Belimbegu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belimbeg
Илинден
Qytezë
noform
Vendndodhja
Belimbeg is located in Maqedonia e Veriut
Belimbeg
Belimbeg
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Belimbeg
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Rajoni i Shkupit
Lartësia 245 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1041
Prefiksi (+389) 02
Targa SK
Koordinatat 41° 59′ 46″ Veri

21° 34′ 56″ Lindje

Popullsia 4.931 banorë (2002)

Belimbeg, (maqedonisht: Илинден/Ilinden; para 1951: Белимбегово/Belimbegovo) ёshtё qytezë nё komunën e Belimbegut, në veri të Republikës së Maqedonisë që ndodhet në mes Shkupit dhe Kumanovës.Është selia e komunës me të njejtin emër.Fshati ka 4931 banorë sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002.[1]

Shtrihet në luginën e Vardarit, afër autostradës që lidh Shkupin me Kumanovën dhe Aeroportin e Shkupit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belimbergu ndodhet në pjesën qendrore të luginës së Shkupit, domethënë në pjesën e mesme të zonës së Blatisë ndërmjet dy zonave të tokës, të lagësht nën fshat dhe të thatë mbi fshat[2]. Zona është e sheshtë, është e vendosur 245 metra mbi nivelin e detit dhe nga qyteti i Shkupit është 10 km larg në lindje. Menjëherë pranë Belimbergut është autostrada "Aleksandër Makedonski", që është pjesë e rrugës ndërkombëtare E-75 dhe korridorit 10, kalon përgjatë vijës hekurudhore në Kumanovë dhe Beograd, pjesë e të njëjtit korridor të trafikut pan-evropian. Zona ka një lloj plasaritje, dhe për shkak të numrit të madh të popullsisë dhe të banorëve, si dhe bashkimit me vendin fqinj të Marinasit, ajo ka më shumë karakteristika urbane dhe konsiderohet një lagje e qytetit. Në jug të Balimbergut rruga çon në Jurumleri dhe në Draçevë; në verilindje janë Ajvatoci dhe Bunarxhiku, në veriperëndim është Haraçina, në lindje dhe në juglindje Balimbergut është Marina që udhëheq 2 rrugë lokale në Kadina dhe Marlina dhe drejt Miladinocit, në perëndim është qyteti i Shkupit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, vendbanimi kishte gjithsej 4931 banorë.[3] Grupet etnike në fshat përfshijnë:

  • Maqedonasit 4285
  • Shqiptarët 340
  • Sërbët 176
  • Romët 31
  • Turkët 2
  • Vllehët 1
  • Të tjerë 96

Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Koncenzusi Maqedonas (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, (Anglisht). Zyra e statistikave shtetrore, Shkup, 2002, faqe. 107.
  2. ^ Trifunoski, F. John. "Fusha e Shkupit". Shkup, 1955, f. 130-131
  3. ^ Regjistrimi maqedonas (2002),  Libri 5 - Popullata gjithsej sipas përkatësisë etnike, gjuhës amtare dhe fesë,, Enti Shtetëror i Statistikës, Shkup, 2002, f. 107.