Jump to content

Beteja e Mashkullorës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Mashkullorës
Pjesë e Rilindja Kombëtare Shqiptare

Çerçiz Topulli with his Albanian rebels
DataMarch 19, 1908
Vendodhja
Pasoja Fitore shqiptare[1]
Palët pjesëmarrëse
Çeta e Çerçiz Topullit Xhandarmëria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Çerçiz Topulli
Mihal Grameno
Binbashi Halil Musa Bey[2]
Fuqia ushtarake
5 Albanian rebels 1000 troops were stationed(150-200 soldiers practiced in combat)[3][4][5]
Viktimat dhe humbjet
2 wounded one of them Çerçiz Topulli 20 killed[6]

Beteja e Mashkullorës (18 Mars 1908) ishte njëra nga betejat më të rëndësishme të Çerçiz Topullit kundër pushtimit turk [7] [8] [9] [10] [11]

Më 25 shkurt 1908 Çerçiz Topulli dhe grupi i tij kryengritës shqiptarë vranë binbashin osmanGjirokastrës. Pas vrasjes së binbashit osman, Çerçiz Topulli dhe kryengritësit e tij shqiptarë ikën në Mashkullorë.

Rezistenca e armatosur në Mashkullorë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars, kryengritësit shqiptarë dhe Çerçiz Topulli u rrethuan nga forcat osmane . [12] [13] Forcat osmane kishin mbi 150 ushtarë [14] ndërsa kryengritësit shqiptarë ishin më të shumtë në numër, megjithatë Çerçiz Topulli mundi të luftonte me ushtarët dhe doli fitimtar. [12] [15] Grupi kryengritës shqiptar i detashmentit u përball për një ditë të tërë me sulmet e pamëshirshme të forcave turke dhe mundi të çajë rrethimin. Forcat turke humbën rreth 20 ushtarë, përfshirë gjeneralin e tyre. [16] Nga ana tjetër kryengritësit shqiptarë humbën vetëm një ushtarë, Hajredin Tremishti si dhe u plagosën Çerçiz Topulli dhe Myftar Axhemi.

Pasqyrimi ne kenge popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja e Mashkullorës është pasqyruar gjerësisht edhe në fushën e këngëve popullore ne polifoni si p.sh. "Hyri prilli doli marsi" dhe kënga tjetër "Te Rrapi në Mashkullorë" të cilat e kanë përjetësuar Betejën e Mashkullorës.

Pasqyrimi ne film

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1979 është prodhuar filmi shqiptar me titull "Liri a vdekje".

 1. ^ Tönnes 1980, f. 276.
 2. ^ "Lufta e Mashkullorës, beteja e Çerçiz Topullit kundër forcave osmane". www.syri.net. Marrë më 2022-10-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ (Tirana, Albania), Instituti i Shkencave (1956). Buletin për shkencat shoqërore. Tirana, Albania: Botim i Institutit të Shkencave.
 4. ^ Ardian Ahmedaja (2008). Gerlinde Haid (red.). European voices. I, Multipart singing in the Balkans and the Mediterranean. Wien: Böhlau. ISBN 978-3-205-78090-8. OCLC 300318847. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The Albanian Che Guevara!". Shqipful (në anglisht). Marrë më 2023-01-15.
 6. ^ Hajro, Shemsi (1962). Në gjirin e lëvizjes patriotike. Albania: N. Frashëri. fq. 153.
 7. ^ Historia e popullit shqiptar. University of California: Enti i botimeve shkollare i Republikës Socialiste të Serbisë. 1968.
 8. ^ Skendi, Stavro (2015). Albanian National Awakening. Princeton University Press. ISBN 978-1-4008-4776-1. OCLC 927972580. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Central Intelligence Agency, United States (1962). Daily Report, Foreign Radio Broadcasts (në anglisht). Ohio State University: Ohio State University. fq. 54–55.
 10. ^ Language School (U.S.), Army (1955). 12-month Course in Albanian (në anglisht). University of Illinois in Urbana-Champaign: Albanian Language Department, Army Language School.
 11. ^ "Lufta e Mashkullorës, beteja e Çerçiz Topullit kundër forcave osmane". www.syri.net. Marrë më 2022-10-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Tönnes, Bernhard (1980). Sonderfall Albanien : Enver Hoxhas "eigener Weg" u.d. historischen Ursprünge seiner Ideologie. München: Oldenbourg. ISBN 3-486-50321-9. OCLC 7112518. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kacori, Thoma (1979). A handbook of Albanian (në English dhe Albanian). University of Michigan: Sofia University "Kliment Ohridski", Faculty of Slavonic Studies. fq. 292.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 14. ^ Elsie, Robert (2010). Historical dictionary of Albania. Lanham: Scarecrow Press. ISBN 978-0-8108-7380-3. OCLC 659564122. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Bibliotheca Historica Romaniae (në English, French, dhe Romanian). University of Michigan: Publishing House of the Academy of the Socialist Republic of Romania. 1979.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 16. ^ Frashëri, Kristo (1964). The History of Albania (në anglisht). University of Virginia: na. fq. 343.