele politike. Lidhja shtetërore e krijuar nga politikani evropian Solana nuk ka elementet e përbashkëta shtetërore sikurse janë: ekonomia, policia, valuta etj. Kryeqyteti i kësaj lidhje nuk ekziston, punët administrative kryhen ndaras në Beograd për Serbinë dhe në Podgoricë për Malin e Zi. Banorët e të dy vendeve presin mbajtjen e referendumit për pavarësinë e plotë që do të mbahet në vitin 2006.

Njësitë shtetërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo lidhje përbëhet nga Mali i Zi dhe Serbia, përfaqësueset e të cilëve kanë nënshkruar një marrëveshje e cila bie nga fuqia në vitin 2006.

Krahinat (Provincat) autonome në Republikën e Serbisë ishin Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohisë (Republika e Parë e Kosovës ose Kosova e administruar nga Kombet e Bashkuara) dhe Krahina Autonome e Vojvodinës.

Lidhja shtetërore Serbi dhe Mali i Zi "de facto" dhe "de juro" nuk ka ekonomi të përbashkët.

Agjenci apo institut që merret me demografin e lidhjes shtetërore Serbi dhe Mali i Zi nuk ka.

Prezentim të përbashkët të Lidhjes në skenën kulturore nuk ka. Vrehen disa aktivitete nga Serbia të cilat prezentohen në emër të lidhjes por këto nuk pranohen nga Mali i Zi pasi që nuk kanë autorizimin për një gjë të tillë. Një rastë i tillë ishte edhe përpjekja serbe për prezentim në Eurovizionin 2006 në Athinë me që rrastë përshkakë të mos pajtimit të këtyre dy ish republikave jugosllave fati deshti që të prezantohet përfaqsuesja nga Kroacia.