Belgjika në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Belgjika
Flag
Televizioni transmetuesVRT, RTBF
Eventi përzgjedhës
Zgjedhje e brendshme
 • 1956
 • 1964
 • 1985
 • 1990
 • 2003
 • 2007
 • 2009
 • 2010
 • 2012
 • 2013
 • 2015
 • 2017–2021
Finale kombëtare
 • Eurosong
 • 1957–1963
 • 1965–1984
 • 1986–1989
 • 1991–1993
 • 1995–1996
 • 1998–2000
 • 2002
 • 2004–2006
 • 2008
 • 2010–2012
 • 2014
 • 2016
Paraqitjet
Paraqitjet61 (51 finale)
Paraqitja e parë1956
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1986
Rezutatet jo të mira1962, 1965
Link
Faqja zyrtare: Belgjika në Eurovizion

Belgjika ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 61 herë që kur bëri debutimin e saj si një nga shtatë vendet në konkursin e parë në 1956. Vendet e vetme me më shumë paraqitje janë Gjermania (63), Franca (62) dhe Mbretëria e Bashkuar (62). Belgjika ka munguar vetëm tri herë në total, në 1994, 1997 dhe 2001, për shkak të rezultateve të ulëta në garat e mëparshme që i dëboi ata nga gara. Belgjika e ka fituar konkursin një herë, në 1986.

Në 20 vitet e para të konkursit, rezultati më i mirë i Belgjikës ishte vendi i katërt i Tonias në 1966. Në 1978, Jean Vallée arriti vendin e parë në Belgjikë në tre vendet e para, kur ishte i dyti. Sandra Kim u bë fituesja e parë dhe deri më sot e vetme për Belgjikën në 1986, kur ajo fitoi si 13-vjeçare në Bergen, duke interpretuar këngën "J'aime la vie". Rezultati i vetëm i tretë më i mirë i Belgjikës erdhi në 2003, kur grupi Urban Trad përfundoi i dyti në Riga, duke humbur me vetëm dy pikë. Belgjika ka përfunduar e fundit në garë pesë herë, së fundmi në vitin 2000, dhe ka marrë dy herë "zero pikë" (pa pikë); në 1962 dhe 1965.

Pas prezantimit të raundit gjysmëfinal në 2004, Belgjika dështoi të arrijë në finale për pesë vjet rresht (2005–09). Që nga viti 2010, Belgjika është bërë më e suksesshme, duke u kualifikuar në finale në pesë nga nëntë gara dhe duke u vendosur në top 10 katër herë, me Tom Dice i gjashti (2010), Loïc Nottet i katërti (2015), Laura Tesoro i dhjeti (2016), dhe Blanche i katërti (2017)

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belgjika ka dy transmetues kombëtarë të konkursit, transmetuesin flamand Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) dhe transmetuesin që flet frëngjisht Radio télévision dokument de la communauté française (RTBF). Të dy transmetuesit rrotullojnë zgjedhjen për garën e këngës Eurovision çdo vit (aktualisht duke filluar me 2002, VRT në vitet me numër të barabartë dhe RTBF në vitet me numër tek; deri në 1993 BRT/BRTN në vitet me numër tek dhe RTB/RTBF në vitet e numëruara çift).

Historia e konkursit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i katërt i Tonia në garën 1966 mbeti rezultati më i mirë i Belgjikës derisa Jean Vallée përfundoi i dyti në 1978.

Vitet 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë konkursit të vitit 2019, transmetuesi Flemish VRT njoftoi se tashmë ishte duke kërkuar një përfaqësues për konkursin 2020 dhe se tashmë kishte kontaktuar disa artistë. Transmetuesi zbuloi gjithashtu se përzgjedhja do të ndodhte brenda dhe se nuk do ta rikthente finalen e saj kombëtare në vitin 2020.[1] Më 1 Tetor 2019 Hooverphonic u njoftua si përfaqësuesi belg për konkursin 2020 gjatë bisedës "Vandaag".[2] Kënga e tyre Release Me u publikua në 17 Shkurt dhe ishte menduar të interpretohej në gjysmën e dytë të gjysmëfinales së parë në 12 Maj. Konkursi u anulua zyrtarisht në 18 Mars 2020 për shkak të pandemisë së COVID-19. Disa ditë pas njoftimit transmetuesit RTBF dhe VRT ranë dakord që banda do të ishte përfaqësuesi i tyre për konkursin 2021.[3]

