Jump to content

Bertrand Delanoë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bertrand Delanoë (2008)

Bertrand Delanoë (i lindur më 30 maj 1950) është një politikan francez, dhe ka qenë kryetari i bashkisë së Parisit që nga viti 2001. Një anëtar i Partia Socialiste së Francës (PS), ai është konsideruar të jetë një kandidat i mundshëm për Presidentin e Republikës Franceze në 2012[1]. Delanoe ka lindur në Tunis, Tunizi nga baba francezeo-tunizian dhe nga nënë franceze. Ai shkoi në Francë me familjen e tij kur ishte adoleshent.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Burke, Jason (6 janar 2008). "Definitively a mayor à la mode". London: The Observer. Marrë më 18 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)