Batalioni i operacioneve Speciale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Batalioni i operacioneve Speciale
Forcat Speciale Shqiptare.svg
Stema e Forcave Speciale
Aktive 1998-sot
Shteti FlamuriShqipëria
Degë Forcat Tokësore Shqiptare
Tipi Forcat Speciale
Roli Kundër-terrorizmit
Komandantët
Komandanti
në detyrë
Nen Kolonel Ajet Jata
Stema
Indentifikim Albanian special forces insignia.svg

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forcat Speciale ne Afganistan mars 2013

Batalioni i Operacioneve Speciale është krijuar në vitin 1999 si një përgjigje të drejtpërdrejtë për situatën gjeopolitike në rajon. Menjëherë pas krijimit të tyre, ekipet e BOS operatorëve u vendosën përgjatë kufirit shqiptaro-jugosllave gjatë Luftës së Kosovës1999 dhe më vonë përgjatë kufirit shqiptaro-maqedonas gjatë luftës së atij vendi, në vitin 2001. Gjatë këtyre dy konflikteve, detyrat kryesore BOS 'ishin zbulues dhe me rreze të gjatë patrullë. Në vitin 2002, BOS operatorët u vendosën në Afganistan si pjesë e Operacionit Liria e Qëndrueshme. Në Afganistan, kontingjentet e para operuar nën komandën turke dhe detyrat e tyre merrej kryesisht me patrullimin e zonave përreth Kabulit. Në vitin 2004, Shqipëria ka dërguar një njësi prej Batalionit të Operacioneve Speciale në Mosul si pjesë e Operacionit Liria e Irakut.Njësi së bashku me njësitë e tjera të Regjimentit Komando ishin përgjegjës për sigurinë bazë dhe mbrojtjen rrethues. Në korrik të vitit 2010, një detashment i 44 burrave (me emrin e koduar Eagle 1) nga BOS u pozicionua në Kandahar, Afganistan. Ndryshe nga pjesa tjetër e kontigjenteve të mëparshme shqiptare, kjo njësi ka qenë drejtpërdrejt i përfshirë në operacionet luftarake. Besohet se njësia ka punuar ngushtë me SHBA-të zbulimit ushtarak dhe ishte përgjegjës për zbulim të thellë prapa linjave talebanë, si dhe mbledhjen e inteligjencës mbi objektivat e Lartë me vlerë.

Rekrutimi, përzgjedhja dhe trajnimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë anëtarët e forcave tokësore shqiptare mund të konsiderohet për forcave speciale trajnim. Pas aplikimit, kandidatët kalojnë nëpër një proces të përzgjedhjes 12 javë. Gjatë këtyre 12 javëve, kandidatët janë të detyruar të Marshojnë vendit kryq kundër kohës, duke rritur distancat mbuluara çdo ditë, duke arritur kulmin me një km 27 Marshojnë në terren malor.Përveç kësaj, kandidatët duhet të kalojnë nëpër qitje e përpiktë, navigacion dhe testet durim fizike. Gjatë javës së fundit të procesit të përzgjedhjes, testet dhe Marshime të shkojnë në për më shumë se 24 orë pa u ndalur. Kandidatët që janë në gjendje të kalojë procesin e përzgjedhjes, pastaj të kalojnë nëpër një proces tjetër të trajnimit 14-javë-të gjatë ku ata kanë për të mësuar aftësitë e mbijetesës dhe shpij teknikat e tyre të shtënat. Për të testit përfundimtar, kandidatët janë lënë pa ushqim për 72 orë në një zonë të largët të vendit. Objektivi i tyre është që të shmangë çdo ndjekës të mundshme dhe për të marrë përsëri për të bazojnë dalluar

Armët e Përdorura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli Foto Kalibri Origjina
Beretta Px4 Storm PX4Storm.jpg 9x19mm Italia Italia
Beretta 92 Beretta 92 FS.gif 9x19mm Italia Italia
AKM AKM automatkarbin - 7,62x39mm.jpg 7.62×39mm Rusia Rusia
Heckler & Koch G36 Gewehr G36.jpg 5.56×45mm Gjermania Gjermania
Beretta ARX 160 Interpolitex 2012 (482-31).jpg 5.56×45mm Italia Italia
Heckler & Koch MP5 MP5.jpg 9×19mm Gjermania Gjermania
Heckler & Koch MP7 Heckler & Koch MP7A1.png 4.6×30mm Gjermania Gjermania
MG4 HK MG4 01.jpg 5.56×45mm Gjermania Gjermania
RPD LMG-RPD-44.jpg 7.62×39mm Rusia Rusia
DShKM MITRALOZ 12.7 mm KA.jpg 12.7×108mm Rusia Rusia
Sako TRG Sako TRG-42.jpg 260 Remington Finlanda Finlanda
RPG-7 RPG-7 detached.jpg 40 mm Rusia Rusia

Mjetet Tokesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli Foto Origjina
Land Rover Wolf Britania e Madhe Anglia
Humvee Flag of United States.svg SHBA
International MaxxPro International MaxxPro.jpg Flag of United States.svg SHBA

Mjetet Ajrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Modeli Foto Origjina
MBB Bo 105 Gjermania Gjermania
Bell 205 Italia Italia
Eurocopter AS532 Cougar Franca Franca

Teksti Burimor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://worldmilitaryintel.blogspot.gr/2013/05/blog-post_3026.html