Jump to content

Beteja e Prevezës

Coordinates: 38°57′33″N 20°45′01″E / 38.95917°N 20.75028°E / 38.95917; 20.75028
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Prevezës (1538)

Beteja e Prevezës (turqisht: Preveze Muharebesi) ishte një betejë detare e cila u zhvillua më 28 shtator 1538 në afërsi të PrevezësGreqinë Veriperëndimore midis Flotës Osmane dhe asaj të Aleancës së Krishterë udhëhequr nga Papa Pali III në të cilën Flota Osmane mundi Aleancën Krishtere.

Beteja ndodhi në të njëjtën zonë të Detit Jon, sikurse edhe Beteja e Actiumit, në vitin 31 p.e.s. Ajo ishte një nga tri betejat më të mëdha detare që u zhvillua në Mesdheun e shekullit XVI.

  • Hattendorf, John; King, Ernest (5 nëntor 2013). Naval Strategy and Power in the Mediterranean: Past, Present and Future. Routledge. ISBN 978-1-136-71317-0. Marrë më 25 nëntor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

38°57′33″N 20°45′01″E / 38.95917°N 20.75028°E / 38.95917; 20.75028