Benedikti XV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti XV
Papa Benedetto XV
papa i 258 i Kishës Katolike
CoA Benedetto XV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 3 shtator 1914
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 6 shtator 1914
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 22 janar 1922
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja In te, Domine, speravi; non confundar in aeternum
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giacomo Della Chiesa
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genova, 21 nëntor 1854
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 22 janar 1922
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma BenedictPPXV signature.jpg

Papa Benedikti XV (Giacomo Della Chiesa l. 21 nëntor 1854, Genova - v. 22 janar 1922, Roma) ishte papa i 258 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 3 shtator 1914 dhe deri më 22 janar 1922. Paraardhës i tij ishte Papa Piu X, ndërsa pasardhësi Papa Piu XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu X
Papë
3 shtator 191422 janar 1922
Pasardhësi 
Papa Piu XI