Betametazoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betametazoni
Clinical data
Trade namesCelestone
AHFS/Drugs.comStampa:Drugs.com
Pregnancy
category
 • AU: C
Routes of
administration
Oral, Topical, IM
ATC code
Legal status
Legal status
 • AU: S4 (Prescription only)
 • In general: ℞ (Prescription only)
Pharmacokinetic data
Bioavailability?
MetabolismLiver CYP3A4
Elimination half-life36-54 hours
ExcretionKidney (in urine)
Identifiers
 • (8S,9R,10S,11S,13S,14S,16S,17R)-9-Fluoro- 11,17-dihydroxy-17-(2-hydroxyacetyl)-10,13,16-trimethyl- 6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17-dodecahydro- 3H-cyclopenta[a]phenanthren-3-one
CAS Number
PubChem CID
IUPHAR/BPS
DrugBank
ChemSpider
UNII
KEGG
ChEBI
ChEMBL
CompTox Dashboard (EPA)
ECHA InfoCard100.006.206 Edit this at Wikidata
Chemical and physical data
FormulaC22H29FO5
Molar mass392.461 g·mol−1
3D model (JSmol)
 • O=C(CO)[C@]3(O)[C@]2(C[C@H](O)[C@]4(F)[C@@]/1(\C(=C/C(=O)\C=C\1)CC[C@H]4[C@@H]2C[C@@H]3C)C)C
 • InChI=1S/C22H29FO5/c1-12-8-16-15-5-4-13-9-14(25)6-7-19(13,2)21(15,23)17(26)10-20(16,3)22(12,28)18(27)11-24/h6-7,9,12,15-17,24,26,28H,4-5,8,10-11H2,1-3H3/t12-,15-,16-,17-,19-,20-,21-,22-/m0/s1Stampa:Stdinchicite
 • Key:UREBDLICKHMUKA-DVTGEIKXSA-NStampa:Stdinchicite
  (verify)

Betametazoni është ilaç i steroideve.[1] Ai përdoret për një sërë sëmundjesh, duke përfshirë çrregullime reumatike si artriti reumatoid dhe lupus eritematoz sistemik, sëmundje të lëkurës si dermatiti dhe psoriasis, kushtet alergjike si astma dhe angioedema, punë e parakohshme për të shpejtuar zhvillimin e mushkërive të foshnjës, sëmundjen e Crohn, kancereve të tilla si leuçemia, dhe së bashku me fludrocortisone për pamjaftueshmëri adrenocortical, ndër të tjera.[1] Mund të merret me gojë, të injektohet në një muskul, ose të aplikohet si krem.[1][2] Kur jepet me injeksion, efektet anti-inflamatore fillojnë në rreth dy orë dhe zgjasin për shtatë ditë.[1]

Efekte serioze anësore përfshijnë një rrezik në rritje të infeksionit, dobësi të muskujve, reaksione të rënda alergjike dhe psikozë.[1] Përdorimi afatgjatë mund të shkaktojë pamjaftueshmëri të veshkave.[1] Ndalimi i ilaçeve papritmas pas përdorimit afatgjatë mund të jetë i rrezikshëm. [1] Krem zakonisht shkakton rritje të flokëve dhe acarim të lëkurës.[2] Betametasoni i takon klasës glukokortikoid të ilaçeve.[1]

Betametasoni u patentua në vitin 1958 dhe u miratua për përdorim mjekësor në Shtetet e Bashkuara në vitin 1961.[1][3] Kremi është në listën e barnave esenciale të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ilaçet më efektive dhe të sigurta që nevojiten në sistemin shëndetësor.[4] Është në dispozicion si ilaç i përgjithshëm.[1] Në Shtetet e Bashkuara, tabletat dhe injektimet janë më të shtrenjta se krem.[5]

Përdorime mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Betametazon është një kortikosteroid që është në dispozicion si pilulë, me injeksion dhe si krem.

Përdoret si një krem i ditës për të lehtësuar acarim të lëkurës, të tilla si kruajtje dhe skuqje nga ekzema . Përdoret si një trajtim për psoriasis lokal, si betamethasone dipropionate dhe acid salicylic, ose si kombinim calcipotriol / betamethasone dipropionate . Betametazon fosfat natriumi përdoret me gojë dhe nëpërmjet injektimit me të njëjtat indikacione si steroidet e tjera. Shumë farmaceutikë me bazë betametazonin përfshijnë steroidin si ester të valeratit .

Në një test të kontrolluar të randomizuar, betametazoni u tregua për të zvogëluar disa nga simptomat e atiksisë të lidhura me telangiectasia ataxia (AT) me 28-31%.[6]

Betametazon përdoret gjithashtu për të stimuluar maturimin e mushkërive të fetusit në mënyrë që të parandalojë sindromën e vuajtjes së frymëmarrjes infantile (IRDS) dhe për të ulur incidencën dhe vdekshmërinë nga hemoragjia intrakranale në foshnjat e parakohshme.

