Bashkimi kombëtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendndodhja e Shqipërisë (e gjelbër) dhe në Kosovë (portokalli) në kuadër të Evropës.

Bashkimi kombëtar është ide për një proces për të bashkuar të gjithë trevat shqiptare me qëllim të krijimit e një shteti shqiptar. Bashkimi i Shqipërisë me Kosovën është një proces politike, e rigjallëruar pasi Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008.[1]

Kjo ide është e lidhur me konceptin e bashkimit të trojeve shqiptare në një shtet viabël.[2][3][4] Rreth 95% të Kosovarëve janë Shqiptarë etnikë.

Sondazhet mbështesin bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, pavarësisht se qëllimi i politikanëve shqiptarë ka qenë hyrja në NATO dhe BE, e jo bashkimi kombëtar.[5] Disa katolikë dhe ortodoksë shqiptarë kanë frikë se bashkimi do e rrisi në mënyrë të konsiderueshme numrin e myslimanëve në shtetin e ri dhe mund të çojë në një rritje të "myslimizimit" të Shqipërisë.[6]

Bashkimi në sytë e shumë njerëzve tashmë është arritur. Kosova është kryesisht shqiptare, dhe me Republikën e Shqipërisë aksionet përbashkëta të administrative në sektorë të tillë si arsimi, policia, koordinimi i politikës së jashtme, trashëgimia kulturore, si dhe bashkëpunimi në tregëti kanë ndikuar gjithashtu në masë të madhe bashkimin mes dy shteteve.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë protestave të vitit 1981 në Kosovë Jugosllavia pati frikë nga një potencial i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë.[7] Në fillim të viteve 1990 politikanët shqiptarë patën deklarata kontradiktore në lidhje me ceshtjen e bashkimit.[8]

Aktivisti i shquar Ukshin Hoti, themelues i Partisë shqiptare të Bashkimit Kombëtar, në fund i vrarë nga policia serbe në 1999, ishte mbështetës i zëshëm i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë.[9]

Në vitin 2001, Arben Imami, një politikan shqiptar, deklaroi se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë duhet të jetë një qëllim i Partisë Demokratike, por shpejt u kritikua nga vetë lidershipi i partisë.[10]

Plani i Ahtisarit, e kushtëzoi pavarësinë e Kosovës duke miratuar një Kosovë multietnike, në vend të një Kosove me identitet shqiptar.[11] Gjithsesi, anketat e zhvilluara nga Gallup international zbulojnë se 75% të Shqiptarëve të Kosovës do të preferonin të jetonin të bashkuar me Shqipërinë në një vend të vetëm. E njëjta përkrahje shihet në Shqipëri, ku 68% e qytetarëve të Shqipërisë preferojnë një bashkim të Shqipërisë me Kosovën.

Në vitin 2017 politikanë shqiptarë si Ben Blushi kanë mbështetur hapur bashkimin. [12] Në Kosovë, Vetëvendosja mbështet plotësisht bashkimin e Shqipërisë me Kosovën.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sharon L. Wolchik; Jane Leftwich Curry (2011). Central and East European Politics: From Communism to Democracy. Rowman & Littlefield. fq. 390. ISBN 978-0-7425-6734-4. Undoubtedly, Kosovo's independence has revived the idea of the national unification of Albanians Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Tristan James Mabry; John McGarry (2013). Divided Nations and European Integration. University of Pennsylvania Press. fq. 175. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lenard J. Cohen; Jasna Dragović-Soso (2008). State Collapse in South-Eastern Europe: New Perspectives on Yugoslavia's Disintegration. Purdue University Press. fq. 194. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Winston Langley (2013). Encyclopedia of Human Rights Issues Since 1945. Routledge. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Henry H. Perritt (2010). The Road to Independence for Kosovo: A Chronicle of the Ahtisaari Plan. Cambridge University Press. fq. 94. ISBN 978-0-521-11624-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Lesser, Ian O.; Larrabee, F. Stephen; Zanini, Michele; Vlachos-Dengler, Katia (2001). Greece's new geopolitics. Santa Monica: Rand Corporation. ISBN 9780833032331. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)p. 51.
 7. ^ Howard Clark (2000). Civil Resistance in Kosovo. Pluto Press. fq. 44–. ISBN 978-0-7453-1569-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Geert-Hinrich Ahrens (6 mars 2007). Diplomacy on the Edge: Containment of Ethnic Conflict and the Minorities Working Group of the Conferences on Yugoslavia. Woodrow Wilson Center Press. fq. 323. ISBN 978-0-8018-8557-0. CSCE mission of May 1992 judged that “on the question of the relations with Albania and of a possible unification, the answers were unclear, vague, and sometimes contraddictory Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Heike Krieger (12 korrik 2001). The Kosovo Conflict and International Law: An Analytical Documentation 1974-1999. Cambridge University Press. fq. 75. ISBN 978-0-521-80071-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Maria Koinova (1 korrik 2013). Ethnonationalist Conflict in Postcommunist States: Varieties of Governance in Bulgaria, Macedonia, and Kosovo. University of Pennsylvania Press. fq. 197. ISBN 978-0-8122-0837-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Tristan James Mabry; John McGarry; Margaret Moore; Brendan O'Leary (30 maj 2013). Divided Nations and European Integration. University of Pennsylvania Press. fq. 182. ISBN 0-8122-4497-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2019. Marrë më 6 nëntor 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)