Besiana Kadare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Besiana Kadare është një diplomate shqiptare dhe vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Aktualisht ajo shërben si Përfaqësuese e Përhershme e ShqipërisëKombet e Bashkuara, në New York.[1]


Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kadare është vajza e shkrimtarëve Helena Kadare dhe Ismail Kadare. [2][3][4]

Kadare ka një diplomë master në letërsi moderne dhe krahasuese, dhe një diplomë të specializuar të studimeve të larta në letërsi moderne nga Universiteti Sorbonne Paris-IV në Paris, France. [5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kadare shërbeu si Sekretare e Parë në Misionin e Përhershëm të Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në Nju Jork nga 2002-05. Ajo u kthye në Shqipëri në 2005 për të punuar me Agjecinë e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID). [6][7]

Në vitin 2008, Kadare shërbeu në Ambasadën e Shqipërisë në Francë. [1] Midis 2011 dhe 2016, Kadare shërbeu si Ambasadore e Shqipërisë dhe Delegate e Përhershëm në Organizatën Arsimore, Shkencore dhe Kulturore të Kombeve të Bashkuara (UNESCO) në Paris.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "New Permanent Representative of Albania Presents Credentials". United Nations. 2016-06-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Matthias Bickert (2015). Welterbestädte Südosteuropas im Spannungsfeld von Cultural Governance und okaler Zivilgesellschaft: Untersucht am Beispiel. University of Bamberg Press. Marrë më 2019-12-19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Héléna Kadaré (2010). Le temps qui manque: Mémoires. Fayard. Marrë më 2019-12-19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ismail Kadaré (2014). Le Printemps albanais. Fayard. Marrë më 2019-12-19. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ New Permanent Representative of Albania Presents Credentials United Nations, press release of June 30, 2016.
  6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura representative12
  7. ^ "Permanent Missions to the United Nations". Nr. 284–290. United Nations. 2008. Marrë më 2019-12-19. {{cite magazine}}: Burimi magazine ka nevojë për |magazine= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)