Beauty and the Beast (2017)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beauty and the Beast
Thebeautyandthebeast-logo.svg
Bukuroshja dhe bisha
Viti 2017
Regjia Bill Condon
Prodhimi David Hoberman
Todd Lieberman
Skenari Stephen Chbosky
Evan Spiliotopoulos
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Emma Watson
Dan Stevens
Luke Evans
Kevin Kline
Josh Gad
Ewan McGregor
Stanley Tucci
Audra McDonald
Gugu Mbatha-Raw
Ian McKellen
Emma Thompson
Muzika Alan Menken
Kinematografia Tobias A. Schliessler
Montazhi Virginia Katz
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Mandeville Films
Shpërndarë nga Walt Disney Motion Pictures
Data e daljes në kinema 16 mars 2017 (Shqipëri)
17 mars 2017 (SHBA)
Kohëzgjatja 129 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 7.3/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Moana
Pasohet nga Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales


Beauty and the Beast (shqip: Bukuroshja dhe bisha ose E bukura dhe bisha) është një film amerikan, zhanri romancë muzikal fantazi, me regji të Bill Condon, skenar të Stephen Chbosky dhe Evan Spiliotopoulos, në role kryesore Emma Watson dhe Dan Stevens.[1][2] I bazuar në filmin e vitit 1991 me të njëjtin titull. Filmi fitoi mbi 1.2 miliardë dollarë ndërkombëtarisht, duke e bërë filmin më fitimprurës të vitit 2017.

Sinops[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bela (Emma Watson), një vajzë bukuroshe detyrohet të qëndrojë në një kështjellë ku jeton një Bishë (Dan Stevens). Edhe pse e frikësuar, ajo fillon të miqësohet me stafin e magjepsur të kështjellës dhe arrin të shohë përtej pamjes së jashtme të Bishës, që në të vërtetë është një princ zemërmirë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]