Jump to content

Before I Fall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Before I Fall
Regjia ngaRy Russo-Young
Bazuar nëBefore I Fall
nga Lauren Oliver
ProdhuesiMatthew Kaplan
Brian Robbins
Jonathan Shestack
LuajnëZoey Deutch
Halston Sage
Logan Miller
Kian Lawley
Elena Kampouris
Diego Boneta
Jennifer Beals
KinematografiaMichael Fimognari
MontazhiJoe Landauer
MuzikaAdam Taylor
Shpërndarë ngaOpen Road Films
Data e publikimit
21 janar 2017
Kohëzgjatja
99 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti5 milionë dollarë
Fitimi18.9 milionë dollarë

Before I Fall është një film amerikan i zhanrit dramë për adoleshentë i vitit 2017 me regji nga Ry Russo-Young dhe shkruar nga Maria Maggenti dhe Gina Prince-Bythewood, bazuar në romanin e vitit 2010 me të njëjtin emër nga Lauren Oliver. Në film luajnë Zoey Deutch, Halston Sage, Logan Miller, Kian Lawley, Jennifer Beals, Diego Boneta dhe Elena Kampouris.

Filmi pati premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit Sundance më 21 janar 2017 dhe u publikua në kinema më 3 mars 2017, nga Open Road Films. Ai mori vlerësime të ndryshme nga kritikët dhe kapi 18 milionë dollarë në të gjithë botën kundrejt buxhetit të tij prej 5 milionë dollarësh. Por ndërsa filmi mbante vetëm një kosto prodhimi 5 milionë dollarë, shuma e vlerësuar e shpenzuar për reklamim ishte rreth 20 milionë dollarë, kështu që humbi paratë në përgjithësi.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Samantha Kingston zgjohet në 12 shkurt, e njohur si Dita e Cupid. Ajo është zgjedhur nga miqtë e saj, Lindsay, Ally dhe Elody, të cilët janë të ngazëllyer për planet e Sam për të humbur virgjërinë ndaj të dashurit të saj Rob Cokran atë natë. Gjatë një ligjërate klase mbi Sizifin, studentët shpërndajnë trëndafila dhe Sami merr një nga Robi dhe një tjetër nga një djalë i quajtur Kent McFuller, një mik i shkollës së klasës i cili është i dashuruar me të. Kent e fton atë në një aheng në shtëpinë e tij, por ajo është e pabindur. Gjatë drekës vajzat argëtohen me Juliet Sykes, një vajzë e jashtme të cilën ata e shikojnë si një "psiko". Në festë, Juliet shfaqet. Lindsay ballafaqohet me të dhe ato të dyja luftojnë. E poshtëruar, Xhuljeta largohet me lot. Ndërsa Sam dhe miqtë e saj po kthehen nga mbrëmja, makina godet diçka dhe përplaset, si duket duke i vrarë ata.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore në film filloi më 16 nëntor 2015, në Squamish, British Columbia, ku ata u filmuan në Universitetin Quest.[1][2][3] Xhirimi u zhvillua gjithashtu brenda dhe rreth Vankuverit.[4] Xhirimet përfunduan më 19 dhjetor 2015.[5]

Lëshimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

In May 2016, Open Road Films acquired U.S distribution rights to the film.[6] Before I Fall had its world premiere at the Sundance Film Festival on January 21, 2017.[7] The film was originally scheduled to be released on April 7, 2017, but was moved up to March 3.[8][9] It also screened in Italy at Giffoni Film Festival on July 18, 2017.[10] On June 8, 2020, the film was released on Netflix.

Media shtëpiake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u lëshua në DVD dhe Blu-ray më 30 maj 2017, në Shtetet e Bashkuara nga Universal Pictures Home Entertainment.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Before I Fall fitoi 12.2 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe 6.7 milionë dollarë në territore të tjera për një bruto botëror prej 18.9 milionë dollarësh. Ndërsa mbante vetëm një kosto prodhimi 5 milionë dollarë, shuma e vlerësuar e shpenzuar për reklamimin e filmit ishte rreth 20 milionë dollarë, kështu që humbi para në përgjithësi.

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim aprovimi prej 64% bazuar në 122 rishikime, me një vlerësim mesatar prej 5.84/10. Konsensusi kritik i faqes lexon, " Përpara se të bie ' përbërësit e njohur janë gjallëruar nga një perspektivë e freskët YA dhe një performancë e fortë nga ylli në zhvillim Zoey Deutch."[11] Në Metacritic, filmi ka një rezultat prej 58 nga 100, bazuar në 31 kritika, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[12] Audienca e anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare të "B" në një shkallë A+ në F.

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fitoi një nominim në vitin 2017 Teen Choice Awards Movie: Kategoria Drama, dhe aktorët gjithashtu fituan nominime: Zoey Deutch në filmin e zgjedhjeve për çmimet e adoleshencës 2017: Kategoria e aktorëve të dramës dhe Kian Lawley në filmin e zgjedhjes: Kategoria e aktorëve të dramës film. Lawley vazhdoi të fitojë çmimin.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Before I Fall Filming Location in Squamish". What's Filming? (në anglisht). 29 nëntor 2015. Marrë më 6 janar 2016.
 2. ^ "On the Set for 11/20/15: Ricky Gervais Starts Shooting 'Life on the Road', Chris Evans and Octavia Spencer Wrap 'Gifted'". SSN Insider (në anglisht). 20 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2015. Marrë më 6 janar 2016.
 3. ^ "See a Photo From the Set of BEFORE I FALL – The Fandom". The Fandom (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2015. Marrë më 6 janar 2016.
 4. ^ "DIGITAL: BEFORE I FALL Films in Vancouver/Squamish With Zoey Deutch, Halston Sage, Elena Kampouris, Logan Miller & YouTube Star Kian Lawley". yvrshoots.com (në anglisht). 29 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2017. Marrë më 6 janar 2016.
 5. ^ "On the Set for 1/1/16: George Lopez Starts 'Aloha Santa', Dave Bautista Wraps 'Bushwick', Catherine Zeta-Jones Finishes 'The Godmother'". SSN Insider (në anglisht). 31 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2016. Marrë më 6 janar 2016.
 6. ^ Fleming Jr, Mike (13 maj 2016). "Open Road Falls Hard For 'Before I Fall;' Commits To Wide Release For Awesomeness Pic As Good Universe Shops Intl: Cannes". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2016.
 7. ^ Patten, Dominic (5 dhjetor 2016). "Sundance 2017: Robert Redford, New Rashida Jones Netflix Series, 'Rebel In The Rye' & More On Premiere, Docu, Midnight & Kids Slates". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 5 dhjetor 2016.
 8. ^ McNary, Dave (26 korrik 2016). "Zoey Deutch's 'Before I Fall' Gets April Release". Variety (në anglisht). Marrë më 3 gusht 2016.
 9. ^ D'Alessandro, Anthony (25 tetor 2016). "Jamie Foxx's 'Sleepless' Cruises To MLK Weekend; 'Before I Fall' Lands In March". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2016.
 10. ^ ""BEFORE I FALL", THE PREMIERE ON 18 JULY AT GIFFONI FILM FESTIVAL WITH THE STAR ZOEY DEUTCH" (në anglisht). Giffoni Film Festival. 18 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 2017-08-12. Marrë më 4 korrik 2017.
 11. ^ "Before I Fall (2017)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Marrë më 19 maj 2020.
 12. ^ "Before I Fall reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 10 mars 2017.
 13. ^ Ceron, Ella (19 qershor 2017). "Teen Choice Awards 2017: See the First Wave of Nominations". Teen Vogue (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]