Beltoja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beltoja
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Shkodrës
Rrethi: Rrethi i Shkodrës
Komuna: Komuna Bërdicë
Popullsia: (2008) 756 banorë
Targat e automjeteve: SH
Përdorimi i stampës

Beltoja është një fshatkomunën Bërdicërrethin e ShkodrësShqipërisë.

Emërtimi dhe gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E shënjuar Baltogna në hartën e Coronelli-t, shtëpitë i ka të përndara ndër kodrat e Bërdicës nga ana që sheh fushën e Drinasës dhe të Trushit.[1]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armao e përshkruan se më 1933 Beltoja qe famulli e dioqezës së Shkodrës me 200 banorë katolikë. Shtëpitë qenë ndërtuar përreth kishës që ishte ndërtuar asokohe, ndërsa një kishë tjetër në kodër ishte më e hershme.[1]

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Zekë Jakini i Tush Pashkës, kaçak, me prejardhje nga Ndreajt e Shoshit.
  • Tefë Palushi, humorist dhe anëtar i estradës së Shkodrës.
  • Dom Mikel Gjergji, klerik katolik i pushkatuar.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Armao, Ermanno (2006) [1933]. Kamsi, Willy (red.). Vende, kisha, lumenj, male e toponime të ndryshme të një harte të lashtë të Shqipërisë Veriore. Përkthyer nga Akil Spathari. Tiranë: Korbi. fq. 41. ISBN 99943-620-8-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)