Baton Haxhiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baton Haxhiu
Fotoporteti
Emri Baton
Mbiemri Haxhiu
Kombësia shqiptare
Shtetësia kosovare
Profesioni gazetar

Baton Haxhiu ka lindur 11 Prill 1968Skënderaj është gazetarë,opinionist Shqiptar nga Kosova i cili ka punuar në disa gazeta si Koha Ditore dhe Gazeta Express dhe si gazetar i lirë është i njohur për raportimet mbi vdekjet e Shqiptarëve në vitin 1999 ne Kosovë dhe raportimin e Gjenocidit që po ndodhte në atë kohë. Për disa kohë punoi edhe si gazetar i pavarur edhe pse në vitin 1999 ishte i kërkuar dhe i inkriminuar nga regjimi brutal serb i Sllobodan Milosheviç-it. Nga 17 shkurti 2009 deri me 5 mars 2020 kur dha dorëheqjen, Haxhiu ka shërbyer si Drejtor i Përgjithshëm i televizionit Klan Kosova dhe moderator i dy emisioneve, Zona B dhe Zona e Debatit

Puna e hershme si gazetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit 1999[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batoni është i martuar dhe ka 2 djem. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1<http://en.wikipedia.org/wiki/Baton_Haxhiu>]]