Benedikti XV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Benedikti XV
Papa Benedetto XV
papa i 258 i Kishës Katolike
CoA Benedetto XV.svg
Zgjedhja 3 shtator 1914
Shugurimi peshkopal 6 shtator 1914
Fundi papatit 22 janar 1922
Motoja In te, Domine, speravi; non confundar in aeternum
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Piu X
Pasardhësi Papa Piu XI
Emri Giacomo Della Chiesa
Lindja Genova, 21 nëntor 1854
Vdekja Roma, 22 janar 1922
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit
Firma BenedictPPXV signature.jpg

Papa Benedikti XV (Giacomo Della Chiesa l. 21 nëntor 1854, Genova - v. 22 janar 1922, Roma) ishte papa i 258 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 shtator 1914 dhe deri më 22 janar 1922. Paraardhës i tij ishte Papa Piu X, ndërsa pasardhësi Papa Piu XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu X
Papë
3 shtator 191422 janar 1922
Pasardhësi 
Papa Piu XI