Belfort

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belfort
Komunë
noform
Pamje nga Belfort
Stema_figura
Vendndodhja
Belfort is located in Franca
Belfort
Belfort
47°38′V 6°51′L / 47.64°V 6.85°L / 47.64; 6.85Koordinatat: 47°38′V 6°51′L / 47.64°V 6.85°L / 47.64; 6.85
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Bourgogne-Franche-Comté
Departamenti Territoire de Belfort
Qarku Arrondissement Belfort
Kantoni Cantons of Belfort-Centre, Belfort-Est, Belfort-Nord, Belfort-Ouest, and Belfort-Sud
Ndërbashkësia Belfortaine
Kryetari Damien Meslot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.1 km2
Lartësia 358 m (m.n.d.)
Popullsia 50128 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 90000
INSEE 90010


Belfort është një komunëFrancë. Belfortbën pjesë në departamentin Territoire de Belfortrajonit Bourgogne-Franche-Comté. Komuna ka një popullsi prej 50128 banorë (regjistrimi 2011) dhe sipërfaqe 17.1 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Belfort – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale