Belize City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Belize City
Qytet
Njohur si Kryeqyteti i Vjetër
noform
Kolazh me pamje nga Belize City
Flamuri_figura
Flamuri
Vendndodhja
Belize City is located in Beliza
Belize City
Belize City

Koordinatat: 17°29′55″V 88°11′19″P / 17.49861°V 88.18861°P / 17.49861; -88.18861

Administrimi
Shteti Flamuri Beliza
Distrikti Belize
Kryetari i Bashkisë Darrell Bradley
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.67 km2
Popullsia 57,169 banorë
Dendësia 1,602,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1638[1]
Zona Kohore UTC-6
Koordinatat 17° 29′ 55″ Veri

88° 11′ 19″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.belizecitycouncil.org

Belize City është qyteti më i madh në Beliza dhe ishte kryeqyteti i Hondruasit Britanik. Sipas regjistrimit tq popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 57,169 banorë. Belize City ishte kryqyteti i Hondurasit Britanik derisa qeverisa u zhvendos në kryqytetin e ri të Belpomanit më 1970.[2]

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet për kryetar mbahen çdo tre vjet në mars. Pas zgjedhjeve komunale më 2015, krytari i tanishëm është Darell Bardley nga Partia e Bashkuar Demokratike.

Statistikat e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2010, popullsia në anën e veriore ishte gjithsej 7,620 meshkuj dhe 8,496 femra. Popullsia në anën jugore ishte 18,266 meshkuj dhe 19,150 femra.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History". Belize City Council. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 korrik 2014. Marrë më korrik 11, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "belmopanbelize.com". belmopanbelize.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 22, 2010. Marrë më qershor 29, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Daily Northwestern : Evanston maintains strong ties to its sister city in Belize". The Daily Northwestern. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Interactive City Directory". Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2016. Marrë më 26 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)