Bersant Celina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bersant Celina

Celina duke luajtur për Manchester City më 2016
Të dhënat vetjake
Datëlindja9 shtator 1996
VendlindjaPrizren, RSF Jugosllavia
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Swansea City
Numri10
Karriera me të rinjtë
2007–2012Strømsgodset
2012–2014Manchester City
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2014–2018Manchester City1(0)
2016–2017Twente (huazuar)27(5)
2017–2018Ipswich Town (huazuar)35(7)
2018–Swansea City73(7)
Karriera ndërkombëtare
2011–2012Norway U154(0)
2012–2013Norway U163(0)
2013–2014Norvegjia nën-178(0)
2014Norvegjia nën-211(0)
2017Kosova nën-212(0)
2014–Kosova20(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22:17, 22 korrik 2020 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2019

Bersant Celina (lindur më 9 shtator 1996) është një futbollist profesionist që luan si mesfushor për klubin Uells Swansea City dhe ekipin kombëtar të Kosovës.

Ai e filloi karrierën e tij profesionale me Manchester City, ku bëri katër paraqitje dhe pati huazim në Twente të Eredivisie dhe Ipswich Town të Kampionatit EFL. Ai u nënshkrua nga Swansea më 2018.

Lindur në RF Jugosllavi, Celina u rrit në Norvegji. Pasi i përfaqësoi ata në nivelin e rinisë, ai bëri debutimin e tij të lartë ndërkombëtar për Kosovën më 2014.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Celina u rrit në Drammen, Norvegji, ku u transferua në moshën dyvjeçare.[1] Ai e filloi karrierën e tij të rinisë në Strømsgodset në Norvegji. Në vitin 2012, atij iu ofrua një bursë nga Manchester City Reserve dhe Akademia në Angli, ku ai kaloi dy vitet e ardhshme si studiues.

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 korrik 2014, Celina nënshkroi një kontratë profesionale trevjeçare me Manchester City.[2] Në atë kohë, Celina ishte plagosur dhe kishte një operacion; pasi u kthye nga lëndimi, ai mbeti me ekipin e të rinjve ndërsa u rehabilitua.

Në fund të dhjetorit 2014, Celina u thirr në skuadrën e parë nga trajneri Manuel Pellegrini për shkak të orarit të ngjeshur të Krishtëlindjes që pa Manchester City të luante katër ndeshje në pak më shumë se një javë.[3] Celina nuk u zgjodh në skuadrën e 18 personave për tre ndeshjet në Premier League, por në ndeshjen e katërt të vlefshme për raundin e tretë të FA Cup kundër Sheffield Wednesday më 4 janar 2015, ai bëri skuadrën e ndeshjes. Celina mbeti në pankinë për të gjithë ndeshjen, e cila përfundoi me fitoren 2–1 të kthimit për Cityn.[4]

Swansea City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 korrik 2018, Celina nënshkroi për EFL Championship Swansea City për një tarifë të raportuar prej 3 £ milionë me një më tej.[5] Një ditë më vonë, klubi konfirmoi që Celina ishte bashkuar në një transferim të përhershëm, pasi ra dakord për një marrëveshje katër vjeçare.[6] Më 4 gusht, ai bëri debutimin e tij në fitoren 1–2 larg ndeshjes kundër Sheffield United pasi u emërua në formacionin e parë.[7] Ai shënoi golin e tij të parë për Swans në një humbje 2-3 kundër ish-klubit të tij Ipswich në 6 tetor.[8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norvegji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet e tij të para në nivelin ndërkombëtar, Celina u përfshi katër herë për Norvegjinë nën-15 vjeç dhe tre herë për skuadrën nën-16 vjeç.

Nën-17 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u thirr në skuadrën nën 17 vjeç nga trajneri Bård Flovik për të marrë pjesë në Kampionatin Evropian nën 17 vjeçar të UEFA-s 2013. Në ndeshjen hapëse kundër Maltës më 29 shtator 2012, Celina ishte një zëvendësues i papërdorur.[9] Ai e filloi ndeshjen e dytë më 1 tetor kundër Islandës përpara se të zëvendësohej në minutën e 77-të për Joachim Eriksen. Ndeshja përfundoi me fitoren 2–0.[10] Për ndeshjen e fundit, kundër Portugalisë më 4 tetor, ai ishte përsëri një zëvendësues i papërdorur për tërë ndeshjen, e cila përfundoi me një fitore 1–0.[11]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 gusht 2015, Celina u thirr të luajë për skuadrën nën-21 vjeç të Norvegjisë në një kualifikim të Kampionatit Evropian U21 kundër Anglisë.[12] Ai bëri debutimin e tij për U21 si një zëvendësues i minutës së 87-të në ndeshjen më 7 shtator.[13]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sapo FIFA i lejoi Kosovës të luante ndeshje të sanksionuara miqësore me anëtarët e tjerë të FIFA-s, në mars 2014, Celina u thirr në skuadrën e Kosovës për ndeshjen e tyre të parë të sanksionuar kundër Haitit.[14] Ai ishte një zëvendësues i papërdorur për ndeshjen, e cila përfundoi në një barazim pa gola.

