Ben-Hur (2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ben-Hur është një film i ardhshëm Amerikan i parashikuar për të dalë në kinema gjatë vitit 2016. Filmi ka temë historike. Regjizori i filmit është Timur Bekmambetov ndërkohë që skenari është shkruar nga Keith Clarke dhe John Ridley. Filmi është i bazuar në romanin Ben-Hur: Një Përrallë e Krishtit (1880) me autor Lew Wallace dhe është reklamuar si një "riadaptim" apo "riinterpretim" i romanit.[1][2] Libri është përshtatur dhe herë të tjera në kinematografi, duke përfshirë këtu 1959 filma të njëjtin emër. Në film marrin pjesë yje të kinematografisë si Jack Huston, Morgan Freeman, Toby Kebbell, Nazanin Boniadi dhe Rodrigo Santoro.

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pasanik, Juda Ben-Hur (Jack Huston), akuzohet padrejtësisht për tentativë për vrasje nga miku i tij i fëmijërisë dhe vëllai i adoptuar Messala (Toby Kebbell). Ai mbijeton për vite me rradhë si skllav nën Romakët para se të përpiqet për të marrë hak ndaj vëllait të adoptuar, duke e sfiduar atë në një garë me qerre.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jack Giroux (29 mars 2016). "Don't Expect to See Any Slo-Mo Chariot Races in the 'Ben-Hur' Remake". /Film. Marrë më 1 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!)
  2. ^ Michael Cieply (25 qershor 2015). "Paramount Promises Respectful Portrayal of Jesus in 'Ben-Hur'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2016. Marrë më 16 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)