Bella Hadid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bella Hadid
U lind në
Isabella Khair Hadid

9 tetor 1996 (mosha 27)
Uashington,DC SHBA
KombësiaAmerikane, Hollandeze
ProfesioniModele
Gjatësia175
Bashkëshort/ëtMarc Kalman (2021-2023)
Prindër
 • Mohamed Hadid (i ati)
 • Yolanda Hadid (e ëma)
Bella Hadid

Isabella Khair Hadid (9 tetor 1996) është një supermodele amerikane me origjine hollandeze. Në vitin 2016 dhe ne vitin 2022, ajo u votua si "Modelja e Vitit" për Models.com. Hadid ka bërë njëzet e nëntë paraqitje në kopertinat e revistës ndërkombëtare Vogue.[1]

Revista Time e emëroi atë një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë në listën e saj vjetore në vitin 2023.[1]

E lindur në Uashington, DC dhe e rritur në Santa Barbara, Kaliforni, Hadid filloi karrierën e saj të modelimit në moshën 16 vjeçare. Ajo u nënshkrua me IMG Models në gusht 2014 dhe bëri debutimin e saj në Javën e Modës në Nju Jork muajin e ardhshëm. Në vitin 2017, Hadid theu rekordin e Doutzen Kroes për më shumë kopertina të shtatorit të Vogue në një vit, duke u shfaqur në pesë edicione ndërkombëtare (Kinë, Spanjë, Brazil, Australi dhe Arabi).

Një nga modelet më të suksesshme në botë (që nga viti 2021), Hadid ka zhvilluar një ndjekje kulti të fansave.[2] Që nga viti 2018, Hadid ka qenë një nga modelet më të paguara në botë, duke fituar 19 milionë dollarë ne vit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Isabella Khair Hadid [3] ka lindur më 9 tetor 1996, në Uashington, DC [4] [5] Babai i saj, Mohamed Hadid, është një zhvillues palestinez jordanez i pasurive të patundshme, ndërsa nëna e saj, Yolanda Hadid (e lindura në van den Herik), është një ish-modele holandeze.[6] [7] [8] Nëpërmjet babait të saj, Hadid pretendon prejardhjen nga Daher Al Omer, Princi i Nazaretit dhe Sheiku i Galilesë . [9] [10] Ajo ka një motër më të madhe, Gigi, dhe një vëlla më të vogël, Anwar, të cilët të dy janë modele. [11]

Si adoleshente, Hadid ëndërronte të garonte në Lojërat Olimpike Verore 2016, [12] edhe pse ajo konkurroi në ekuitacion, [13] [14] që nuk është një disiplinë olimpike. Ajo u diagnostikua, së bashku me nënën dhe vëllain e saj, me sëmundje kronike lyme në 2012. [15]

Pas diplomimit nga shkolla e mesme Malibu në 2014, Hadid u transferua në New York për të studiuar fotografinë në Parsons School of Design . Ajo pezulloi studimet e saj për t'u fokusuar në karrierën e saj të modelingut, por ka shprehur interes për t'u rikthyer në shkollë pasi të ketë mbaruar modelingun për t'u degëzuar në fotografinë e modës . [16]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012–2014: Puna e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Hadid filloi, kur ajo ishte gjashtëmbëdhjetë vjeç me një projekt komercial për Flynn Skye. Ajo u shfaq gjithashtu në projekte modelimi si "The Swan Settings" e Lesa Amoore, së bashku me aktorin Ben Barnes dhe "Smoking Hot" të Holly Copeland. Hadid gjithashtu modeloi për koleksionin vjeshtë/dimër 2013 të Hanna Hayes dhe bëri punë në fushatë për Chrome Hearts, markën familjare të mikut të saj më të mirë, Jesse Jo Stark. [17] [18]

Ngritja ne karriere 2014-2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2015, Hadid bëri debutimin e saj në pistë, duke ecur për koleksionin vjeshtë/dimër 2015 të Tom Ford.[37] Në prill, ajo u shfaq në dy edicione të Librit të Modës CR të Carine Roitfeld - "Body By Bella" dhe "Fantasy Campaigns".Në maj, ajo eci për Gala-në e 22-të të Kinemasë kundër AIDS-it të amfAR-it.