Një krem me 0.05% betametazone duket efektiv në trajtimin e fimozës tek djemtë,[7] dhe shpesh e tejkalon nevojën për rrethprerjen[8][9][10] Ajo ka zëvendësuar rrethprerjen si metodën e trajtimit të preferuar për disa mjekë në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar Britanik.[11][12]

Efekte anësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Euforia [13]
 • Depresioni [13]
 • Zvogëlimi i veshkave [13]
 • Hipertensioni [13]
 • Grupi i enëve të gjakut gjobë duke u bërë i dukshëm nën lëkurë, petechia [13]
 • Rritja e tepërt e flokëve ( hypertrichosis ) [13]
 • Ecchymoses [13]

Përdorimi i tejzgjatur i këtij ilaçi në zona të gjera të lëkurës, lëkurës së thyer ose të papërpunuar, mbështjellësve të lëkurës ose nën veshjet e hermetizuara mund të rezultojë në raste të rralla që të absorbohen kortikosteroid të mjaftueshëm për të pasur efekte anësore në pjesë të tjera të trupit; për shembull, duke shkaktuar një rënie në prodhimin e hormoneve natyrore nga gjëndrat e veshkave .

Betametasone përdoret gjithashtu para lindjes së një foshnje të parakohshme për të ndihmuar në përgatitjen e mushkërive për frymëmarrje. Megjithatë, për shkak se betametazoni kalon placentën, e cila kërkohet për efektet e saj të dobishme, mund të shoqërohet gjithashtu me komplikime, të tilla si hipoglikemia dhe leukocitoza tek të sapolindurit e ekspozuar në utero .

Kur injektohet në hapësirën epidurale ose në shtyllën kurrizore, mund të shkaktojë efekte anësore serioze si humbja e shikimit, goditja dhe paraliza. [14]

Format[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Betametasone është në dispozicion në një numër të formave të përbërë: betametazon dipropionate (quajtur si Diprosone, Diprolene, Celestamine, Procort (në Pakistan) dhe të tjerë), fosfat natriumi betametasone (i quajtur si Bentelan në Itali) dhe Betamethasone Valerate (quajtur si Audavate, Betnovate, Celestone, Fucibet, dhe të tjerë). Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, betametazoni është përzier me clotrimazol dhe është shitur si Lotrisone dhe Lotriderm. Gjithashtu është në dispozicion në kombinim me acid salicilik (të quajtur si Diprosalic) për përdorim në kushtet psoriatike të lëkurës. Në Meksikë është shitur edhe përzier me të dy clotrimazole dhe gentamicin për të shtuar një agjent antibakterial në përzierje.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Betamethasone / dexchlorpheniramine

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Betamethasone". safefetus.com. Arkivuar nga origjinali më 2006-02-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h i j "Betamethasone". The American Society of Health-System Pharmacists. Arkivuar nga origjinali më 2015-12-08. Marrë më 2 dhj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Betamethasone topical". The American Society of Health-System Pharmacists. Arkivuar nga origjinali më 2015-12-08. Marrë më 2 dhj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Fischer, Jnos; Ganellin, C. Robin (2006). Analogue-based Drug Discovery (në anglisht). John Wiley & Sons. fq. 485. ISBN 9783527607495.
 4. ^ "WHO Model List of Essential Medicines (19th List)" (PDF). World Health Organization. prill 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 dhjetor 2016. Marrë më 8 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hamilton, Richart (2015). Tarascon Pocket Pharmacopoeia 2015 Deluxe Lab-Coat Edition. Jones & Bartlett Learning. fq. 186,201. ISBN 9781284057560. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Zannolli, R; Buoni, S; Betti, G; Salvucci, S; Plebani, A; Soresina, A; Pietrogrande, MC; Martino, S; Leuzzi, V (1 sht 2012). "A randomized trial of oral betamethasone to reduce ataxia symptoms in ataxia telangiectasia". Movement Disorders. 27 (10): 1312–6. doi:10.1002/mds.25126. PMID 22927201. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Moreno, G; Corbalán, J; Peñaloza, B; Pantoja, T (2 shtator 2014). "Topical corticosteroids for treating phimosis in boys". The Cochrane Database of Systematic Reviews. 9: CD008973. doi:10.1002/14651858.CD008973.pub2. PMID 25180668. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Van Howe RS (1998). "Cost-effective treatment of phimosis". Pediatrics. 102 (4): E43. doi:10.1542/peds.102.4.e43. PMID 9755280. Arkivuar nga origjinali më 2009-08-19. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) A review of estimated costs and complications of 3 phimosis treatments.
 9. ^ Topical steroid application versus circumcision in pediatric patients with phimosis: a prospective randomized placebo controlled clinical trial, World Journal of Urology, 2008, 26, pp.187-190[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 10. ^ Phimosis and topical steroids: new clinical findings, Pediatric Surgery International, 2007, 23, pp.331-335[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 11. ^ Berdeu D, Sauze L, Ha-Vinh P, Blum-Boisgard C (2001). "Cost-effectiveness analysis of treatments for phimosis: a comparison of surgical and medicinal approaches and their economic effect". BJU Int. 87 (3): 239–44. doi:10.1046/j.1464-410x.2001.02033.x. PMID 11167650. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Chu CC, Chen KC, Diau GY (1999). "Topical steroid treatment of phimosis in boys". J. Urol. 162 (3 Pt 1): 861–3. doi:10.1097/00005392-199909010-00078. PMID 10458396. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c d e f g "betamethasone" (PDF). F.A. Davis. 2017. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2017-09-08. Marrë më 2017-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "FDA Drug Safety Communication: FDA requires label changes to warn of rare but serious neurologic problems after epidural corticosteroid injections for pain". FDA. 23 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2016. Marrë më 15 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)