Beteja e Ditës së Mateut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Beteja e Ditës së Mateut ( Estonisht: Madisepäeva lahing ) u luftua afër Viljandi (me siguri në Vanamõisa ) më 21 shtator 1217 [1] [2] gjatë Kryqëzatës Livonian . Kundërshtarët ishin gjerman kryqtarë të rendit të Vëllezërve të Shpatës me Livonian dhe Latgalian aleatë dhe një ushtri prej 6000 Estonisë njerëzve nga qarqet e ndryshme të konvertuar kohët e fundit, të udhëhequr nga Lembitu, të cilët kishin tentuar për të bashkuar estonezët. Gjermanët fituan, megjithëse Caupo i Turaida, një kryetar Livonian i konvertuar vdiq. Lembitu u vra gjithashtu, dhe shumë estonezë të tjerë u detyruan të konvertohen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Battle of St. Matthew's Day on September 21, 1217 @ Frucht, Richard (2005). Eastern Europe. ABC-CLIO. ISBN 978-1-57607-800-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Battle of St. Matthew's Day (September 21) @ Miljan, Toivo (2004). Historical Dictionary of Estonia. Scarecrow Press. ISBN 978-0-8108-4904-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)