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Gjuha Kënga Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Fud Leclerc Frëngjisht "Messieurs les noyés de la Seine" 2 No No semi-finals
Mony Marc Frëngjisht "Le plus beau jour de ma vie" 2
Bobbejaan Schoepen Holandisht "Straatdeuntje" 8 5
Fud Leclerc Frëngjisht "Ma petite chatte" 5 8
Bob Benny Holandisht "Hou toch van mij" 6 9
Fud Leclerc Frëngjisht "Mon amour pour toi" 6 9
Bob Benny Holandisht "September, gouden roos" 15 ◁ 1
Fud Leclerc Frëngjisht "Ton nom" 13 ◁ 0
Jacques Raymond Holandisht "Waarom?" 10 4
Robert Cogoi Frëngjisht "Près de ma rivière" 10 2
Lize Marke Holandisht "Als het weer lente is" 17 ◁ 0
Tonia Frëngjisht "Un peu de poivre, un peu de sel" 4 14
Louis Neefs Holandisht "Ik heb zorgen" 7 8
Claude Lombard Frëngjisht "Quand tu reviendras" 7 8
Louis Neefs Holandisht "Jennifer Jennings" 7 10
Jean Vallée Frëngjisht "Viens l'oublier" 8 5
Lily Castel & Jacques Raymond Holandisht "Goeiemorgen, morgen" 14 68
Serge & Christine Ghisoland Frëngjisht "À la folie ou pas du tout" 17 55
Nicole & Hugo Holandisht "Baby, Baby" 17 ◁ 58
Jacques Hustin Frëngjisht "Fleur de liberté" 9 10
Ann Christy Holandisht, Anglisht "Gelukkig zijn" 15 17
Pierre Rapsat Frëngjisht "Judy et Cie" 8 68
Dream Express Anglisht "A Million in One, Two, Three" 7 69
Jean Vallée Frëngjisht "L'amour ça fait chanter la vie" 2 125
Micha Marah Holandisht "Hey Nana" 18 ◁ 5
Telex Frëngjisht "Euro-Vision" 17 14
Emly Starr Holandisht "Samson" 13 40
Stella Frëngjisht "Si tu aimes ma musique" 4 96
Pas de Deux Holandisht "Rendez-vous" 18 13
Jacques Zegers Frëngjisht "Avanti la vie" 5 70
Linda Lepomme Holandisht "Laat me nu gaan" 19 ◁ 7
Sandra Kim Frëngjisht "J'aime la vie" 1 176
Liliane Saint-Pierre Holandisht, Anglisht "Soldiers of Love" 11 56
Reynaert Frëngjisht "Laissez briller le soleil" 18 5
Ingeborg Holandisht "Door de wind" 19 13
Philippe Lafontaine Frëngjisht "Macédomienne" 12 46
Clouseau Holandisht "Geef het op" 16 23
Morgane Frëngjisht "Nous, on veut des violons" 20 11
Barbara Dex Holandisht "Iemand als jij" 25 ◁ 3 Regional qualifer
Frédéric Etherlinck Anglisht "La voix est libre" 20 8 No semi-finals
Lisa del Bo Holandisht "Liefde is een kaartspel" 16 22 12 45
Mélanie Cohl Frëngjisht "Dis oui" 6 122 No semi-finals
Vanessa Chinitor Anglisht "Like the Wind" 12 38
Nathalie Sorce Frëngjisht "Envie de vivre" 24 ◁ 2
Sergio & The Ladies Anglisht "Sister" 13 33
Urban Trad Imagjinare "Sanomi" 2 165
Xandee Anglisht "1 Life" 22 7 Top 11 previous year
Nuno Resende Frëngjisht "Le grand soir" Failed to qualify 22 29
Kate Ryan Anglisht "Je t'adore" 12 69
The KMG's Anglisht "Love Power" 26 14
Ishtar Imagjinare "O Julissi" 17 16
Copycat Anglisht "Copycat" 17 1
Tom Dice Anglisht "Me and My Guitar" 6 143 1 167
Witloof Bay Anglisht "With Love Baby" Failed to qualify 11 53
Iris Anglisht "Would You?" 17 16
Roberto Bellarosa Anglisht "Love Kills" 12 71 5 75
Axel Hirsoux Anglisht "Mother" Failed to qualify 14 28
Loïc Nottet Anglisht "Rhythm Inside" 4 217 2 149
Laura Tesoro Anglisht "What's the Pressure" 10 181 3 274
Blanche Anglisht "City Lights" 4 363 4 165
Sennek Anglisht "A Matter of Time" Failed to qualify 12 91
Eliot Anglisht "Wake Up" 13 70
Hooverphonic Anglisht "Release Me" Contest cancelled
Hooverphonic Anglisht "The Wrong Place"

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Belgische selectie 2020: "Gesprekken met artiesten op longlist aan de gang"" (në holandisht). Songfestival.be. 15 maj 2019. Marrë më 22 maj 2019.
 2. ^ "Hooverphonic gaat naar het Songfestival voor België: "het nummer zal ons DNA hebben"" (në holandisht). VRT NWS. 1 tetor 2019. Marrë më 20 mars 2020.
 3. ^ "Hooverphonic neemt volgend jaar deel aan het Eurovisiesongfestival:"We hebben er nog altijd enorm veel zin in"" (në holandisht). VRT NWS. 20 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.