Jump to content

Bazeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bazeli
Qytet
Pamje e Katedrales së Bazelit në brigjet e lumit Rhine
Pamje e Katedrales së Bazelit në brigjet e lumit Rhine
Popullsia
 • Gjithsej173.232
{{{postal_code_type}}}
4000–4059
Faqja zyrtarewww.bs.ch

Bazeli është një qytet në Zvicrën veriperëndimore në lumin Rhine. Bazeli është qyteti i tretë më i populluar i Zvicrës (pas Cyrihut dhe Gjenevës) me 173,232 banorë.[1]

Bazeli zakonisht konsiderohet të jetë kryeqyteti kulturor i Zvicrës. Bazeli është i famshëm për muzetë e tij të shumtë, duke filluar nga Kunstmuseum, koleksioni i parë i artit i arritshëm për publikun në botë (1661) dhe muzeu më i madh i artit në Zvicër, deri te Fondacioni Beyeler (i vendosur në Riehen) dhe Muzeu i Arti Bashkëkohor (Bazel), muzeu i parë publik i artit bashkëkohor në Evropë.[2] Dyzet muze janë të shpërndara në të gjithë kantonin e qytetit, duke e bërë Bazelin një nga qendrat më të mëdha kulturore në lidhje me madhësinë dhe popullsinë e tij në Evropë.

Universiteti i Bazelit, universiteti më i vjetër i Zvicrës (themeluar në 1460), dhe angazhimi shekullor i qytetit ndaj humanizmit, e kanë bërë Bazelin një strehë të sigurt në kohë trazirash politike në pjesë të tjera të Evropës për njerëz të tillë të shquar si Erazmo Roterdami, Familja Holbein, Friedrich Nietzsche, Karl Gustav Jung, dhe në shekullin e 20-të gjithashtu Hermann Hesse dhe Karl Jaspers.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Portrait des communes". StatistiqueSuisse (faqe zyrtare) (në frëngjisht). Office Fédéral de la Statistique. 1 janar 2021. Marrë më 19 gusht 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ https://kunstmuseumbasel.ch/de/museum/unsere-drei-haeuser