Celina humbi dy miqësoret e ardhshme kundër Turqisë dhe Senegalit në maj për shkak të lëndimit, por u kthye në shtator 2014 për ndeshjen kundër Omanit.[15] Ai bëri debutimin e tij për Kosovën në atë ndeshje duke luajtur për 83 minuta, pasi Kosova fitoi 1–0 për të regjistruar fitoren e saj.[16]

Në janar 2015, Celina deklaroi se do të refuzojë një thirrje për në Norvegji, pasi donte të luante për Kosovën.[17] Albert Bunjaki, trajneri i Kosovës deklaroi se nuk do të zgjidhej të luante për Shqipërinë pavarësisht se mbante nënshtetësi të dyfishtë nga Norvegjia dhe Kosova.[18]

Pasi bëri paraqitje me kombëtaren e Kosovës ai u shfaq edhe një herë për Norvegjinë U21, duke i mbajtur të hapura opsionet e tij. Sidoqoftë, ai të gjithë, por konfirmoi besnikërinë e tij me Kosovën kur u shfaq në miqësoren e tyre të parë si një komb FIFA, kundër Ishujve Faroe. Ai bëri debutimin e tij konkurrues kundër Finlandës më 5 shtator 2016, duke u futur në minutën e 66-të, duke e kapur atë me Kosovën, duke konfirmuar se cilën kombëtare do ta përfaqësojë.

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 qershor 2017, Celina mori një thirrje nga Kosova nën-21 për një ndeshje të kualifikimit të Kampionatit Evropian nën 21 vjeçar të UEFA-s kundër Norvegjisë U21[19] dhe bëri debutimin e tij pasi u emërua në formacionin fillestar.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 gusht 2016, Celina u arrestua për ngasje nën ndikimin e alkoolit kur oficerët e gjetën atë pas timonit në Manchester City Center në orën 3.30. Ai u gjobit me 2,625 £ dhe iu ndalua vozitja për një vit. Ai gjithashtu u urdhërua të paguajë 255 £ në kosto.[20]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 15 korrik 2020
Appearances and goals by club, season and competition
Klub Sezoni Liga Kupa kombëtare Kupa të Ligës Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Manchester City 2014–15 Premier League 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2015–16 Premier League 1 0 3 0 0 0 0 0 4 0
2016–17 Premier League 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
2017–18 Premier League 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 1 0 3 0 0 0 0 0 4 0
Twente (loan) 2016–17[21] Eredivisie 27 5 1 0 28 5
Ipswich Town (loan) 2017–18 Championship 35 7 1 0 2 1 38 8
Swansea City 2018–19 Championship 38 5 4 3 0 0 42 8
2019–20 Championship 34 2 1 0 0 0 35 2
Total 72 7 5 3 0 0 77 10
Career total 205 19 10 3 2 1 0 0 217 23

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 18 nëntor 2019
Kombëtarja e Kosovës
Viti Aplikimet Qëllimet
2014 1 0
2015 1 1
2016 3 0
2017 3 0
2018 3 0
2019 9 1
Total 20 2

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale

 • Ipswich Town Goli i Sezonit: 2017–18[22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Nicholas Bergh (4 janar 2015). "Stortalentet vraket Norge: – Ble ikke satset på" (në norvegjisht). Aftenposten. Marrë më 6 shkurt 2017.
 2. ^ "Bersant Celina nënshkruan kontratë profesionale me Manchester City". Borozani.com. 1 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2017. Marrë më 6 shkurt 2017.
 3. ^ "Bersant Celina, në ekipin e parë të Manchester Cityt". Telegrafi.com. 24 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 2014-12-27. Marrë më 24 dhjetor 2014.
 4. ^ "Manchester City vs. Sheffield Wednesday 2 – 1" (në anglisht). Soccerway. 4 janar 2015. Marrë më 5 janar 2015.
 5. ^ "Pictured: Manchester City starlet Bersant Celina signs for Swansea City". City Watch (në anglisht). 30 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018.
 6. ^ "Celina joins Swans" (në anglisht). Swansea City A.F.C. 31 korrik 2018.
 7. ^ "Sheffield United 1–2 Swansea City" (në anglisht). Swansea City A.F.C. 4 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2018. Marrë më 4 gusht 2018.
 8. ^ "Swansea 2–3 Ipswich" (në anglisht). BBC Sport. 6 tetor 2018. Marrë më 7 tetor 2018.
 9. ^ Norway U17 vs. Malta U17 – 29 September 2012 – Soccerway
 10. ^ Norway U17 vs. Iceland U17 – 1 October 2012 – Soccerway
 11. ^ Portugal U17 vs. Norway U17 – 4 October 2012 – Soccerway
 12. ^ "Norway U21 vs. England U21 2 – 1" (në anglisht). Soccerway. 7 shtator 2014. Marrë më 6 shkurt 2017.
 13. ^ "U21: – SURT AT VI IKKE FÅR MED OSS POENG" (në norvegjisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-01-10.
 14. ^ "Kosova shpall listën anti-Haiti". albeu.com. 2 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 shkurt 2017.
 15. ^ "Kosova, Bunjaki shpall listën anti-Oman". albeu.com. 4 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 6 shkurt 2017.
 16. ^ "Kosova shijon fitoren e parë, mposht 1–0 Omanin". Ora Sport. 7 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 2017-03-27. Marrë më 6 shkurt 2017.
 17. ^ "Celina do të luajë për Kosovën". Telegrafi.com. 25 janar 2015. Marrë më 6 shkurt 2017.
 18. ^ "Celina refuzon Norvegjinë, Bunjaki: Nuk do luajë për Shqipërinë". albeu.com. 23 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 6 shkurt 2017.
 19. ^ "Kombëtarja U21 filloi përgatitjet për sfidën me Norvegjinë". Football Federation of Kosovo. 5 qershor 2017.
 20. ^ Manchester City starlet Bersant Celina fined and banned from driving after being caught over legal alcohol limit Manchester Evening News
 21. ^ "B. Celina: Summary". Soccerway (në anglisht). Perform Group. Marrë më 23 shkurt 2020.
 22. ^ "Bialkowski Players' Player of the Year". TWTD.co.uk (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]