Në pranverë, ajo u shfaq në një fushatë për Botkier Bags. Në gusht, ajo luajti në fushatën e Victoria's Secret Pink Holiday, së bashku me modelet Rachel Hilbert dhe Devon Windsor. Në vjeshtë, ajo u shfaq në një fushatë për Boghossian Jewelry. Në fund të vitit 2015, në Javën e Modës në Nju Jork, Hadid eci për Diane von Fürstenberg, Tommy Hilfiger, Marc Jacobs dhe u mbyll për Jeremy Scott. Në Javën e Modës në Londër, ajo eci për Topshop Unique dhe Giles. Në Javën e Modës në Milano, ajo eci për Philipp Plein, Moschino, Missoni dhe Bottega Veneta. Në Javën e Modës në Paris, ajo eci për Balmain. Në dhjetor 2015, ajo bëri debutimin e saj në Chanel, duke ecur për herë të parë për Métiers d'Art në Romë.

Ajo u shfaq në kopertinën e nëntorit 2015 të Seventeen. Ajo gjithashtu luajti në fushatën Holiday të Topshop-it, së bashku me tetë modele, dhe u shfaq përsëri në ditët 14 dhe 15 të Kalendarit të Ardhjes së Dashurisë së Dashurisë. Ajo dhe motra e saj Gigi Hadid, u shfaqën në fushatën e vjeshtës 2015 të Balmain. dhe fushata reklamuese e vjeshtës 2015 për Ralph Lauren Denim & Supply. Ajo luajti në Librin Vjeshtë/Dimër të Samsung-ut me Xiao Wen Ju, i cili përfshinte teknologjinë dhe modën.

Gjatë vitit 2015, Hadid shkrepi editoriale për disa revista, duke përfshirë Vogue Australia, Vogue Girl Japan, Harper's Bazaar, GQ, W, Town and Country, Pop Magazine, Glamour dhe Elle.[48] Ajo u shfaq gjithashtu në kopertinat e Unconditional, Grey, V (me motrën, Gigi), Editorialist, Wonderland's 10th Birthday Issue, S Moda, Evening Standard, Teen Vogue dhe Twin's Fall/Winter Issue.

Perparimi 2016-2017[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2016, Hadid bëri debutimin e saj në Chanel Couture gjatë Javës së Modës Pranverë/Verë të modës së lartë në Paris. Ajo gjithashtu luajti në fushatën e Marc Jacobs, "My America". Në shkurt, ajo eci për Fenty x Puma në Javën e Modës në Nju Jork. Ajo eci ekskluzivisht për Givenchy, Chanel dhe Miu Miu në shfaqjet e tyre në Javën e Modës në Paris në mars. Ajo gjithashtu luajti në fushatën Joe's Jeans Spring 2016.Në maj, ajo bëri debutimin e saj të modës Australiane në Javën e Modës së Mercedes-Benz, duke hapur dhe mbyllur ekskluzivisht shfaqjen Misha Collection Resort 17. Ajo gjithashtu ka ecur për Gala e 23-të e AmfAR kundër AIDS-it dhe Dior Cruise 2017 në Londër.

Më 31 maj 2016, Hadid u bë ambasadore e Dior Makeup. Ajo luajti në një seri ueb nga shtëpia e modës të quajtur Dior Makeup me Bella Hadid, dhe bëri një tutorial duke përdorur grimin e saj për kanalin e American Vogue në YouTube. Në qershor, ajo eci në fushatën Givenchy's Menswear Fall 2016 në Haute Couture gjatë Javës së Modës në Paris.Në korrik, ajo eci për Versace, Dior dhe mbylli shfaqjen për Alexandre Vauthier. Ajo më pas mbylli shfaqjen për fushatën e modës së lartë të Fendi në Romë.

Hadid filloi sezonin Pranverë/Verë 2017 gjatë Javës së Modës në Nju Jork, duke u hapur për DKNY dhe duke ecur për Michael Kors, Anna Sui, Ralph Lauren dhe Marc Jacobs.

