Beteja e Podujevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Podujevës
Pjesë e Luftës së Kosovës
Data23 – 27 Dhjetor 1998
Vendodhja
Pasoja Fitore Jugosllav
Palët pjesëmarrëse
Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg Ushtria Çlirimtare e Kosovës Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Jugosllavia
Komandantët dhe udhëheqësit
Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg Bedri Ahmeti Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg Sreten Lukiç
Njesitë e përfshira
Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg E panjohur Специјална Антитерористичка Јединица.png Njësia Speciale e Serbisë
Fuqia ushtarake
Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg 25 luftëtarë Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg 250 policë
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg 13 automjete të blinduara
Viktimat dhe humbjet
Coat of arms of the Kosovo Liberation Army.svg 10 luftëtarë të vrarë Специјална Антитерористичка Јединица.png 7 policë të vrarë
Специјална Антитерористичка Јединица.png 9 të plagosur

Beteja e Podujevës apo Beteja e Tabeve të Llapashticës (Serbisht: Bitka kod Podujeva) u zhvillua gjatë Luftës së Kosovës ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe Njësisë Speciale Antiterroriste (CAJ) në fshatin Llapashticë e Epërme, Komuna e Podujevës. Këto ngjarje nisën pas vrasjes së një polici serb nga luftëtarët e UÇK-së në atë zonë.[1][2][3][4][5]

Beteja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja ndodhi midis 23–27 dhjetorit të vitit 1998.[6] Sipas vëzhguesve ndërkombëtarë që kontribuan në Operacionin Sy Shqiponjë, kjo betejë shkatërroi një armëpushim të kërkuar nga forcat e huaja.[7] Në përfundim të luftimeve, Misioni Vëzhgues Diplomatik i Kosovës monitoroi një autokolonë të Ushtrisë Jugosllave.[8][9][10]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Battle of Podujevo", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-20, marrë më 2022-12-19
  2. ^ "BBC News | Europe | Serb policeman killed in Kosovo". news.bbc.co.uk. Marrë më 2023-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "23 vjet nga beteja e Llapashticës". InLajmi (në anglishte britanike). 2021-12-24. Marrë më 2023-03-04.
  4. ^ llapi.info (2015-12-24). "17 vjet nga beteja e Llapashticës (Foto)". Llapi.info (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-03-04.
  5. ^ "Jehona e Betejës së Tabeve të Llapashticës ishte jehonë e lirisë". Bota Sot (në anglisht). Marrë më 2023-03-04.
  6. ^ "BBC News | Europe | Serb policeman killed in Kosovo". news.bbc.co.uk. Marrë më 2023-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "BBC News | Europe | Serb policeman killed in Kosovo". news.bbc.co.uk. Marrë më 2023-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Beteja e Llapashticës, marrë më 2022-12-19
  9. ^ Dhjetor 1998 Llapashticë BBC, marrë më 2022-12-19
  10. ^ "Kosovo Diplomatic Observer Mission Daily Report ; 22 Dec. - Serbia | ReliefWeb". reliefweb.int (në anglisht). Marrë më 2023-02-20.