Bella Hadid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bella Hadid

Isabella Khairiah Hadid (9 tetor 1996) është një modele amerikane. Në vitin 2016, ajo u votua si "Modelja e Vitit" për Models.com. Hadid ka bërë njëzet e shtatë paraqitje në kopertinat e revistës ndërkombëtare Vogue.[1]

E lindur në Uashington, DC dhe e rritur në Santa Barbara, Kaliforni, Hadid filloi karrierën e saj të modelimit në moshën 16-vjeçare. Në vitin 2017, Hadid theu rekordin e Doutzen Kroes për më shumë kopertina të shtatorit të Vogue në një vit, duke u shfaqur në pesë edicione ndërkombëtare (Kinë, Spanjë, Brazil, Australi dhe Arabi).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Isabella Khairiah Hadid [2] ka lindur më 9 tetor 1996, në Uashington, DC [3] [4] Babai i saj, Mohamed Hadid, është një zhvillues palestinez jordanez i pasurive të patundshme, ndërsa nëna e saj, Yolanda Hadid (e lindura në van den Herik), është një ish-modele holandeze.[5] [6] [7] Nëpërmjet babait të saj, Hadid pretendon prejardhjen nga Daher Al Omer, Princi i Nazaretit dhe Sheiku i Galilesë . [8] [9] Ajo ka një motër më të madhe, Gigi, dhe një vëlla më të vogël, Anwar, të cilët të dy janë modele. [10]

Si adoleshente, Hadid ëndërronte të garonte në Lojërat Olimpike Verore 2016, [11] edhe pse ajo konkurroi në ekuitacion, [12] [13] që nuk është një disiplinë olimpike. Ajo u diagnostikua, së bashku me nënën dhe vëllain e saj, me sëmundje kronike lyme në 2012. [14]

Pas diplomimit nga shkolla e mesme Malibu në 2014, Hadid u transferua në New York për të studiuar fotografinë në Parsons School of Design . Ajo pezulloi studimet e saj për t'u fokusuar në karrierën e saj të modelingut, por ka shprehur interes për t'u rikthyer në shkollë pasi të ketë mbaruar modelingun për t'u degëzuar në fotografinë e modës . [15]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2012–2014: Puna e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Hadid filloi, kur ajo ishte gjashtëmbëdhjetë vjeç me një projekt komercial për Flynn Skye. Ajo u shfaq gjithashtu në projekte modelimi si "The Swan Settings" e Lesa Amoore, së bashku me aktorin Ben Barnes dhe "Smoking Hot" të Holly Copeland. Hadid gjithashtu modeloi për koleksionin vjeshtë/dimër 2013 të Hanna Hayes dhe bëri punë në fushatë për Chrome Hearts, markën familjare të mikut të saj më të mirë, Jesse Jo Stark. [16] [17]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ McCall, Tyler. "Every Bella Hadid 'Vogue' Cover, All in One Place". Fashionista (në anglisht). Marrë më 2022-03-13.
 2. ^ "Mohamed Hadid pays tribute to his mother from royal Palestinian lineage". Emirates Woman (në anglisht). 2021-05-10. Marrë më 2022-06-19.
 3. ^ Hadid, Yolanda (n.d.). "My Beautiful Family". Yolanda.com. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 20 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Haskell, Rob (2022-03-15). "Bella From the Heart: On Health Struggles, Happiness, and Everything In Between". Vogue (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-03-15.
 5. ^ Janofsky, Michael (20 dhjetor 1991). "Olympics; Construction Was Slow, So ..." The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 10 janar 2016. While it would have been ideal to ski for the United States, his adoptive country, he knew that making its Olympic team would be virtually impossible. Instead, taking advantage of his dual citizenship, he petitioned the Jordan Olympic Committee, and Jordanian officials approved. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Houlis, AnnaMarie (18 shtator 2014). "Gigi Hadid Opens Our Eyes to the Israeli-Palestinian Conflict". GlamMonitor.com (Golden Heart Communications). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2015. Marrë më 13 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Garvey, Marianne; Niemietz, Brian; Coleman, Oli; Maresca, Rachel (26 qershor 2015). "Lower East Side is looking like a model home for Gigi Hadid, with new guy Joe Jonas". Daily News. New York City. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2015. Marrë më 7 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Tully, Shawn; Blank, J. B. (31 korrik 1989). "The Big Moneymen of Palestine Inc". Fortune. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 17 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Radar People Surreal Estate Developer". ANGE – Angelo. Modern Luxury. gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2016. Marrë më 17 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Meet the Hadids, the family of models who have been called 'the first family of fashion' and are worth more than $57 million combine". Insider. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Korba, Alexandra (2 tetor 2015). "Bella Hadid dreams of being an Olympian". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2015. Marrë më 12 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Amanda Uechi Ronan. "Model Bella Hadid Wants to Be an Olympic Eventer - Eventing Nation - Three-Day Eventing News, Results, Videos, and Commentary". eventingnation.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-02-02.
 13. ^ "Rider Results | United States Hunter Jumper Association". data.ushja.org. Marrë më 2020-02-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Yolanda Foster Reveals Daughter Bella Hadid and Son Anwar Have Battled Lyme Disease". People (në anglisht). 2015-10-09. Marrë më 2019-12-29.
 15. ^ "Bella Hadid 5 things you didn't know". Vogue.com. 12 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "THE SWAN SITTINGS 1 - LESA AMOORE". lesaamoore.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2016. Marrë më 25 korrik 2017.
 17. ^ "Chrome Hearts S/S 13 Campaign (Chrome Hearts)". MODELS.com. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)