Gjatë Javës së Modës në Londër, ajo u hap ekskluzivisht për Versus (Versace). Gjatë Javës së Modës në Milano, ajo hapi shfaqje për Alberta Ferretti dhe Fendi, eci për Max Mara, Moschino, Versace dhe Bottega Veneta dhe mbylli për Philosophy di Lorenzo Serafini.Ajo gjithashtu luajti në fushatën e xhinseve të Topshop-it. Në qershor, ajo u shfaq në fushatën vjeshtë/dimër të Givenchy. Në korrik, së bashku me Frank Ocean, Kate Moss dhe të tjerë, ajo u shfaq në fushatën Calvin Klein Vjeshtë/Dimër. Në gusht, ajo luajti në J.W. Fushata vjeshtë/dimër e Anderson.Ajo gjithashtu fotografoi miqtë e saj të ngushtë, familjen Stark, për W . Në tetor, ajo luajti në fushatën e Misha Collection, "Gold by Misha". Më 30 nëntor, ajo bëri debutimin e saj në shfaqjen e modës së Victoria's Secret.Më 13 dhjetor, ajo njoftoi linjën e saj të parë të veshjeve me mikun dhe partnerin e vjetër, Chrome Hearts.

Gjatë vitit 2016, ajo u shfaq në kopertinat e Seventeen Mexico, Self Service, CR Fashion Book "#CRGirls", V , Harper's Bazaar (Spanjë, Japoni, Australi dhe Rusi), Elle (Brazil, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Tajlandë, Indonezi. dhe Malajzia), Allure, Double Magazine, Glamour (Gjermani, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Hungaria, Rumania, Bullgaria, Turqia dhe Islanda), Exit, W Korea, L'Officiel Russia, Sunday Times Style, British GQ, Flare dhe Paper. Në maj, Hadid shënoi kopertinën e saj të parë të Vogue për Vogue Turkey, dhe bëri debutimin e saj në filmin e shkurtër në filmin e Tyler Ford, Private. Në gusht, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Me me reperin korean G-Dragon. Në shtator, ajo u shfaq në tre kopertina të tjera të Vogue për Japoninë, Italinë dhe Parisin, së bashku me modelen Taylor Hill.Ajo ishte gjithashtu ylli i Kalendarit të Ardhjes së Love 2016.

Në janar 2017, Hadid eci në fushatën e veshjeve për meshkuj të Givenchy-së vjeshtë/dimër në Paris. Ajo gjithashtu eci për Chanel dhe hapi shfaqjen për Alexandre Vauthier. Në shkurt, ajo u bë ambasadore e linjës së aksesorëve Bulgari dhe TAG Heuer.Ajo eci në shfaqjen e bashkëpunimit të motrës së saj Gigi, Tommy Hilfiger, Tommy x Gigi, në Los Angeles dhe mbylli shfaqjen e H&M Studio në Paris. Të dyja paraqitjet ishin shtesa në minutën e fundit të sezonit. Gjatë Javës së Modës në Nju Jork, ajo hapi shfaqje për Prabal Gurung dhe Zadig & Voltaire, eci për Alexander Wang, Sies Marjan, Carolina Herrera, Brandon Maxwell, Michael Kors, Anna Sue dhe Ralph Lauren dhe mbylli për Oscar de la Renta. Gjatë Javës së Modës në Londër, ajo ishte hapëse ekskluzive e shfaqjes për Versace Versus.

Në Milano, ajo eci për Alberta Ferretti, Fendi, Moschino dhe Versace. Për të mbyllur sezonin, në Paris, ajo eci për Lanvin, Chanel, Alexandre Vauthier dhe hapi shfaqjen për Off-White. Ndërsa shfaqej në Festivalin e Filmit në Kanë, ajo eci për shfaqjen Fashion for Relief të Naomi Campbell dhe për Galën e Kinemasë kundër AIDS-it të amfAR. Për javën e modës së lartë, ajo u hap për Alexandre Vauthier dhe eci për Miu Miu Resort, Maison Margiela dhe Fendi.

Hadid dhe motra e saj, Gigi, filluan sezonin Pranverë/Verë së bashku duke luajtur në fushatat Fendi dhe Moschino.[93] Ajo gjithashtu bëri një fushatë për Zadig & Voltaire me vëllain e saj më të vogël, Anwar. Ajo u shfaq solo për fushatat DKNY, TAG Heuer dhe Boghossian.[94][95][96] Ajo gjithashtu luajti në fushatën Pranverë dhe Verë të Ochirly dhe në fushatën e koleksionit të Zayn x Versus. Ajo luajti në fushatën e saj të parë të bukurisë për bojë për vetulla "Pump N' Volume" të Dior Makeup. Ajo xhiroi fushatën e saj të parë me Nike për Nike Cortez.[98] Ajo luajti si fytyra e aromës së Bulgarit Goldea Roman Night dhe koleksionit Serpiniti. Ajo xhiroi një fushatë të dytë të aksesorëve për Max Mara, dhe luajti në fushatën "Generation" të Penshoppe. Gjatë sezonit, ajo luajti së bashku me Miles McMillan në Giuseppe Zanotti, Justin Grossman në NARS Cosmetics dhe Kendall Jenner në fushatën e vjeshtës të Ochirly.

