Jump to content

Beteja e Berlinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fotoja ikonike "Ngritja e një flamuri mbi Reichstag" nga Yevgeny Khaldei.

Beteja e Berlinit, e përcaktuar si Operacioni Sulmues Strategjik i Berlinit nga Bashkimi Sovjetik, dhe i njohur gjithashtu si Rënia e Berlinit, ishte një nga ofensivat e fundit të mëdha të teatrit evropian të Luftës së Dytë Botërore.

Pas ofensivës Vistula-Oder të janarit-shkurtit 1945, Ushtria e Kuqe ishte ndalur përkohësisht në një linjë 60 km në lindje të Berlinit. Më 9 mars, Gjermania vendosi planin e saj të mbrojtjes për qytetin me Operacionin Clausewitz. Përgatitjet e para mbrojtëse në periferi të Berlinit u bënë më 20 mars, nën komandantin e sapoemëruar të Grupit të Ushtrisë Vistula, gjeneralin Gotthard Heinrici.

Kur ofensiva sovjetike rifilloi më 16 prill, dy fronte sovjetike (grupe ushtrie) sulmuan Berlinin nga lindja dhe jugu, ndërsa një i tretë pushtoi forcat gjermane të pozicionuara në veri të Berlinit. Para se të fillonte beteja kryesore në Berlin, Ushtria e Kuqe rrethoi qytetin pas betejave të suksesshme të Seelow Heights dhe Halbe. Më 20 prill 1945, ditëlindja e Hitlerit, Fronti i Parë Bjellorus i udhëhequr nga Marshalli Georgy Zhukov, duke përparuar nga lindja dhe veriu, filloi të bombardonte qendrën e qytetit të Berlinit, ndërsa Fronti i Parë Ukrainas i Marshallit Ivan Konev depërtoi në Qendrën e Grupit të Ushtrisë dhe përparoi drejt periferive jugore të Berlini. Më 23 prill, gjenerali Helmuth Weidling mori komandën e forcave brenda Berlinit. Garnizoni përbëhej nga disa divizione të varfëruara dhe të çorganizuara të ushtrisë dhe Waffen-SS, së bashku me anëtarët e Volkssturm dhe Rinisë Hitleri të trajnuar dobët. Gjatë javës së ardhshme, Ushtria e Kuqe gradualisht pushtoi të gjithë qytetin.

Më 30 prill, Hitleri dhe disa nga zyrtarët e tij kryen vetëvrasje. Garnizoni i qytetit u dorëzua më 2 maj, por luftimet vazhduan në veri-perëndim, perëndim dhe jug-perëndim të qytetit deri në fund të luftës në Evropë më 8 maj (9 maj në Bashkimin Sovjetik) ndërsa disa njësi gjermane luftuan drejt perëndimit. në mënyrë që ata të mund t'i dorëzoheshin aleatëve perëndimorë dhe jo sovjetikëve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]