Bekim Fehmiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bekim Fehmiu
Odissea Bekim Fehmiu.jpg
Bekim Fehmiu, në rolin e Uliksit në TV serinë italiane Odiseja 1968
Informacione personale
Ditëlindja 1 Qershor 1936
Vendlindja Sarajevë
Ditëvdekja 15 Qershor 2010 (74 vjeqar)
Vendvdekja Beograd, Serbia
Kombësia shqiptar


Bekim Fehmiu (serbisht: Беким Фехмију) ishte një aktor Shqiptar nga Kosova. Lindi në Sarajevë, Bosnja dhe Hercegovina1 Qershor 1936 dhe vdiq më 15 Qershor 2010Beograd, Serbia.

Rrjedh nga një familje e njohur gjakovare. Babai i tij, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së parë në Kosovë dhe propagandues i madh i arsimit në gjuhën shqipe.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Fehmiu u bë i famshëm me filmin "Mbledhësit e Puplave", në vitin 1966. Deri në atë kohë, ai kishte studiuar dhe ishte bërë i njohur nga shumë shtëpi filmi nëpër botë. Ai është aktori i parë shqiptar i filmit dhe i teatrit, i cili ka luajtur me sukses në filmat dhe skenat e gjithë hapësirës së ish-Jugosllavisë. Ka qenë një nga personalitetet që ka lënë gjurmë në kinematografinë ballkanike, por mbi të gjitha, ai është i madh për kontributin artistik në kinematografinë botërore.

U martua Branka Petric dhe kishte dy djem. Shqipërinë e ka vizituar në vitin 1972 dhe nuk e ka fshehur kurrë mallin që kishte për të. Në të gjithë hapësirën ballkanike është gati në përmasat e një miti. "Njeriu nuk duhet të fajësojë për diçka që i ndodhë as babanë as vëllezërit, as fqinjën, as perënditë, por vetëm veten. Njëra nga tragjeditë tona lidhet me atë, që duke jetuar për shekuj së bashku nuk kemi mësuar nga njëri-tjetri, por dhe kur e kemi bërë këtë kemi mësuar vetëm të keqen" - shprehet ai.

Fehmiu u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Beograd15 qershor 2010. Sipas deklarimeve të para del se kryer vetëvrasje.[1][2] Ministrja e brendshme e Serbisë Ivica Dačić tha se Fehmiu u gjet i vdekur ne apartament dhe revolja ishte e regjistruar ne emrin e tij.[3] Ai ishte 74 vjeçar.

Aktrimi[redakto | përpunoni burim]

Rolet e tij në "Prova speciale", "Odiseja", "Aventurieri", "Rruga", "Vitet e nxehta", "Dezertori", përmenden si kryevepra. Nga filmat e para ka qenë "Ko puca otvorice mu se", "Vitet e nxehta", "Protesta", "Eskadrionet e partizanëve" dhe "Të kuq dhe të zinjë". Ai ka bashkëpunuar me John Huston, Olivia de Havilland, Ava Gardner, Robert Show, Dirk Bogart, Sharl Aznavur, Irene Papas, Claudia Cardinale etj. Ka interpretuar në shqip, sërbisht, maqedonisht, turqisht, në gjuhën rome, në spanjisht, anglisht, frëngjisht dhe italisht.

Bekim Fehmiu është një nga artistët më të mëdhenj shqiptarë. Nga viti 1987, kur në mënyrë demonstrative braktisi shfaqjen "Madame Kolontine" të Anete Playel, ku luante Leninin dhe Stalinin, në teatrin jugosllav të dramës, ai i dha lamtumirën aktivitetit artistik në Jugosllavi.

Pas disa kohësh mori dhe vendimin për t'i dhënë fund karrierës edhe në aktivitetet artistike botërore. Pak kohė më parë në Jugosllavi është botuar libri me kujtime i Bekim Fehmiut, "Shkëlqim dhe frikë", në të cilin përshkruhet periudha që nga lindja e tij në Sarajevë, duke përfshirë gjithëçka deri në vitin 1955, kur u pranua në teatrin e dramës së Prishtinës.

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Lidhjet e jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Tragičan odlazak Bekima Fehmiua
  2. ^ "Suicida l'attore Bekim Fehmiu, fu celebre in Italia nei panni di Ulisse". Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2010. Marrë më 20 qershor 2010.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  3. ^ Yugoslav Movie Star Bekim Fehmiu Found Dead