Kopertina e parë e Hadid në vitin 2017 ishte një ribotim i editorialit të saj nga W United States. Ai u ribotua për numrin e janarit të Koresë së Veriut. Kopertina e saj e parë e re e vitit ishte për Teen Vogue, duke u shfaqur me shoqen e saj më të mirë, Jesse Jo Stark. Në prill, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue China. Në qershor, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Italia.[ Në shtator, Hadid kryesoi shifrat e saj nga një vit më parë me Elle Russia dhe Harper's Bazaar China. Ajo gjithashtu theu rekordin për shumicën e kopertinave të shtatorit të Vogue në një vit (i mbajtur më parë nga Doutzen Kroes në 2013 dhe Linda Evangelista në 1993), duke u shfaqur në pesë edicione ndërkombëtare: Kinë, Spanjë, Brazil, Australia dhe Arabia. Ajo u shfaq gjithashtu në kopertinën e CR Fashion Book, Grazia, Sunday Times Style, Porter, Elle (Shtetet e Bashkuara, Kinë, Rusi dhe Francë), InStyle dhe 032c.

Ajo gjithashtu shkrepi editoriale për Vogue Paris, Love'', V dhe Dazed.

2018–tani: Njohje e mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2018, Hadid u shfaq në kopertinën e Vogue Korea. Në mars, ajo u shfaq në kopertinën e British Vogue me motrën e saj, Gigi. Në maj, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Japan. Në korrik, ajo u shfaq në kopertinat e Gjermanisë Cosmopolitan, Harper's Bazaar dhe Vogue México. Në shtator, ajo u shfaq në kopertinat e Allure dhe Pop. Në tetor, ajo u shfaq në kopertinën e Harper's Bazaar Arabia.Për sezonin e vjeshtës 2018, Hadid u hap për Off-White në Javën e Modës në Paris. Në Milano, ajo eci për Tommy Hilfiger, Missoni, Roberto Cavalli, Tod's, Fendi, Moschino, Alberta Ferretti dhe Max Mara. Në Nju Jork, ajo eci për Michael Kors, Anna Sui, Ralph Lauren, Prabal Gurung, Brandon Maxwell dhe Jason Wu. Më 8 nëntor, ajo eci për herë të tretë në shfaqjen e modës së Victoria's Secret.

Në shkurt 2019, në Javën e Modës në Paris, Hadid eci për Redemption, Haider Ackerman dhe Off-White. Në Milano, ajo eci për Versace, Missoni, Philosophy Di Lorenzo Serafini, Max Mara, Fendi, Versace, Alberta Ferretti, Moschino dhe Roberto Cavalli. Më pas ajo eci për shfaqjen e 90-vjetorit të CR Runway përkrah modeleve Irina Shayk dhe Joan Smalls. Në Nju Jork, ajo eci për Oscar de la Renta, Michael Kors, Brandon Maxwell dhe Savage x Fenty.Në mars, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Rusia.Në prill, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Greece. Në qershor, ajo u shfaq në kopertinat e Vogue Japan dhe Vogue España. Ajo bëri një paraqitje të dytë në kopertinën e Vogue Japan në korrik. Në qershor, u shfaq në kopertinën e Elle France.

Në shkurt 2020, në Javën e Modës në Nju Jork, Hadid eci për Tom Ford, Brandon Maxwell, Oscar de la Renta, Rodarte, Khaite dhe Michael Kors.Ajo gjithashtu eci për fushatën e vjeshtës së Marc Jacobs. Në Paris, ajo eci për Thierry Mugler dhe Lanvin. Në Milano, ajo eci për Boss, Missoni, Versace, Tod's, Moschino, Fendi, Max Mara dhe Alberta Ferretti. Ajo gjithashtu u shfaq në kopertinën e Vogue Hong Kong.Në prill, ajo u shfaq në kopertinat e Vogue Korea dhe Vogue Greece. Në qershor, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Paris, me motrën e saj, Gigi. Në gusht, ajo u shfaq në kopertinën e Elle. Editoriali i saj u shkrep nga motra e saj e madhe. Në shtator, ajo u shfaq në kopertinën e Vogue Italia. Në dhjetor, ajo u shfaq për kopertinën e Vogue Japan.

