Bebe Rexha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bebe Rexha
Bebe Rexha live at Staples Center, Los Angeles 07.jpg
Bebe Rexha (2016)
Informacione
EmriBleta Rexha
Lindja (1989-08-30) 30 Gusht, 1989 (31 vjeç)
Brooklyn, New York City, New York, SHBA
Prejardhjashqiptare
Zhanri
Profesion(e)
 • Këngëtare
 • tekstshkruese
Label
Instrument(e)
Vite aktiv2010–prezent
Bashkëpunim(e) me}
Webfaqja
www.beberexha.com


Bleta "Bebe" Rexha (lindur më 30 gusht, 1989) është një këngëtare dhe tekstshkruese shqiptare që jeton dhe punon në Shtetet e Bashkuara. Ajo është bërë e njohur me pjesëmarrjen e saj në këngët hit të "Take Me Home" nga Cash Cash dhe "Hey Mama" nga David Guetta, gjithashtu ajo është vokalistja kryesore e grupit amerikan Black Cards i krijuar nga Pete Wentz, dhe ka qënë bashk-autore e këngës nr.1 në Billboard Hot 100 në SHBA, këngës "The Monster" nga Eminem ft. Rihanna[1].

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bleta ka lindur në Brooklyn, New York City, Shtetet e Bashkuara, nga prindër shqiptar nga Dibra, Maqedoni [2]. Bleta filloi të merrej me muzikë që në moshën 4 vjeçare, dhe vazhdoi të ndjekë dashurinë e saj për muzikën nëpërmjet studimit në shkollën "Tottenville High School" në Staten Island, duke marrë pjesë në muzikalet si Hello, Dolly!, Jesus Christ Superstar dhe Fiddler on the Roof [3]. Ajo është inspiruar nga muzikantë si Stevie Wonder, Tori Amos, John Legend, dhe The Temptations [3]. Bleta fitoi "Best Teen Songwriter"("Tekstshkruesja e Re më e Mirë") në përvjetorin e New York "Grammy Day" nga National Academy of Recording Arts & Sciences [3], që i dha asaj mundësinë të takojë shumë prodhues të suksesshëm të muzikës.

Black Cards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera soliste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngëtare kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita në ranglistat  Album
US
Bub.

[4]

US
Heat

[5]

US
Pop

[6]

AUS

[7]

FIN

[8]

NOR

[9]

SWE

[10]

"I Can't Stop Drinking About You" 2014 15 22 31 I Don't Wanna Grow Up
"I'm Gonna Show You Crazy" 17 17 30
"Gone" 87

Bashkëpunime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozitat në ranglistat Certifikimi Albumi
US

[11]

US

Dance
[12]

AUS

[7]

AUT

[13]

GER

[14]

NZ

[15]

SCO

[16]

UK

[17]

"Sink or Swim"

(Pierce Fulton featuring Bebe Rexha)

2012  —
"Take Me Home"

(Cash Cash featuring Bebe Rexha)

2013 57 6 7 63 86 28 2 5 Overtime
"Hey Mama"[20]

(David Guetta featuring Nicki Minaj, Bebe Rexha & Afrojack)

2015 8 1 5 5 9 5 8 9
 • RIAA: Gold
 • ARIA: Platinum[21]
 • MC: Platinum
 • RMNZ: Gold
 • BPI: Silver
Listen
"Battle Cry"

(Havana Brown featuring Bebe Rexha and Savi) [22]

 —
"—" denotes a single that did not chart or was not released.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Creating a Monster: How Bebe Rexha's Song Became Eminem's Chart-Topping Hit | Pigeons & Planes". Pigeonsandplanes.com. Marrë më 2014-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Vincentelli, Elisabeth (4 korrik 2015). "Rihanna dissed me, so I wrote her a hit song". New York Post. Marrë më 6 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c "Who is Bebe Rexha, Black Cards lead singer? Videos, audio, photos and bio!". Starcasm.net. Marrë më 2014-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Bebe Rexha - Chart history". Billboard.com. Marrë më 2015-06-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Bebe Rexha - Chart history". Billboard.com. 29 nëntor 2014. Marrë më 2015-06-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Bebe Rexha". Billboard.com. Marrë më 2015-05-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Peaks in Australia:
 8. ^ "Finnishcharts.com: Bebe Rexha discography". Finnishcharts.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Norwegiancharts.com: Bebe Rexha discography". Norwegiancharts.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Swedishcharts.com: Bebe Rexha discography". Swedishcharts.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Peak positions for the featured singles in the US:
 12. ^ "Cash Cash - Chart history". Billboard.com. Marrë më 2015-06-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Hung, Steffen. "Discographie Bebe Rexha". Austrian Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Hung, Steffen. "Discographie Bebe Rexha". German Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Hung, Steffen. "Discography Bebe Rexha". New Zealand Charts Portal. Hung Medien (Steffen Hung). Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 19 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Peak positions for singles in Scotland:
 17. ^ Peak positions for singles in the UK:
 18. ^ "RIAA - Gold & Platinum Searchable Database - December 06, 2014". Riaa.com. Marrë më 2015-06-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "RIAA - Gold & Platinum Searchable Database - Singles - 2014". Aria.com.au. 31 dhjetor 2014. Marrë më 2015-06-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ References for Rexha being credited as a featured artist on "Hey Mama"
 21. ^ "ARIA Australian Top 50 Singles Chart". Australian Recording Industry Association. 29 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2015. Marrë më qershor 27, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Brown, Havana. "NEW SONG ANNOUNCEMENT!!!". Facebook. Marrë më 8 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)