Benidorm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Benidorm
Qytet
Stema_figuraBandera de Benidorm.svg
Vendndodhja
Benidorm is located in Spanjë
Benidorm
Benidorm

Koordinatat: 38°32′3″V 0°7′53″P / 38.53417°V 0.13139°P / 38.53417; -0.13139

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Alicante
Qarku Marina Baixa
Kryetari i Bashkisë Agustín Navarro Alvado
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 38.51 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 03501–03503
Koordinatat 38° 32′ 3″ Veri

0° 7′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare http://www.benidorm.org


Benidorm është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Marina Baixa, të provincës Alicante, në Komunitetin e Valencias. Benidorm ka 73768 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 38.51 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]