Në shkurt 2021, Hadid eci për fushatën e vjeshtës së Givenchy. Në mars, ajo eci për fushatën virtuale të Mugler's Pranverë/Verë dhe u shfaq në fushatën e Boss x Russell Athletics. Ajo gjithashtu u shfaq në kopertinën e Vogue España. Në maj, ajo eci për shfaqjen AW21 të Versace. Në qershor, gjatë Javës së Modës në Paris, ajo eci për shfaqjen e Jacquemus, "La Montagne". Në korrik në Festivalin e Filmit në Kanë, fustani i saj i modës së lartë Maison Schiaparelli i prerë poshtë dhe gjerë për të ekspozuar gjoksin e saj të zhveshur tërhoqi një mbulim të konsiderueshëm.Në Javën e Modës në Paris 2022, Hadid mbylli shfaqjen e Coperni-t Pranverë 2023 duke i lyer një fustan me spërkatje direkt në trupin e saj duke përdorur teknologjinë Fabrican.

Thom Browne e përshkroi Hadidin si një talent të lindur një herë në një brez dhe gjithashtu është emëruar si një muzë e vlefshme për modën. Në vitin 2022, vlera monetare për markën që ajo eci u rrit deri në 29% dhe u rrit në 90% për Jil Sander (markë).[155]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ McCall, Tyler. "Every Bella Hadid 'Vogue' Cover, All in One Place". Fashionista (në anglisht). Marrë më 2022-03-13.
 2. ^ "Bella Hadid's Best Red Carpet Moments, From Cannes to the Front Row". W Magazine (në anglisht). 2023-10-09. Marrë më 2023-12-27.
 3. ^ "Mohamed Hadid pays tribute to his mother from royal Palestinian lineage". Emirates Woman (në anglisht). 2021-05-10. Marrë më 2022-06-19.
 4. ^ Hadid, Yolanda (n.d.). "My Beautiful Family". Yolanda.com. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 20 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Haskell, Rob (2022-03-15). "Bella From the Heart: On Health Struggles, Happiness, and Everything In Between". Vogue (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-03-15.
 6. ^ Janofsky, Michael (20 dhjetor 1991). "Olympics; Construction Was Slow, So ..." The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 10 janar 2016. While it would have been ideal to ski for the United States, his adoptive country, he knew that making its Olympic team would be virtually impossible. Instead, taking advantage of his dual citizenship, he petitioned the Jordan Olympic Committee, and Jordanian officials approved. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Houlis, AnnaMarie (18 shtator 2014). "Gigi Hadid Opens Our Eyes to the Israeli-Palestinian Conflict". GlamMonitor.com (Golden Heart Communications). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2015. Marrë më 13 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Garvey, Marianne; Niemietz, Brian; Coleman, Oli; Maresca, Rachel (26 qershor 2015). "Lower East Side is looking like a model home for Gigi Hadid, with new guy Joe Jonas". Daily News. New York City. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2015. Marrë më 7 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Tully, Shawn; Blank, J. B. (31 korrik 1989). "The Big Moneymen of Palestine Inc". Fortune. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 17 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The Radar People Surreal Estate Developer". ANGE – Angelo. Modern Luxury. gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2016. Marrë më 17 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Meet the Hadids, the family of models who have been called 'the first family of fashion' and are worth more than $57 million combine". Insider. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Korba, Alexandra (2 tetor 2015). "Bella Hadid dreams of being an Olympian". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 12 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Amanda Uechi Ronan. "Model Bella Hadid Wants to Be an Olympic Eventer - Eventing Nation - Three-Day Eventing News, Results, Videos, and Commentary". eventingnation.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-02-02.
 14. ^ "Rider Results | United States Hunter Jumper Association". data.ushja.org. Marrë më 2020-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Yolanda Foster Reveals Daughter Bella Hadid and Son Anwar Have Battled Lyme Disease". People (në anglisht). 2015-10-09. Marrë më 2019-12-29.
 16. ^ "Bella Hadid 5 things you didn't know". Vogue.com. 12 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "THE SWAN SITTINGS 1 - LESA AMOORE". lesaamoore.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2016. Marrë më 25 korrik 2017.
 18. ^ "Chrome Hearts S/S 13 Campaign (Chrome Hearts)". MODELS.com. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)